България участва на срещата на т.нар. коалиция на желаещите за Украйна, но изпрати не министър, а зам.министър на отбраната в щаб квартирата на НАТО в Брюксел.
Според официално съобщение на българското военно министерство там е зам.-министърът на отбраната Радостин Илиев. Във форума участват министрите на повече от 30 страни. И до момента няма яснота и обяснение защо на срещата не е военният министър Атанас Запрянов.
Двудневната среща е инициирана от държавния секретар по отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли и министъра на въоръжените сили на Франция Себастиен Лекорню в рамките на т.нар. „коалиция на желаещите“ . Тя е първата на ниво министри на отбрана след проведените на 15 и 27 март т.г. срещи на върха с участието на държавни ръководители.
В рамките на първия ден се е обсъждало "прекратяването на военните действия в Украйна в контекста на установяване на стабилен и траен мир с всички гаранции за сигурността, които трябва да бъдат дадени за Украйна, в това число и гаранции за сигурността на Европа".
Париж и Лондон работят по идеята за разполагане на контингент от европейски военни, които да допринесат за сигурността на Украйна срещу бъдещи руски атаки, ако бъде постигнато прекратяване на огъня. Все още няма решение какво би представлявала мисията в Украйна на държавите от т. нар. коалиция на желаещите, каза върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, цитирана от БТА.
По нейните думи се обсъждат различни възможности - мисията да бъде за наблюдение, мироопазваща или отбранителна. Въпросът е, ако има мир, какви войски ще бъдат необходими, поясни тя.
Разглеждат се варианти с изпращане на войски, с патрулиране на самолети или както е сега - само с предоставяне на военна помощ.
Форумът на министрите на отбраните продължи днес със среща на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ за Украйна, известна и като групата "Рамщайн". Тя е свикана по покана на държавния секретар по отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли и федералния министър на отбраната на ФРГ Борис Писториус. На нея се обсъжда продължаване на подкрепата за Украйна в контекста на усилията на международната общност за постигане на справедлив и траен мир.
"Украйна ще получи 21 млрд. евро помощ и това е рекордна подкрепа", обяви британският военен министър.
"Мирът в Украйна изглежда непостижим в близко бъдеще. Ние ще гарантираме, че Украйна ще продължи да се възползва от нашата съвместна военна подкрепа. Русия трябва да разбере, че Украйна е способна да продължи битката и ние ще подкрепим това", заяви германският министър на отбраната Писториус след срещата. Той обяви, че Германия създава нова "коалиция за електронна война" за Украйна. Тя трябва да укрепи Украйна в комуникациите, в разузнаването, в противодействие на дронове и повишаване ефективността на оръжейните системи. Берлин обяви и, че отпуска допълнителни 11 млрд. евро допълнителна военна помощ на Украйна до 2029 г.
Украйна ще получи и нов пакет от военна подкрепа на стойност £450 милиона (почти $600 милиона) от Обединеното кралство и Норвегия. Средствата са предназначени за ремонт и поддръжка на транспорт и оборудване, които Великобритания вече предостави на Украйна. Новият пакет включва също финансиране за радарни системи, противотанкови мини и стотици хиляди високоманеврени FPV дронове, които ще бъдат закупени от доставчици в Обединеното кралство и Украйна. През 2025 г. Обединеното кралство отдели 4,5 млрд. лири стерлинги за военна подкрепа на Украйна.
Министърът на отбраната на Литва Довиле Шакалене обяви отпускането на допълнителни 20 млн. евро за закупуване на боеприпаси. Военният министър на Нидерландия Рубен Брекелманс даде да се разбере, че страната му отпуска 500 млн. евро за проекта „Drone Line“ и 150 млн. евро за системата за противовъздушна отбрана Hawk.
Стана ясно и, че САЩ вече няма да председателстват групата на ключовите съюзници в Украйна, известна като Контактна група по въпросите за отбрана на Украйна (UDCG). Оттук нататък тя ще бъде постоянно в ръцете на европейците, заяви нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс пред "Евронюз".
„Председателството беше поето от Германия и Обединеното кралство. Смятам, че е добре, че то вече е поето, че се срещаме редовно. Съединените щати все още участват“, обясни той.
UDCG, известна още като групата „Рамщайн“, е обединение на 57 държави (всички 32 държави - членки на НАТО, и 25 други държави) и Европейския съюз, което предоставя военно оборудване на Украйна след пълномащабната инвазия на Украйна.
Председателството се заемаше изключително от Съединените щати при бившия министър на отбраната Лойд Остин, но наследникът му Пийт Хегсет се отказва от тази практика.
Оттогава насам Обединеното кралство и Германия влязоха в ролята си, но досега не беше ясно дали това е временна мярка или постоянно решение.
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет присъстваше на днешната среща онлайн. Този ход идва на фона на поредица от други сигнали от страна на администрацията на Тръмп, че ролята на САЩ в НАТО намалява.
Западните съюзници също така се подготвят за потенциално изтегляне на хиляди американски военнослужещи от Европа. Понастоящем 100 000 американски военни са разположени на континента, предимно в Централна Европа.