Медия без
политическа реклама

Русия прекратява зърнената сделка

Украйна ще продължи износа, защото има споразумение с ООН и Турция, а не с Путин

17 Юли 2023Обновена
На 17 юли изтече срокът на последната договорка за износ на зърно от черноморските пристанища
ЕПА/БГНЕС
На 17 юли изтече срокът на последната договорка за износ на зърно от черноморските пристанища

Черноморските договорености по зърнената сделка на практика са прекратени от днес, 17 юли, заяви прессекретарят на Путин Дмитрий Песков. Причината е, че частта, която се отнася до Русия така и не е изпълнена. Все пак той заяви, че Москва е готова в оперативен план да се върне към реализацията на сделката. 

"Когато бъдат изпълнени руските условия, тогава Русия ще се върне без забавяне към сделката", заяви Песков, цитиран от РИА Новости. 

"Не се страхуваме", заяви украинският президент Володимир Зеленски, защото Украйна ще продължи да изнася зърно и след оттеглянето на Русия от сделката

В изявление, публикувано във Facebook от неговия говорител Сергей Никифоров, се казва: "Имахме две споразумения: Украйна, Турция, ООН, друго споразумение - Русия, Турция, ООН. Така че, когато Русия казва, че спира [сделката], тя къса споразуменията си с генералния секретар на ООН Гутериш и с [турския] президент Ердоган. Не и с нас. Ние не сме имали никакви споразумения с тях".

Зеленски заяви, че е помолил украинското външно министерство да подготви "официални сигнали" до ООН и Турция, така че те да са готови да "продължат нашата инициатива".

"Дори без Руската федерация трябва да се направи всичко, за да можем да използваме този черноморски коридор. Ние не се страхуваме. Към нас се обърнаха компаниите, които са собственици на корабите. Те казаха, че са готови, ако Украйна освободи [зърнените товари от украинските пристанища] и Турция ги пропусне - всички са готови да продължат доставките на зърно", каза Зеленски.

Спирането на сделката със зърно беше обявено от Кремъл в понеделник сутринта. Руското външно министерство уточни, че оттегля гаранциите за безопасност на корабоплаването и затваря морския хуманитарен коридор, както и че възстановява режима на "временно опасна зона" в северозападната акватория на Черно море и преустановява дейността на координационния център в Истанбул.

Германия призова Русия да се върне към сделката за зърно в Украйна, която според Москва е "де факто прекратена", часове преди да изтече, като отбеляза, че тя е от решаващо значение за продоволствената сигурност, предаде АФП.

"Продължаваме да призоваваме Русия да позволи по-нататъшно удължаване на сделката за зърното", заяви пред репортери говорителката на правителството Кристиане Хофман, като добави, че "конфликтът не трябва да се извършва на гърба на най-бедните на тази планета".

Франция призова Русия да спре изнудването чрез излизането си от сделката за износ на украинско зърно през Черно море, се казва в изявление на външното министерство на страната, цитирано от Ройтерс. "Франция осъжда спирането на участието на Русия в черноморската зърнена инициатива", посочва министерството. "Русия е едностранно отговорна за блокирането на мореплаването в този регион и за налагането на незаконната блокада на украинските пристанища. Тя трябва да спре изнудването със световната хранителна сигурност и да преразгледа решението си".

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, чиято страна е поседник по сделката, коментира в Истанбул, преди да замине на посещение  Саудитска Арабия. Той изрази надежда, че Путин ще удължи споразумението

"Въпреки днешното изявление, вярвам, че руският президент Путин иска този хуманитарен мост да продължи - каза Ердоган. - Черноморското споразумение за зърно остава в историята като дипломатически успех“.

Той добави, че турският външен министър Хакан Фидан и руският му колега Сергей Лавров ще обсъдят зърнената сделка по телефона, и изрази надежда, че тя ще бъде удължена "без прекъсване".

"Освен това можем да предприемем стъпки чрез телефонен разговор с Путин, без да чакаме август", добави Ердоган, като препратка на изявлението му, че се очаква руският президент да посети Турция през август, за да обсъди двустранните отношения и регионалните въпроси.

 

РЕАКЦИЯТА НА ООН

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че решението на Русия ще „нанесе удар на хората в нужда навсякъде“.

„Стотици милиони хора са изправени пред глад, а потребителите - пред глобална криза на разходите за живот. Те ще платят цената“, каза той пред репортери в Ню Йорк.  Той заяви, че Гутерриш заяви, че е изпратил посланите до Путин, в което му докладва за постигнатите договорености по повод включването на дъщерна банка на Росселхозбанк към платежната система SWIFT.

А посланикът на САЩ в ООН осъди "акта на жестокост" от страна на Москва.

„Русия нанася още един удар на най-уязвимите, този път като спира участието си в Черноморската инициатива за зърно. Това е още един акт на жестокост - каза Линда Томас-Грийнфийлд. - Русия играе политически игри и истински хора ще страдат. Дете от Африканския рог, страдащо от тежко недохранване, майка, която вече няма да произвежда мляко за бебето си, защото няма достатъчно, за да яде самата тя“, добави американският дипломатически представител."

Според Томас-Грийнфийлд Русия "държи човечеството като заложник".

 

КАКВО ОЗНАЧАВА ЗЪРНЕНАТА СДЕЛКА

Първоначално споразумението по т.нар. "зърнена сделка" бе сключено през юли 2022 г. с посредничеството на Турция и ООН. Според него може безопасно да се експортират по черноморски транспортни коридори украински зърнени храни, което дотогава бе невъзможно заради блокадата на украинските пристанища от руските военни.

До сделката се стигна, след като стана ясно, че преустановяването на износа на зърно от Украйна (един от най-големите производители в света) води до глобална продоволствена криза.

Черноморската зърнена инициатива (официалното наименование на споразумението) бе за срок от 120 дни с възможност за удължаване.

РУСКИ ПРЕТЕНЦИИ

Едно от исканията на Русия е да се възстанови връзката на Росселхозбанк, която обслужва плащанията за износ на селскостопански продукти, с платежната система SWIFT. Друго руско искане е пускането в експлоатация на тръбопровода за амоняк Толиати-Одеса. На 5 юни обаче диверсанти го взривиха на 23 км от Купянск, близо до село Масютовка в Харковска област. Русия посочи, че ремонтът на тръбопровода може да отнеме от един до три месеца, ако специалистите получат достъп до повредения участък. Според вицепремиера и министър на промишлеността и търговията Денис Мантуров достъп за ремонт не се очаква.

Русия поиска също така отмяна на ограниченията за доставка на селскостопанска техника и резервни части за Русия, както и разрешение за руски кораби да акостират в чуждестранни пристанища, деблокиране на транспортната логистика и застраховането на превозите, както и деблокиране на активи.

През март 2023 г. ЕС заяви, че санкциите не възпрепятстват морския износ на селскостопански продукти от Русия. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

зърнена сделка

Още по темата