Президентът на Украйна Володимир Зеленски демонстрира новата украинска ракета-дрон "Пекло" ("Ад"). Той каза, че вече е изпробвана на фронта, предстои да се увеличи производството й.
"Пекло" може да лети със 700 км/ч и стига повече от 700 км. Преди няколко месеца бе съобщено, че в серийно производство влиза ракетата дрон "Паляниця".
Министърът на стратегическите индустрии на промишлеността Герман Сметанин написа в „Телеграм“, че първите десетина образци от това оръжие вече са предадени на армията.
Той поясни, че разработването му е отнело една година и че неговата точност и устойчивост на средства за водене на електронна война непрекъснато се подобряват. „Ние заедно изграждаме арсенала на свободния свят“, написа Сметанин.
С посочения обсег оръжието може да се използва срещу цели дълбоко във вътрешността на Русия, включително столицата Москва и извън нея. Кремъл се намира на около 450 км от украинската граница.
„Паляниця“ също има обсег от няколкостотин километра с бойна глава от над 100 килограма.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров написа в сряда, че ракетата-дрон вече е влязла в серийно производство, а тя беше официално представена днес, в Деня на въоръжените сили на Украйна.
Естонската отбранителна компания Frankenburg Technologies ще започне тестове на своите зенитни ракети в Украйна през следващата година. Това съобщи генералният директор на компанията Кусти Салм в интервю за ERR. Инициативата подчертава значението на технологичния прогрес и укрепването на партньорството между двете страни в областта на отбраната. Ракетите на Frankenburg Technologies, оборудвани със система за насочване, базирана на изкуствен интелект, могат да поразяват цели на височина до два километра. Това ги прави ефективно решение за противодействие на дронове, които активно се използват в съвременната война. Разработката вече привлече вниманието на европейските отбранителни среди, а Bloomberg включи компанията в списъка на водещите високотехнологични отбранителни стартъпи в Европа пише Delfi RUS.
Салм подчерта, че при успешни тестове може да бъде организирано производство на ракетите в Украйна. Това ще укрепи отбранителния капацитет на страната и ще стимулира развитието на местната военно-промишлена индустрия. Към момента вече е подписано споразумение за провеждане на тестовете, а първите образци ще пристигнат в Украйна до края на 2024 година Censor.NET