Медия без
политическа реклама

България спешно внася противоотрова срещу ботокс

Започват масови проверки на козметични салони и промени в стандарта по естетическа медицина

03 Февр. 2025Обновена
Pexels

Държавните институции се втурнаха да правят спешни проверки и промени в огромния бизнес с разкрасителни процедури, след като наяве излязоха скандални подробности за него покрай растящия брой пострадали жени след поставяне на ботокс. Официално помощ в "Пирогов" с усложнения са потърсили седем жени, пет от които е трябвало да бъдат хоспитализирани, но от Асоциацията на пациентите на естетическа медицина вече се говори за 15-16 пострадали. Повечето жени от потърсилите помощ в "Пирогов" са направили процедурите при една и съща козметичка, която се представя за лекар и се рекламира интензивно в социалните мрежи с големи промоции.

Още утре България ще внесе първите количества от извънреден внос на ботулинов антитоксин - препаратът, който неутрализира поразиите от ботокса. Той не е разрешен за употреба в България, но се внася извънредно при нужда, като се ползва не само след козметични бели, а и при отравяне от типа на ботулизма. Покрай нашумелите случаи с проблеми от ботокс стана ясно, че повечето болници не разполагат с него, въпреки че той може да е животоспасяващ.

Започнаха и куп проверки, след като се разбра, че масово ботокс се инжектира в козметични салони, въпреки че е лекарствен продукт, който се прилага само от медицинско лице, по лекарско предписание и в лечебно заведение. Регионалните здравни инспекции ще направят извънредни проверки в цялата страна за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина. Текат и съвместни действия на агенция "Медицински надзор" и ГД "Национална полиция" за изясняване на всички факти и обстоятелства по седемте случая на пострадали жени. За тях се самосезира и започна проверка и Софийската районна прокуратура. БНТ съобщи, че е открита мнимата лекарка, която е правила манипулациите, и утре ще се яви на разпит. Според БТВ тя вече е била разпитана и е предоставила подробна информация.

Отделно от проверките, министърът на здравеопазването Силви Кирилов реагира на призивите да се разгледа нормативната уредба на естетичните процедури и разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени.

През последните 10 години в България са регистрирани общо 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял, посочват от МЗ.

 

Скандални факти

От коментарите на специалисти и пациентски организации се разбра, че проблемите почват от предлагането и свършват с лечението. Ботулиновият токсин, по-известен като ботокс, е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Вместо това, у нас масово се прилага в козметични салони от хора, които претендират да имат медицинско образование, но нямат такова. Според специалиста по медицинско право Мария Шаркова, до момента е имало сигнали по тази тема, но не е последвала адекватна реакция от здравните власти.

Както приляга на козметични салони, ботоксът се рекламира из социалните мрежи и често се предлага на промоция, с което лесно се привличат пациенти. В същото време не е ясно какъв точно ботокс се използва в тези козметични салони, защото те не подлежат на регулация и поръчват продукта онлайн, без никакъв контрол на произход, съдържание и пр. "Ние не знаем въобще по какъв начин тези лекарствени продукти от какви държави се внасят нелегално", коментира Мария Шаркова пред БНР. В случаите с пострадалите жени тя допусна включително възможно разминаване между описаната концентрация и реалната – например вместо 50 единици - 500. Необходимо е да се регламентира точно и ясно кои от тези дейности са само медицински и могат да се извършват само в лечебни заведения. Необходимо е и да се завиши контролът, обобщи Мария Шаркова.

Сериозни проблеми има и с лечението. То изисква ботулинов антидот, но той не е регистриран официално в България и повечето болници не разполагат с флакони, за да го прилагат. Първата пациентка например, от която започна разплитането на проблема, е лекувана по случайност навреме с медикамента. "Жената имаше късмет, че във ВМА бяха останали няколко флакона, които ни предоставиха”, уточни лекуващият я лекар доц. Мария Димитрова.

Проблемът с антитоксина е, че в ЕС няма разрешен за употреба лекарствен продукт, който съответства на INN Botulinum antitoxin. В България също няма разрешен за употреба съответен лекарствен продукт по национална процедура. В такива случаи, когато лечението в страната е без алтернатива и в интерес на здравето на пациентите, държавата има начин да внесе лекарството. То може да бъде внесено от търговец на едро по искане на лечебно заведение за болнична помощ, припомнят от „Заедно с теб“. Масово обаче болниците не разполагат с антитоксина, а той е животоспасяващ и при други състояния. Същият препарат например спасява при отравяне тип ботулизъм, включително при бебета.

Масово пациентски и съсловни организации призоваха за проверки на козметичните салони, осигуряване на антитоксин за всички болници и регламентиране на този неясен, но крайно популярен продукт. Полемиката обаче подсказва, че подобни подводни ями ще се разкрият и при други подобни процедури.

 

За какво да се внимава

Българският лекарски съюз също призова за проверки и даде съвети за какво да внимават желаещите да се разкрасят. "Апелираме преди да предприемете крачка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и др., да проверите дали специалистът, към когото сте се насочили, е лекар. Справка, дали дадено лице има медицинско образование, може да се направи в публичния регистър на БЛС на следния линк: https://blsbg.eu/", призоваха от съсловната организация. Търсенето може да е по име или УИН - номер на лекаря, който му дава право да практикува. Ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, то това означава, че не е медик с медицинско образование, завършено у нас или приравнено официално.

В България ботулинов токсин, както и в почти целия свят, се регистрира като лекарство, каквото е всъщност. Същият продукт има фармакологични характеристики, като дозировка и начин на приложение, които както всяко едно лекарство лекарят е длъжен да спазва при употреба, припомнят от БЛС. "Препоръчваме, освен проверка дали дадено лице е лекар и има право да практикува у нас да бъде проверявано и дали лечебното заведение, към което сте се насочили, е регистрирано като такова. Регистрите на лечебните заведения са публични и може да ги намерите на електронните страници на съответните Регионални здравни инспекции", поясняват оттам.

"За съжаление, у нас липсата на строг контрол мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности. Държавата, в лицето на агенция "Медицински надзор", трябва да следи и да контролира кой извършва медицински процедури. Регионалните здравни инспекции осъществяват контрол по отношение на козметичните салони, които са обекти с обществено предназначение и нямат право да осъществяват такива медицински дейности", посочват от БЛС.

 

Епидемия
Ботокс скандал избухна и в Испания. Там полицията арестува четирима души за незаконен внос на ботулинов токсин от Южна Корея. Иззети са над 700 флакона ботокс от 24 клиники в Мадрид и още 5 града, съобщи БНТ.

Процедурите са извършвани в задните стаи на фризьорски салони и студиа за маникюр или пък в апартаменти. Съобщава се за най-малко петима пострадали от корейския ботокс. Схемата е извършвана в продължение на поне 5 години, като двама от задържаните са руски и украински граждани.

Твърди се, че с нелегалния корейски ботокс само за изминалите 6 месеца групата е спечелила над 650 хиляди евро, а парите са били депозирани в банки в България и Литва.

Групата е била следена 2 г., а днес полицията е обискирала клиники в Кадис, Мадрид, Малага, Кордоба, Севиля и Аликанте. Нелегалният ботокс е внасян през пристанището и летището в Севиля. Продуктите са рекламирани най-вече в социалните мрежи, като са били препоръчвани специални "доверени" клиники.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ботокс