Депутатите от икономическата комисия на Народното събрание единодушно приеха пълна забрана за пускане на вейпове на пазара у нас. Промените в закона за тютюневите изделия, с които се променя и законът за здравето, минаха на първо четене, но вероятно ще претърпят промени, след които забраната далеч няма да е пълна.
Днес в икономическата комисия бе приет законопроектът на Костадин Ангелов от ГЕРБ, който обеща да предложи забрана за енергийните напитки още в предишния парламент. Едната промяна в него дописва сравнително новата забрана за предлагане и продажба на цигари, тютюн за ръчно свиване на цигари и нагреваеми тютюневи изделия с характерни вкусово-ароматни качества или съдържащи овкусители, като добавя към нагреваемите и "изделия, свързани с тютюневите изделия". По-ключовата промяна е при забраната за пускане на пазара на тютюн за орална употреба, като към нея се дописва, че се забранява и пускане на пазара на електронни цигари, контейнери за многократно пълнене, течности, съдържани и несъдържащи никотин, и изделия, различни от тютюневи изделия.
Единодушието при гласуването беше впечатляващо. Дебатът обаче показа, че пълната забрана едва ли ще оцелее. Самият вносител направи неясно изказване по повод вчерашната си среща с най-големите в сектора - "Филип Морис" и "Бритиш Американ Табако". "И след срещата оставам на позиция, че те (вейповете - б.р.) не са безопасни за здравето и живота на хората. Те са опасни и вредни. Разбира се, конвенционалните цигари са много по-опасни. След вчерашните ми срещи се оформи становище, което би могло да бъде разгледано между първо и второ четене", коментира Костадин Ангелов. Но не каза какво е становището.
Представители на "Бритиш Американ Табако" и на "Филип Морис" получиха право да се изкажат в комисията. Те настояваха, че проблем с разрешените вейпове няма и изтъкнаха, че също страдат от незаконните и рискови продукти, които се внасят и ползват нелегално. Българският пазар ще бъде залят от незаконни продукти от Гърция и Румъния, обясни представителят на BAT. От "Филип Морис" се представиха за съюзник в битката срещу употребата на вейпове от деца. "Пълна забрана на напълно легален продукт ще създаде още по-голям проблем с нелегалния внос и нелегалното разпространение", посочиха от тази компания.
От вейп индустрията директно заявиха, че проблемът е "малко популистки". "Проблем с вейповете няма. Ние имаме сериозен проблем с контрабандата. Ние също не искаме наркотични вещества да стигат до децата ни", обясниха от асоциацията им. Според тях пълната забрана ще доведе неминуемо до вейп туризъм до Румъния и Гърция и канали за контрабанда. "Контрабанда, с която ние започнахме успешно да се справяме, защото ние като асоциация подаваме сигналите", обясниха оттам.
От Българската търговско-промишлена палата изразиха резерви към планираната пълна забрана, като посочиха, че ние не спазваме и забраната за пушене в закрити помещения. "Минаха години от въвеждането на тази забрана, но контролът го няма", коментираха от работодателската организация. И застанаха на позицията на индустрията, че забраната ще доведе до повишаване на сивия сектор и нелегалната търговия.
Само двама депутати взеха отношение по темата. "Не можем да отречем, че има някои проблеми. Самите ние забранихме райския газ, но резултати от това няма", посочи Даниел Лорер (ПП-ДБ). Той обърна внимание и на въпроса позволява ли ни подобна пълна забрана европейското законодателство. "Тази епидемия е глобална, но Белгия забрани само вейповете за еднократна употреба. Великобритания обмисля, може би Франция. Австралия има само лицензирано предлагане", коментира Лорер и каза, че те също биха подкрепили преработен законопроект в посока забрана на еднократните вейпове.
"ДПС-НН ще подкрепи законопроекта като израз на грижа и израз на посоката, в която върви този законопроект - да се опитаме да въведем регулация. Но между първо и второ трябва да поставим редица въпроси, на които не виждаме отговор в момента", каза и Йордан Цонев. "Регулацията изисква контрол, забраната - също. Чуваме, че забраната се контролира по-лесно, но аз мисля, че е еднакво. Даже забраната най-малко върши работа - без контрол каква забрана - контрабанда, още повече контрабандни продукти", коментира той. При същите органи, със същите ресурси на какво ще се надяваме, каза още депутатът. И определи пълната забрана като "чисто популистко да се отчетем ние като родители пред другите родители". Цонев призова колегите си да бъдат реалисти и да видят какви са другите възможности, с помощта на "големите, мощни производители".
ЕНЕРГИЙНИ НАПИТКИ
По-безпроблемно изглежда приемането на забраната за продажбата на енергийни напитки на деца. С преходните и заключителни разпоредби на законопроекта на Ангелов се изменя и законът за здравето, като към съществуващите забрани за предлагане и продажба на деца на алкохолни напитки, тютюневи и свързани с тях изделия, бездимни тютюневи изделия, нови тютюневи изделия и нагреваеми тютюневи изделия, се добавят продукти с високо съдържание на кофеин.
Дописва се и нова дефиниция на продукти с високо съдържание на кофеин - за такова ще се смята съдържание на кофеин над 150 мг/л, както и оригинална комбинация от съставки като кофеин, таурин, витамини и други субстанции с хранителен или физиологичен ефект, вкл. глюкоронолактон, инозитол, карнитин, креатин, растителни екстракти като гуарана, мате, акация, женшен, гинко билоба.
ОЩЕ ЗАКОНОПРОЕКТИ
В последните часове в Народното събрание е настъпила голяма законодателна суматоха - първо са внесени цяла вълна от законопроекти с различни забрани на новите форми на пушене и употреба на никотин, тютюн и енергийни напитки, а след това част от проектите са оттеглени, показва справка на сайта на НС. Вчера в деловодството на парламента са внесени още два законопроекта с промени в закона за тютюневите изделия - от "Възраждане" и от депутатите от ПП-ДБ Александър Симидчиев и Елисавета Белобрадова, но часове по-късно "Възраждане" са оттеглили своя законопроект. Проектът на Симидчиев и Белобрадова пък е актуален и надгражда другите, защото предвижда забрана на никотиновите паучове. Отделно Симидчиев е внесъл и промени в закона за здравето за енергийните напитки, но също след няколко часа го е оттеглил. В същия ден двамата с Белобрадова са внесли същите промени в закона за здравето, но вече съвместно.
Белобрадова и Симидчиев предлагат в закона за тютюневите изделия да се добави, че в неговия обхват попадат и изделията, съдържащи синтетичен никотин. Към забраните да се пуска на пазара тютюн за орална употреба депутатите на ПП-ДБ допълват и продукти, съдържащи синтетичен никотин. Тази забрана се отнася до нов популярен продукт, който се поставя под горната устна за период от 10 до 45 минути, т.нар. никотинови паучове, обясняват вносителите. Най-често паучовете съдържат никотинови соли и добавки, като съдържанието на никотин в един пауч достига до 50 мг. Изследвания показват, че поне половината от това съдържание се абсорбира от организма. Паучът би следвало да попада под общата забрана за тютюн за орална употреба, но депутатите разкриват, че това ограничение се заобикаля благодарение на факта, че в случая се ползва синтетичен никотин, който не е регламентиран никъде.
Парадоксално, въпреки отсъствието им в нормативната база, никотиновите паучове са акцизна стока, посочват Белобрадова и Симидчиев. Тяхно проучване показва, че масово продажбата онлайн не е свързана с ограничение за деца - търговците не се интересуват от възрастта на купувача.
Двамата са вносители и на забрана за продажбата на енергийни напитки на деца - в закона за здравето. В голяма степен промените са в синхрон с предложените от Костадин Ангелов, като разликата в дефиницията на енергийни напитки е редакционна. Същите промени са предложени и от Александър Симидчиев отделно, но този законопроект е оттеглен, давайки предимство на общия с Белобрадова.
Оттегленият законопроект на "Възраждане"
"Възраждане" вчера също са предложили промени в закона за тютюневите изделия, но са ги оттеглили. Те също предлагаха забрана за пускане на пазара на електронни цигари и контейнери за многократно пълнене, както и изделия за пушене, различни от тютюневи изделия. Допълваха обаче и санкции за съхраняване, предлагане и продажба на електронни цигари и/или контейнери за многократно пълнене, изделия за пушене, различни от тютюневите изделия - от 1000 до 3000 лв. глоба и имуществена санкция от 2000 до 5000 лв. За продажба в интернет глобата е от 3000 до 6000 лв.