Министерството на здравеопазването изпрати до Българския лекарски съюз и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари препоръки за прилагането на ваксините срещу COVID-19 сред рисковите групи от населението. Препоръките са изготвени от експертните съвети към министъра на здравеопазването. Представяме накратко някои от тях:
За пациенти с ревматологични заболявания
"Пациентите с мускулно-скелетни и автоимунни възпалителни ревматични заболавания могат да бъдат ваксинирани с неживи ваксини, каквито са регистрираните до този момент ваксини срещу COVID-19. 2. Най-добре е ваксинацията да се извърши, когато заболяването е в ремисия или с ниска болестна активност", препоръчват специалистите. При животозастрашаващо заболяване ваксинацията срещу COVID-19 трябва да се осъществи възможно най-скоро. Няма предпочитание към нито една от регистрираните до този момент ваксини срещу COVID-19. Специалистите са дали и препоръки за провеждане на имуносупресивното/имуномодулиращото лечение преди и след ваксинация.
Препоръките в област ревматология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/36
За пациенти със сърдечно-съдови заболявания
За пациентите с напреднали и високорискови сърдечно-съдови заболявания се препоръчва приоритетна ваксинация както следва: пациенти със сърдечна недостатъчност - клас III и IV по NYHA, пациенти с ИБС – триклонова болест или стеноза на ствол, както и тези със стенокардия, пациенти с пулмонална хипертония и NYHA клас III или IV 4, пациенти със скорошна, непланова хоспитализация по повод на сърдечно-съдово заболяване, пациенти с напреднала периферно-съдова болест, пациенти с вродени сърдечни заболявания в зряла възраст клас C и D и пациенти с повече от два, неконтролирани рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания (артериална хипертония, захарен диабет, затлъстяване).
Препоръките в област кардиология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/40
За пациенти с трансплантация
"Ваксиниране срещу COVID-19 да се осъществява по възможност един месец преди извършването на трансплантация", съветват експертите. При възникване на донорска ситуация не е необходимо да бъде отлагана трансплантацията от трупен донор с цел ваксинация. При пациенти след извършена трансплантация се препоръчва ваксинация поне 1 месец след трансплантацията, а при бъбречно трансплантираните - 3 месеца след самата операция. Всички вече трансплантирани пациенти подлежат на имунизация срещу COVID-19 със статут на високо-рискови пациенти. Тъй като се счита, че ефективността на ваксината би била по-ниска (поради провежданата имуносупресивна терапия) при тези пациенти, силно се препоръчва да продължи активно спазването на противоепидемичните мерки, както и по възможност да бъдат ваксинирани хората, делящи едно домакинство с трансплантирания пациент.
Препоръките в област трансплантология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/37
За пациенти с белодробни заболявания
"Пациентите с белодробни заболявания са показани за ваксинация срещу COVID-19 с наличните до момента ваксини без ограничения", казват от Експертния съвет по медицинската специалност „Пневмология и фтизиатрия“. Препоръките в област пневмология и фтизиатрия можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/35
За пациенти с алергии
Алергичните заболявания по принцип не са противопоказание за извършване на имунизация с трите одобрени ваксини. Те се проведени и на хора, страдащи от различни клинични форми на алергична сензибилизация. По време на клиничните проучвания и на трите одобрени за сега ваксини са наблюдавани няколко алергични реакции - кожни обриви, лек задух и оток на устни, клепачи и дори на ларинкса. Те са били бързопреходни и не са застрашили по никакъв начин живота на имунизираните.
От възможните ваксини срещу COVID-19, най-голяма вероятност за някакви алергични реакции има спрямо т.н. протеинни ваксини, които се състоят от целия или части от вируса, включени в някакъв адювант. Единствено хора, които в момента са в изострено състояние на алергичното си заболяване или такива прекарали в миналото тежки алергични реакции или анафилактичен шок към някои лекарства, храни, ужилване от инсекти, трябва да бъдат обсъдени за освобождаване от имунизация. В случай, че има колебание от страна на лекаря или пациента, ваксинацията може да се проведе под т.н. „анти-алергичен чадър“, т.е. 3-4 дни преди имунизацията, в деня на имунизацията и 3-4 дни след нея да се приема по 1-2 таблетки антихистаминов препарат. Болните, страдащи от бронхиална астма или ХОББ, които в момента са на инхалативна кортикостероидна терапия, трябва да продължат по предписаната им схема своето лечение и могат да бъдат имунизирани.
Препоръките в област клинична алергология можете да прочетете тук -https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/32
За бременни
Бременните жени не трябва да бъдат ваксинирани, съветват медицинските специалисти. Жените, които планират бременност, не трябва да бъдат ваксинирани поне 6 месеца преди настъпването на бременността. При пациенти в областта на акушерството и гинекологията, които са имунокомпроментирани или с автоимунни заболявания, се провеждат консултации със съответните медицински специалисти (имунолози, ревматолози, алерголози и др.), които лекуват и контролират тези заболявания. В този смисъл следва и решението за ваксинация да се даде от тези специалисти, в зависимост от развитието на основното заболяване.
Препоръките в област акушерство и гинекология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/28
За пациенти с гастроентерологични състояния
Показани за ваксиниране срещу SARS-CoV-2 са всички пациенти с хронични гастроентерологични и чернодробни заболявания. Приоритетно подлежат на ваксиниране лицата, подложени на имуносупресивно лечение, а именно болни с автоимунни гастроинтестинални заболявания (Улцерозен колит, Болет на Крон), автоимунни чернодробни заболявания (Автоимунен хепатит), както и пациентите с чернодробна трансплантация, поради повишен риск от инфектиране със SARS-CoV-2. Наличието на антивирусно лечение с нуклеозидни/ нуклеотидни аналози или с директно действащи антивирусни средства при лица с хроничен вирусен хепатит В или С не е противопоказание за ваксиниране. Ваксинирането на пациенти с хроничен вирусен хепатит В и D по време на лечение с интерфрон алфа не е препоръчително, поради изразените странични ефекти от тази терапия (фебрилитет, умора, левкопения, промбоцитопения, анемия, повишени чернодробни ензими).
Серологично тестване за SARS-CoV-2 не е необходимо преди поставянето на ваксините при болните с възпалителни заболявания на червата. Това се отнася и за лицата със съмнение или с доказана в миналото инфекция с SARS-CoV-2. В тези случаи е препоръчително ваксинацията да се извърши поне 4 седмици след началото на симптомите на COVID-19 или 4 седмици след първия PCR-позитивен резултат при асимптоматични пациенти. Други ваксинации, като например тази срещу грипния вирус, трябва да се плануват на интервали от поне 7 дни разлика от ваксинацията срещу SARS-CoV-2.
Препоръките в област гастроентерология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/31
За пациенти с ендокринни заболявания
Хората с хронични заболявания като захарен диабет, метаболитен синдром, изразено затлъстяване или отслабена имунна система спадат към приоритетните групи за ваксиниране, тъй като при тях без ваксинация рискът от по-тежко и с по-голяма смъртност протичане на инфекция с COVID-19 е много висок. Към тях спадат и пациентите със стабилни ендокринни заболявания, като тиреоидит на Хашимото, Базедова болест, Адисонова болест, хипофизарни аденоми, захарен диабет тип 1 и тип 2, затлъстяване.
Препоръките в област ендокринология и болести на обмяната можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/30
За пациенти с кожни и венерически болести
"Не са открити данни за противопоказания за ваксиниране на лица с хронични кожни заболявания", казват от експертите. Нещо повече, ваксинацията при пациенти с псориазис вулгарис е разрешена, дори при подлежаща терапия с биологични средства. При пациенти с автоимунни булозни дерматози, които са на терапия с високи дози кортикостероиди или мощни цитостатици, ваксинацията е препоръчителна, поради повишен риск от усложнения при евентуална инфекция със SARS-CoV-2. "Считаме, че при болни с хронични автоимунни и автоинфламаторни кожни заболявания е противооказано приложението на живи и атенюирани ваксини, каквито до момента няма регистрирани срещу COVID-19 у нас", казва специалистите.
Препоръките в област кожни и венерически болести можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/29
ОЩЕ ПРЕПОРЪКИ
Препоръките в област хематология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/27, https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/24, https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/25, https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/26
Препоръките в област трансфузионна хематология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/38
Медицинските специалисти са изготвили препоръки oще за пациенти, подложени на трансплантация на хемопоетични стволови клетки (ХСКТ), пациенти с мултиплен миелом и болести на плазматичната редица, пациенти с коагулационни нарушения и анемии, пациенти с малигнени лимфопролиферативни заболявания, които могат да се видят на единния информационен портал coronavirus.bg.
Препоръките в област нефрология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/34
Препоръките в област клинична имунология можете да прочетете тук - https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/publications/33