„Ще подкрепим Закона за вероизповеданията. Знам, че това ще бъде основната опорна точка на БСП” . Това каза тази сутрин пред Нова ТВ председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. „Мотивите ни за приемане на закона са единствено да ограничим външното финансиране”, допълни той.
Предизвикалият остри спорове проектозакон, внесен от ГЕРБ и ДПС, ще бъде гледан днес за първо четене от депутатите от Парламентарната комисията по вероизповеданията и правата на човека. Една от промените предвижда амнистия на неплатените от Главното Мюфтийство и Българската православна църква (БПЦ) публични задължения към 31 декември 2018 година. Това ще позволи държавата да опрости на мюфтийството дългове за милиони левове.
От БСП видяха сделка между ГЕРБ и ДПС. Според червената партия срещу опрощаване на задълженията на мюфтийството към държавата ГЕРБ са изтъргували подкрепа от ДПС, за да преодолеят президентското вето върху Изборния кодекс. Вчера присъстващите в пленарна зала депутати единодушно отхвърлиха наложеното от президента Румен Радев вето.
"Няма никаква сделка”, каза пред Нова ТВ Цветанов. „Първоначалният вариант на Закона за вероизповеданията беше свързан с това да се ограничи изцяло външното финансиране. Имаше несъгласие от БПЦ, че не може да получава дарения. Тогава имаше среща и се стигна до консенсус, че даренията няма да се ограничават. Съобразихме се с това, което иска БПЦ. Това, което направихме в законопроекта, е държавата да изпълни ангажимента си и да финансира основните вероизповедания и всички останали, които са под 1%, за да може заплатите, които получават духовните служители, да ги получават от държавата, а не от външна страна”, заяви Цветанов.
Говорителят на Главното Мюфтийство Джелал Фаик казва пред Дарик радио, че задълженията са около 8 милиона лева и са се натрупали от неплатени осигуровки и данъци. По думите му опрощаването на дълговете на мюфтийството е част от превенцията срещу радикализиране.
Цветанов коментира и отхвърленото вето на президента върху Изборния кодекс. „За първи път президентът изпада в ситуация да заявява лъжа. Съдебният контрол остава, дори става по-достъпен за гражданите. Вече се въвежда като възможност да има тричленен състав, който да събира доказателствата по дадено обжалване на ЦИК”. „Съдебен контрол има и той е разписан много ясно в член 120 в Конституцията”, каза той.
За преференциите Цветанов заяви, че няма нарушаване на изборни правила. „България е приела пропорционалната система. При нея дали ще има преференции, или не - това е решение на националния парламент”.