Медия без
политическа реклама

Джеймс Пардю: Далеч сте от махане на визите

Целта на визитата при Тръмп беше най-вече Борисов да се покаже в Овалния кабинет с президента на Съединените щати, казва бившият посланик на Вашингтон у нас

30 Ноем. 2019
БГНЕС
Джеймс Пардю

Бившият посланик на САЩ в България Джеймс Пардю отново критикува управлението на Бойко Борисов, този път в интервю за предаването "Събота 150" на БНР.

„Обикновено не си мълча, когато видя, че нещо не е както трябва. Мисля, че дипломацията е нещо повече от това да се изтъква непрекъснато положителен имидж на определена страна. Ако има проблеми, те трябва да се решават. Трябва да се изговарят прямо и честно. Независимо от критиките ми, аз много обичам България, народа ѝ, историята, културата, характера ѝ“, казва Пардю в интервюто по повод острата статия, която написа за страната ни в навечерието на посещението на Бойко Борисов в САЩ. И добавя:

„Отправям тези критики, защото искам България да бъде по-добро място, а не заради самата критика. Защото за мен България е чудесна и с голямо бъдеще пред себе си като демократична страна. Смятам, че България още е в процес на преход и че това може да отнеме още години. Но тя продължава да е пропита с корупция. Особено ме тревожи липсата на свобода на медиите. Положението не беше перфектно, когато бях у вас (2002-2005 г. - б.р.). Но все пак имаше конкуренция и правителствените представители се държаха отговорно. Не се стигаше до съдебни дела, но поне корупцията излизаше наяве. Това вече го няма. Медиите са подчинени. Аз просто го изговарям гласно и ще продължавам да го правя, ако е необходимо“.

"Корупцията е най-голямата заплаха за демокрацията. И България има много да наваксва. Във всяка страна има някакво ниво на корупция. Но в повечето развити демокрации държавници се пращат в затвора или поне се уволняват. Дори в администрацията на Доналд Тръмп вече няколко ръководители бяха освободени от постовете им за поведение, което може и да е свързано с корупция. Петима или шестима от най-близките му хора са вече в затвора или очакват присъди. В България това рядко се случва. А и трябва да се съгласите, че в момента България е еднопартийна държава, няма ефективна опозиция. И че дългосрочен ефект от такова управление може да е корупцията", казва дипломатът.

Пардю повтаря и известната си теза, че ЕС не е използвал периода преди присъединяването ни да упражни повече натиск над управляващите ни, за да постигне по-сериозен напредък в България в битката срещу корупцията. "Ако бяха по-твърди по този въпрос, България щеше да е много по-напреднала в развитието си. Защото корупцията пречи на икономическото развитие, гони младите хора от страната, какви ли не проблеми създава", казва той пред БНР. По повод хвалбите, че Тръмп обещал да се занимае с визите, бившият посланик у нас е реалист: "Мога да ви кажа, че България е далеч от отмяна на визите, тъкмо заради проблемите, за които говоря".

Не е ласкателна и представата, която Пардю дава за срещата на Тръмп и Борисов: "Мисля, че до голяма степен тя беше в отговор на покупката на изтребителите Ф-16. Тръмп действа така - направи нещо за мен и аз ще направя нещо за теб. Така Борисов получи среща в Белия дом и съвместно изявление. Но тези изявления са пълни с общи приказки. Но едно нещо в това специално ми се струва значимо - предложението на България за координационен център за НАТО във Варна. Но това май е всичко. Целта беше най-вече Борисов да се покаже в Овалния кабинет с президента на Съединените щати. В това няма нищо лошо. Всъщност е много добре, че България говори с Вашингтон директно на най-високо ниво". По отношение на Русия, дипломатът смята, че правителството ви ефективно балансира между руското влияние и трансатлантическото партньорство със западните демокрации.

Още по темата