Еврокомисарят по околната среда Виргиниус Синкевичус призова страните от Евросъюза да наблюдават и отпадните води за наличие ня COVID-19 през следващите шест месеца.
"Изключително важно е страните от ЕС да създадат ефективни системи за мониторинг на отпадните води възможно най-бързо и да гарантират, че съответните данни се предоставят незабавно на отговорните здравни органи", каза литовецът пред германското издание „Велт ам Зонгат”.
Някои държави и градове вече проверяват отпадните води в борбата си срещу пандемията. Миналата седмица изп.-директор на здравната служба на Ирландия заяви, че в страната е разработена програма за наблюдение на отпадните води за проследяване на разпространението на вируса в различни райони. Във френската Ривиера пък неотдавнашен анализ на отпадъчните води показа, че COVID-19 намалява в региона.
"Мониторингът на отпадните води трябва да бъде по-систематично интегриран в националните стратегии за тестване за откриване на вируса, заедно със съществуващите подходи за тестване на COVID-19 - допълни Синкевичус. - Това е допълнителен инструмент за проследяване на развитието и подпомагане на процеса на вземане на решения от органите за обществено здраве."
Еврокомисарят препоръча пробите да се анализират два пъти месечно в най-големите европейски градове, за да се открие рано присъствието на вируса или да се посочи, че районът е с нисък риск. През март миналата година учените откриха следи от вируса в отпадните води на холандски град, преди да бъде потвърден първият случай.
--------------------
Ситуацията с разпространението на новата вълна на коронавирус в ИНДИЯ става все по-тревожна. След 10 поредни дни с над 300 000 новозаразени, местните власти съобщиха, че за първи път случаите са над 400 000 дневно - 401 993. Починали са 3523 души, с което общият им брой става 211 853.
В опит да овладее положението, правителството на Индия разшири програмата си за ваксинация за всички възрастни, но се наблюдава недостиг на дози, въпреки спирането на износа на ваксини, произведени в страната. Като помощ пристигна първата пратка от руската ваксина "Спутник V", която бе одобрена в средата на април от индийските здравни власти.
Социалните мрежи преливат от отчаяни молби на хора, търсещи кислородни бутилки, лекарства и болнични легла. Здравната система в страната се задъхва. Претоварени са дори крематориуми и гробища.
Освен Русия, спешни помощи за Индия изпращат САЩ, Великобритания, Франция, Германия - под формата най-вече на кислородни генератори, вентилатори, маски за лице и ваксини.
Индия засега остава на трето място в света по брой починали от коронавируса и на второ по брой заразени (19 557 457 регистрирани случая). И по двата показателя продължава да водят САЩ (33 146 015 заразени, 590 707 починали).
-------------
На второ място по жертви е БРАЗИЛИЯ, където общият им брой вече надхвърли 400 000 - 406 565. Там се счита, че пикът от вълната вече е отминал, но въпреки това болничните заведения са критично претоварени.
В ИТАЛИЯ отново има тревожни данни - 226 починали и почти 13 000 новозаразени (12 965).
Въпреки това в редица държави вчера имаше масови демонстрации срещу ограниченията, налагани заради пандемията от COVID-19. Протести имаше в Канада, Финландия, Швеция, Белгия и Германия. Стигна се и до сблъсъци с полицията на някои места - в Хелзинки бяха задържани 50 демонстранти, а в Брюксел - 15.