От МЕДЕЛ - Европейски магистрати за демокрация и свободи са пратили писмо до председателя на Европейската комисия Жан Клод Юнкер и до еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова, свързано с докладите за България и Румъния. Според магистратската организация докладите не отразяват реалностите в двете държави.
В писмото се изтъкват опасения и заради постоянния натиск върху председателя на Върховния касационен съд на България Лозан Панов (както чрез медиите, така и от други институции), заплашващ не само кариерата му, но и живота и физическата му неприкосновеност; липсата на каквато и да е реформа на прокуратурата в България, която е останала на практика непроменена по същество, запазвайки своята структура по съветски модел, въпреки критиките, отправяни както от вътрешни, така и от чуждестранни експерти; създаването на антикорупционната комисия, която въпреки огромните си правомощия е с политически назначено ръководство и няма правила за контрол над нея.
В писмото МЕДЕЛ приканва Европейската комисия да вземе под внимание всички факти и спешно да изиска от компетентните власти допълнителна информация и разяснения по посочените проблеми, както и спешно да обърне специално внимание на ситуацията, в която се намира Лозан Панов.
Ето част от писмото:
“По отношение на България намираме за изненадващо, че Европейската комисия наблюдава "стабилен напредък" и обявява три от препоръките за "условно затворени": независимост на съдебната система, правна рамка и организирана престъпност. В разговорите си с експертите от Европейската комисия, Съюзът на съдиите в България (член на МЕДЕЛ) е отбелязвал сериозните недостатъци в съдебната система, тежкия и постоянен натиск върху съдии, най-вече върху председателя на Върховния касационен съд и несъответствието в правомощията между съдии и прокурори в страна, в която прокурорите продължават да са организирани в система, следваща така наречения "съветски модел прокуратура".
Всички тези наблюдения и опасения, подкрепени с конкретни примери са игнорирани от експертите на Европейската комисия.
Председателят на Върховния касационен съд е обект на систематичен тормоз, както чрез медии, така и от различни институции, включително и такива, принадлежащи към самата съдебна система. Ситуацията в такава степен е ескалирала, че животът и физическата му неприкосновеност са били застрашавани - болтовете на задната гума на служебния му автомобил са намерени разхлабени, а маскирани мъже са го "поздравявали" на входа на Висшия съдебен съвет с прясно отрязани агнешки глави - заплаха, използвана от сицилианската мафия през 70-те години. И в двата случая полицията не е извършила сериозно разследване.
Скорошен пример за натиска, на който е подложен председателят на Върховния касационен съд, е опитът на 10 от членовете на Висшия съдебен съвет да изискат "обяснения" от него по отношение на реч, която той изнесе на конференция, организирана от МЕДЕЛ и Съюза на съдиите в България на 16-ти ноември тази година. Писмото изпратено от същите тези 10 членове на Висшия съдебен съвет съдържа завоалирани обвинения за "политическо говорене", което провокира опасения сред съдийската общност, че тези обвинения ще бъдат използвани като мотив за отстраняването на съдия Лозан Панов от поста."
"По време на комунистическия режим прокуратурата представлява въоръжената ръка на закона, подчинена на властта, винаги готова "законно" да отстрани или заглуши противниците на режима.
След смяната на комунистическия режим в България прокуратурата остава по същество непроменена, запазвайки своята структура по съветски модел. Главният прокурор си остава изключително важен властови фактор, без отговорност, точно какъвто е бил и по време на комунизма. Тази система оцелява и по време на наблюдението, осъществявано от страна Европейската комисия и е на път да бъде легитимирана напълно, посредством последния ѝ доклад.
МЕДЕЛ счита това за провокативно, неприемливо и напълно противоречащо на най-скорошните препоръки, отправени от Венецианската комисия."
"През януари 2018 г. България прие ново антикорупционно законодателство, приветствано от Европейската комисия: "най-значителната стъпка беше приемането на реформата на общата рамка за борба с корупцията през януари 2018 г.". Беше създадена нова антикорупционна агенция. Като част от своята структура, новата агенция включва в себе си и звено, което досега е било част ДАНС, което има правомощията да подпомага прокурорите в разследването на заподозрени в корупция от висок обществен интерес. Независимо, че самата агенция няма компетентност да разследва престъпления, агенцията има широки правомощия да подслушва и да извършва наблюдения. Това е агенцията, която е натоварена с отговорността по конфискация на незаконно придобито имущество в България.
Докладът по МСП не демонстрира безпокойство от факта, че една агенция, която има толкова голяма сила - от специфичните задачи на разузнавателните служби, използването на специални разузнавателни средства до конфискациите, има политически назначавано ръководство. Също така, се налага да отбележим, че няма правила, които да уреждат контрола над тази агенция.
Дълбоко обезпокоително е обстоятелството, че тази комисия започна действия по призоваването на председателя на Върховния касационен съд. Съдийското съсловие е обезпокоено, че това може да бъде използвано като повод от страна на прокуратурата за започване на разследване, което в последствие може да доведе до отстраняването от длъжност на съдия Панов като председател на Върховния касационен съд."