Медия без
политическа реклама

Григор Димитров не планира да участва на олимпиадата в Токио 2020

Тенисистът ще е играещ капитан на отбора на България за новото световно първенство - Купата на АТР

08 Ноем. 2019ОбновенаЯВОР ЕВТИМОВ
Илияна Кирилова

Най-добрият български тенисист Григор Димитров почти сигурно няма да участва на олимпийските игри в Токио 2020. Това разкри самият той на пресконференция в София тази сутрин. Пред десетки репортери в столичния гранд-хотел "София" 28-годишният хасковлия заяви:

"Олимпиадата не влиза в плановете ми на този етап. И няма как да влиза, не съм играл за Купа "Дейвис" и няма как да получа олимпийска квота."

На въпрос на "Сега" дали все пак няма да покрие изискванията на международната федерация (ITF), като се включи в националния отбор за Купа "Дейвис" напролет, Димитров отговори:

"Не виждам на кого и как мога да помогна за Купа "Дейвис". Няма да подобря играта на никого, така че тя не ми е целта. Винаги оставям Купа "Дейвис" за по-късно решение. А и Купа "Дейвис" вече си губи стойността."

В същото време Григор обяви, че ще бъде играещ капитан на българския отбор, който ще представя страната ни в дебютното издание на новото световно първенство по тенис за мъжки тимове - Купата на АТР. Турнирът под егидата на професионалната асоциация (АТР) ще се проведе от 3 до 12 януари 2020 г. в Бризбейн, Пърт и Сидни (Авл).

"С нетърпение чакам да играя ATP Cup - заяви световният №20. - Ще бъда играещ капитан, което ме прави много радостен и с нетърпение очаквам да започна тази подготовка. Радвам се и за младите момчета, които ще дойдат с мен, и за това, че ще бъдем едни от първите участници. ATP Cup помага на всички. В Австралия е, всички сме там в този етап на годината. Към момента съвпада с плановете ми и според мен е прекрасно събитие. Радвам се, че ще можем да играем и с другите момчета."

Димитров, който за първи път ще трябва да влезе в треньорска роля, добави, че тепърва ще избира своя състав. По регламента на АТР всяка от 24-те участващи страни има право да изпрати до петима тенисисти, като минимум двама от тях трябва да имат класиране в ранглистата на сингъл и минимум един - в тази на двойки.

Първата ни ракета говори надълго и нашироко за противоречивия сезон, който преживя на корта през 2019 г. Бившият №3 в света започна годината на 19-о място, измъчван от контузия в дясното рамо се свлече до 78-ата позиция, преди отново да възвърне ритъма си и да направи нов пробив в Топ 20.

"Имаше моменти, в които едва вдигах чаша, камо ли ракета. Не вярвах, че отново ще бия сервис с 200 км/ч. Имало е дни, в които от сутринта до вечерта съм в болницата, будил съм се в три и половина през нощта с болки в рамото. Но много исках да играя. И не спрях да вярвам, макар че имаше моменти, в които наистина се съмнявах дали ще мога да се върна", сподели Григор.

Той добави, че се опитва бързо да забравя негативните емоции покрай дадена загуба или продължителна криза в играта, за да не се обременява психически.

"Когато си далеч от топнивото - 60-70-и в света, ти се струва, че трябва да преодолееш планина във всеки мач. Преди някои от турнирите тренирах много. Месецът преди US Open бях направил 110 километра бягане, но нямаше резултати. За загубите през тази година - например паднах пет пъти от Вавринка - не беше приятно, но явно се налагаше да мина през този път. Оценявам ги повече. Важното е да оставяш всичко в миналото възможно най-бързо. Ако съжалявам за загубите, е по-зле. Губиш време, не можеш да се фокусираш за това, което е пред теб. Може би точно в тази област съм се подобрил през тази година", посочи Димитров.

Тенисистът обяви, че в момента няма личен треньор и не бърза с наемането на нов. От април насам Димитров работеше с Радек Щепанек като наставник и Андре Агаси като консултант, но сега стана ясно, че сътрудничеството с чеха е било само временно. Освен това самият Григор обърна внимание, че тази година парадоксално се е представил най-силно на турнирите, на които е бил сам или само с баща си Димитър Господинов и кондиционния треньор Кейси Кордиал.

"С Андре винаги сме поддържали контакт. Той винаги е там, ако се нуждая да говоря с него. Цяла енциклопедия е. Когато говориш по телефона с него, трябва да имаш час и половина свободен. Специален човек е. С Радек никога не сме започвали, а просто беше междинен период, да видим дали можем да работим заедно. Не можехме да намерим правилната формула и да се приспособим добре – оставаме приятели", заяви Димитров.

И добави:

"Аз винаги искам да бъда режисьорът във филма. След като за момента взимам такива решения, мисля, че ще продължа да бъда този човек. Нищо в мен не се е променило и мисля, че съм същият човек. Не съм в паника в момента да намеря треньор. Винаги си мисля, че когато нямам някого до себе си, ще е трудно да тренирам, да запазвам кортове, топки. В последните месеци се научих да правя неща, които досега не бях правил. Тази свобода ти дава да импровизираш повече. Свободата ти помага да намериш себе си, да станеш по-близък със себе си. Когато излезеш на корта, си сам и няма на кого да разчиташ. Какви ли не разговори имах със себе си по време на мач. Постигнах едни от най-добрите си резултати през сезона на турнири, в които бях без треньор. Интересно беше, но все пак няма как без треньор, ако искаш да стигаш по-напред. Но няма и да бързам."

Още по темата