Медия без
политическа реклама

Магистрати търсят обяснения от ВСС за избора на шеф на Градския съд

Вотът на съдебните кадровици за председател на ключовия съд ще бъде оспорен в съда

30 Ноем. 2018Обновена
Евгени Георгиев
Илияна Кирилова
Евгени Георгиев

Решението на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да избере за председател на Софийския градски съд съдия Алексей Трифонов ще бъде оспорено в съда от неуспелия кандидат Евгени Георгиев, съобщи самият Георгиев пред БНР.

Трифонов събра девет гласа подкрепа, а Георгиев - четири. Георгиев обаче получи мнозинство на Общото събрание на съдиите в СГС - там го бяха подкрепили 56 души, а Трифонов - 28. Съдия Георгиев каза, че при гласуването във вторник Съдийската колегия не е отчела волята на мнозинството съдии в СГС, а това е в разрез с обявеното от самите й членове да се съобразят с принципа за съдийско самоуправление.

"Много от членовете на ВСС - всички, които гласуваха за мен и една част, които гласуваха за другия кандидат, неколкократно са заявявали, че принципът на съдийското самоуправление е особено важен. При равни кандидатури трябва да се предпочете тази, която е съобразена с принципа на съдийското самоуправление. Аз мисля, че в случая кандидатурите най-малко бяха равни - и като компетентност, и като познаване на работата на съда, и като професионален опит. Няма основание те да отидат в изключението и да не се съобразят с принципа за съдийско самоуправление," коментира Георгиев.

При обжалването на избора Георгиев ще изтъкне и аргумента, че двама от гласувалите са били предубедени - единният е изнесъл невярна информация за негови акции във фалиралата КТБ, а вторият е убеждавал конкурента му да участва в конкурса.

Междувременно от сайта на СГС се разбира, че в понеделник по искане на 56 съдии се свиква Общо събрание, на което да се обсъди гласуването на ВСС при избора на председател на съда, както и да бъдат поканени на събранието членовете на Съдийската колегия на ВСС, допълва "Дневник". 

Съюзът на съдиите в България също поиска ВСС да обясни на редовите магистрати "действителните мотиви", с които Алексей Трифонов бе направен началник. Организацията смята, че непрозрачният вот ще има вреден ефект върху съдийската общност. "Може да остави впечатление, че редови съдия, подкрепен само от колегите си, без политическа подкрепа или без непотистка обвързаност с членове на колегията, няма шанс да бъде избран за председател на съд", се казва в позицията на съдийския съюз. От там посочват още, че вотът на съдиите е бил "грубо пренебрегнат". Според ССБ демонстрираната публичност на вота за Алексей Трифонов по никакъв начин не компенсира пълната липса на прозрачност за мотивите и начина на взимане на решението от мнозинството от съдебните кадровици.

Последвайте ни и в google news бутон