Медия без
политическа реклама

Изискване за PCR внася хаос при даряването на плазма

Държавата ще покрива транспортните разходи на донорите, обясни здравният министър

26 Ноем. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Изискване за наличие на положителен PCR тест на дарителя обърква и възпрепятства снабдяването с кръвна плазма, която се използва за лечението на COVID-19. Проверка на "Сега" в четирите лаборатории, в които се осъществява дарителството, показа, че практически не действа унифициран режим. Освен това самото изискване за PCR проба е безсмислено, тъй като навсякъде на всеки дарител се правят подробни кръвни изследвания. Именно те установяват наличието на антитела и годността за лечение на COVID-19. Много дарители например отпадат независимо от положителната си PCR-проба, защото резултатите им за антитела не са добри.

В разпространените стандартни правила за даряване на реконвалесцентна плазма фигурира изискване донорът да има положителен PCR тест. Трябва са изминали не по-малко от 40 дни от пробата. В Националния център по трансфузионна хематология в София, както и в поделенията му в Пловдив и Варна условието се спазва. Не така стоят нещата във ВМА. Там вместо PCR, дарителят може да представи серологичен тест за наличие на антитела, рентгенови данни за COVID-специфична пневмония или епикриза за проведено болнично лечение на COVID инфекция. От вчера с апарат разполага и "Пирогов". Засега той е инсталиран във ВМА. Посочената за връзка д-р Мария Савчева съобщи, че правилата ще са същите като във ВМА. Но успоредно с това коментира, че има централно изискване за PCR тест, което най-вероятно ще отпадне.

Интересна е ситуацията и във Варна. На водещата страница на сайта на тамошния кръвен център е записано, че се изисква епикриза или положителен PCR - съюзът "или" подсказва на интересуващите се, че документите са взаимнозаменяеми. След телефонно обаждане нещата стават различни - тестът е задължителен.

На всеки, който иска да дари плазма, държавата ще покрие разходите за пътуване до център, където може да направи това, каза здравният министър Костадин Ангелов пред bTV. Според него не е вярно, че центровете, където може да се дари плазма са недостатъчен брой.

ОЩЕ ОБЪРКВАНИЯ

Всеки човек, който е далеч от медицината и за първи път възнамерява да е донор, при преглед на информацията в интернет би се сблъскал с доста неясноти. Сред изискванията на ВМА например фигурира условие да са минали 28 дни от пълното възстановяване на дарителя от COVID и 2 седмици от приема на медикаменти, назначени по време на боледуването. Такива правила в другите центрове не са записани. На варненския сайт е качен апел за даряване на плазма, от който се разбира, че от жените могат да даряват само тези, които никога не са били бременни. За повече информация е добре да се звъни на публично посочените телефони: ВМА: 02/ 92 25 506; "Пирогов", д-р Савчева: 0896 707366; НЦТХ: 0876 752 909 – д-р Стефановски, 0876 773 201 – д-р Павлов, 0876 774 207 - д-р Йорданов; кръвният център в Пловдив: 885 319 290; във Варна: 0897 900 891.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

кръвна плазма, PCR тест, COVID-19

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?