Медия без
политическа реклама

От края на февруари у нас може да започне масова ваксинация

Ние не по-малко си искаме живота обратно, но трябва да сме здрави, заяви министър Ангелов

28 Яну. 2021Обновена
Последна информация за разпространението на COVID-19 у нас

Последна информация за разпространението на COVID-19 у нас

Posted by bTV Новините on Wednesday, January 27, 2021

По отношение на мерките България, въпреки ниския индекс на строгост, продължава да поддържа ниски нива на заболяемост, което показва, че ние умело ръководим пандемията и постигаме изключително добър резултат, коментира на редовния си брифинг министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Строгостта на мерките у нас вече е под 40%, посочи шефът на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски.

Той даде примери от 9-степенната скала за потенциален риск при определени ситуации. Едно е да отвориш писмо от пощата, а девет е да отидеш на бар, в деветките влизат и религиозни събирания с над 500 души, също и концертни зали без определени места, даде пример той. Следващите по опасност са ресторанти, фитнеси. Индекс на опасност 3 имат посещение на къмпинг и игра на голф. Футболните мачове са между 6 и 7. Рискът рязко спада - например в магазините, ако се контролира потокът от посетители.

"В края сме на една много противоречива седмица. От една страна мерките дават резултат и трябва да бъдем радостни, че извървяхме този път. От друга страна обаче търпението на хората започва да се изчерпва. Ние не по-малко от тях си искаме живота обратно, но за да се върнем в него, трябва да сме здрави. Не се сърдя, не се обиждам на всички квалификации, които се правят по мой адрес", коментира министърът.

Разбирам притесненията на туристическия бранш, ние сме подходили изключително гъвкаво, вчера сме дали указания на всички РЗИ, що се отнася до българските граждани, които са били в чужбина - ще вдигаме карантината при отрицателен резултат, коментира Ангелов. Той изтъкна, че в цяла Европа има далеч по-строги мерки по границите.

"Стремим се към числото 120 на 100 000 (заболяемост), тъй като сме се убедили, че при него няма проблем за нашата система на здравеопазване - издържаме на този натиск и го правим успешно. Когато заболяемостта надмине 200 на 100 000, започваме да имаме затруднения. Затова, следейки 14-дневната заболяемост, предприемаме стъпки на разхлабване", обясни министърът. Както е известно, на 4 февруари 37.5% от системата на образованието се връща към присъствено обучение. На ресторантите е предложено да бъдат отворени с вечерен час и процент заетост на следващия етап - 14 дни след отварянето на училищата, ако няма увеличение на случаите. Те обаче отказали, защото 14 февруари ще е минал, освен това нямало да могат да си вземат част от обезщетенията. Така останали за 1 март. "Ако има увеличение на случаите, затварянето започва от последно отворените сектори", посочи Ангелов.

Има едни маски, които се хващат за брадичката и са два пръста плексиглас, тъй че се радвам, че въведохме ред, коментира Кунчев забраната на шал и шлем в затворени обществени места. При обичайните ежедневни ситуации, изследванията показват, че по-високият клас маски от стандарт FFP2 не допринасят допълнителна стойност към защитата, посочи той.

Членовете на секционните избирателни комисии ще получат по две маски от висок клас, коментира здравният министър по повод организацията на изборите. Наблюдавайки числата от желаещите да се ваксинират във втора и трета фаза, съвсем реалистично е от края на февруари да започнем с четвърта фаза - част от масовата ваксинация в България. Което означава, че можем да включим във ваксинацията и желаещите участници в организацията на изборите, допусна Ангелов. За февруари се очакват 400 000 дози от три ваксини, заедно с тази на "АстраЗенека", през март - още 400 000. Дневно един общопрактикуващ лекар може да поставя до 10-20 ваксини, каза зам.-шефът на БЛС Николай Брънзалов.

Договорите на ЕК не позволяват да се водят индивидуални договаряния с конкретните производители. Която и компания да кандидатства за разрешение по централизирана процедура, това не обвързва задължително комисията с договор. Ако руската и китайската ваксина кандидатстват за разрешение за употреба, то тогава всяка държава може да си направи индивидуално договаряне. В договорите, които ЕК е сключила, има изрични клаузи, че не трябва да се прави договаряне с тези производители, обясни шефът на агенцията по лекарствата Богдан Кирилов.

"Нашата официална информация от производителя е, че общото количество от 4.5 млн. дози от "АстраЗенека" ще бъде доставено в рамките на 7 месеца. Съобщението на компанията от последните дни реферира първото тримесечие, но ние нямаме официална информация какво е предвидено за България през първото тримесечие. Сценарият ни е за първа доставка от тази ваксина през март, така че независимо от намалените количества, които производителят ще предостави, това няма да се отрази на ваксинационния план, тъй като по-малко количества ще дойдат по-рано от очакваното, тъй че се надяваме през март това да бъде компенсирано и като цяло да не се отрази на плана", коментира по повод скандала с "АстраЗенека" на европейско ниво Богдан Кирилов.

МАСОВА ВАКСИНАЦИЯ 

Очаква се до края на февруари да започне масовата ваксинация, като тях ще тръгне с попадащите в четвърта фаза от плана за ваксинации - българи над 65-години  и по-млади, но с хронични заболявания. Всички желаещите да бъдат ваксинирани - и в тази група, и хората извън нея, следва да проявят сами инициатива и да го заявят на личния си лекар, като го потърсят по телефон или на място. Списъците при джипитата ще се допълват постоянно, няма крайни срокове. За всяка поставена доза от ваксините лекарите, които са извършили манипулацията, ще получават по 10 лв. Ваксинации ще се извършват не само при джипитата, а и в лекарскси кабинети в болниците, в РЗИ-тата, от мобилните екипи. Още няма алгоритми в какви случаи ваксинациите ще се правят не от личен лекар и как ще се обезпечи това организационно. 

ВАКСИНИ ДО ЛЯТОТО

В момента има заявени количества за 5 от ваксините, с които има сключени споразумения – одобрените ваксини на „Пфайзер/БиоНТех“ и „Модерна“, на „АстраЗенека“, на „Джонсън и Джонсън“ и „Кюървак“. Количествата от първите две одобрени ваксини до средата на годината ще стигнат за ваксинацията на 1 млн. С очакващата одобрение утре ваксина на „АстраЗенека“ количествата до края на юни ще са достатъчни за ваксинацията на 2 млн. души.

Очаква се през април да почнат доставки и на четвъртата ваксина, чакаща одобрение – на „Джонсън и Джонсън“, с нея ваксинираните до края на юни нарастват на 2.4 млн. души. Ако до април или май започнат доставки и на „Кюървак“ количествата до юни ще са достатъчни за 2.5 млн. души. Извън това България чака ваксини до края на годината от още двама производители – "Санофи" и "Нонавакс". От тях се чакат до 4.5 млн. и 1.5 млн. дози.

До момента ЕК има шест договора с шест производителя - за пет от тях са заявени количества. За 2021 г. очакваме 12 млн. дози, докладва шефът на ИАЛ Богдан Кирилов. Предстои договаряне с още две компании, с което гарантираните количества за България ще достигнат 18 млн. Всеки етап от производството на ваксини се валидира, дори при малки отклонения дадена партида може да бъде спряна, посочи той. До средата на годината се очакват разрешения за още три компании.

 

КЪДЕ СМЕ НИЕ

Средната заболяемост за последните 14 дни е 125 на 100 000, но в последните дни е под 100 на 100 000, каза главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Смъртността е 11.5 на 100 000 души, което ни отрежда 11-о място в Европа. В страната само три области - Враца, Кюстендил и Плевен, са в червена зона с над 120 на 100 000 заболяемост.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?