Лекари специализанти излязоха днес протест пред здравното министерство. Проблемът отново е наредбата за специализации, която вече беше преработена веднъж, и то месец след като влезе в сила. Сега тя е неприемлива за младите лекари, защото не им дава право на избор. Според последния вариант субсидираните от държавата специализанти ще трябва да остават да работят за 3 години на мястото, където са специализирали, а не както беше предишната идея - да избират между болници, посочени от МЗ.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов" обобщи притесненията на младите специалисти пред БНР: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вземем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“, обясни тя.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания. „Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от МЗ лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарят.