"Ливърпул" стъпи за шести път на европейския връх (галерия)

Най-бързата дузпа и гол накрая донесоха триумфа на "червените"

02 Юни 2019Обновена
Туитър

"Ливърпул" стъпи за шести път на европейския връх в клубния футбол, след като победи с 2:0 "Тотнъм" във финала на Шампионската лига, игран на стадион „Уанда Метрополитано” в Мадрид.

Мачът започна с минута мълчание в памет на загиналия сутринта преди двубоя испански футболист Хосе Антонио Рейес. А малко след това „Ливърпул” откри резултата, след като реферът Дамир Скомина (Слвн)  отсъди най-бързата дузпа в историята на Шампионската лига - още в 23-ата секунда за игра с ръка в наказателното поле – при опит за пас на Садио Мане, топката се удари в ръката на защитника на „шпорите” Муса Сисоко . Мохамед Салах оползотвори възможността и от 11 метра реализира.

В 17-ата мин. пък млада дама в оскъден бански претича по терена. Реферът спря играта и се намеси охраната, за да изведе жената. Близките тв кадри показаха, че тя прави реклама на "Vitaly Uncensored". Това е канал в YouTube, основан от бившата порнозвезда от руски произход - 27-годишният Виталий Здоровецки. Самият той е бил арестуван като "стрийкър" (човек, който излиза гол на терена по време на спортен двубой) в мач №4 от финалите на НБА през 2016 г. между "Кливланд" и "Голдън Стейт". Освен това Виталий излезе гол на игрището и по време на мач от световното първенство в Бразилия през 2014 г., което му донесе забрана за посещаване на футболни срещи, валидна и досега. Живеещият в Лос Анджелис Здоровецки има общо 1.65 млрд. гледания и над 9.9 млн. абоната на YouTube канала си. Малко по-късно, в течение на финала в Шампионската лига, стана ясно, че младата дама се казва Кинсли Сю и е приятелката на Здоровецки.

До края на първото полувреме „Тотнъм” имаше по-голямо притежание на топката (61 срещу 39%), но пък  успя да отправи едва два удара към вратата на противника, и то неточни. Същевременно играчите на „Ливърпул” стреляха към вратата, пазена от Юго Лорис 5 пъти (два пъти в очертанията на вратата). А ъгловите удари бяха 6:2 в полза на "червените".

През втората част лондончани продължиха да владеят повече топката (62:38), но така и не успяха да достигнат до гол. С напредването на времето "Тотнъм" започна да играе по-рисковано, с повече футболисти в офанзивен план, но всичките опити за изравняване бяха парирани от "червената" защита и вратаря Алисон Бекер, направил 8 спасявания на шутове в очертанията на вратата му.

А две минути преди края на редовното време Дивок Ориги бе изпуснат в наказателното и шутира ниско по тревата, за да прати топката за втори път във вратата на "Тотнъм". И оттук до края на мача хилядите фенове на "Ливърпул" не спряха да пеят "You Never Walk Alone", за да отпразнуват първия евротрофей на своите любимци от паметния финал срещу "Милан" в Истанбул през 2005 г.

А попадението на влезлия като резерва Ориги означава, че футболист, влязъл от скамейката бележи за пети път в последните шест финала. Преди това като резерви в мач за трофея се разписаха Марсело (2014), Караско (2016), Асенсио (2017) и Бейл (2018).

? Congratulations, @LFC! ???

??????#UCLfinal pic.twitter.com/WIHdB0ZduV

— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) June 1, 2019

Това бе пети финал в европейски клубни турнири за „Тотнъм” и първи в най-авторитетната надпревара. Преди това лондончани имат три трофей – КНК (1963), Купата на УЕФА (1972 и 1984) и един загубен финал за Купата на УЕФА – през 1974 г.

„Ливърпул” пък имаше преди този двубой пет трофей в турнира за Купата на европейските шампиони (КЕШ) и неговия наследник – Шампионската лига, през 1977, 1978, 1981, 1984 и 2005 г. А също така три трофея за Купата на УЕФА/Лига Европа – 1973, 1976 и 2001 г., както и три Суперкупи на Европа – 1977, 2001 и 2005 г. „Червените” имат и 10 загубени финала в различни евротурнири.