Мексиканска лекарка беше хоспитализирана в интензивно отделение, след като й беше поставена ваксината срещу коронавирус на "Пфайзер", съобщи мексиканското министерство на здравеопазването. "Трийсет и две годишната лекарка, която е получила ваксината срещу "COVID-19 на “Пфайзер”/“Бионтех” е в интензивното след като при нея са започнали да се наблюдават кожен обрив, конвулсии, мускулна слабост и затруднено дишането. Симптомите се появили 30 минути след поставянето на ваксината. Предварителната диагноза е енцефаломиелит. Министерството на здравеопазването съобщава, че вече е започнало да проучва случая, за да изясни причината за състоянието на лекарката", се отбелязва в съобщението. По данни на ведомството преди това на медицинската работничка е била открита алергия към триметоприм
Случаите на заразяване с коронавирус по света са над 84 милиона, а 1 829 384 души са починали, показва статистиката на Ройтерс. На първо място по брой на заразени и смъртни случаи в света продължават да са Съединените щати, предаде БТА. В Германия потвърдените случаи на коронавирус за последното денонощие са 10 315.
В САЩ броят на смъртните случай, свързани с коронавируса, превиши 350 000. Експертите очакват нов скок на разпространението на заразата и на починалите след събиранията за коледните и новогодишните празници, предаде Асошиейтед прес.
Данните на университета "Джонс Хопкинс" сочат, че в САЩ въпросният праг е прехвърлен рано тази сутрин. Над 20 милиона души в страната са заразени.
Съединените щати започнаха да прилагат две ваксини, за да предпазят здравните работници и населението над 80-годишна възраст, но ваксинационната процедура е критикувана като бавна и хаотична.
През последните няколко дни множество щати, сред които Сверена Каролина и Аризона, отчетоха рекорден брой новозаразени. Собствениците на морги в силно засегнатата Южна Каролина казват, че е пълно.
До момента в САЩ има най-много починали от Ковид-19 в света. На второ място е Бразилия с над 195 000 смъртни случая, припомня АП.
Американският Център за контрол и превенция на болестите (ЦКПБ) съобщи, че до момента в САЩ са поставени 4 225 756 първи дози от ваксините срещу COVID-19. Броят на доставените ваксини е общо 13 071 925. Броят на имунизациите и доставените ваксини е към 09:00 ч. източноамериканско време вчера и включва както ваксините на “Пфайзер”, така и тези на “Модерна”.
Известният американски телевизионен водещ Лари Кинг е хоспитализиран с коронавирус, съобщи Си Ен Ен. По данни на телевизионната компания 87-годишният водещ от седмица се лекува в една от болниците на Лос Анджелис.
Известният британски водещ Джереми Кларксън, разкри в статия за Таймс, че се е борил с коронавирус по Коледа и се е страхувал, че „ще умре сам“. Кларксън обясни, че не се е чувствал добре 4-5 дни преди Коледа и след като е проверил в Гугъл за симптомите е отишъл да си направи тест, който е показал очакваният от него вече положителен резултат. Притеснен Джереми Кларксън споделя още: „Аз съм на 60 и съм дебел, и тъй като съм изпушил половин милион цигари, и съм изкарал двойна пневмония си представях, че ми предстои да умра сам в някоя ковид-болница, опакован в медицинска пластмасова палатка. Обзе ме страх, няма какво да лъжа, точно така си беше“.
Индия одобри спешната употреба на две коронавирусни ваксини - разработената от AstraZeneca и Оксфордския университет, както и тази и на местната фармацевтична компания Bharat Biotech, съобщи регулаторният орган на страната.
„Ваксините на AstraZeneca/Oxford и Bharat Biotech се одобряват за ограничена употреба в извънредни ситуации", съобщи генералният регулатор за лекарствата в Индия В.Г. Сомани на брифинг, цитиран от БГнес.
Очаква се одобрението да стартира едно от най-големите ваксинационни движения през следващите дни в страната с 1,3 милиарда души.
Индия е втората най-заразена държава в света с над 10,3 милиона зразени и почти 150 000 смъртни случая.
В Норвегия вече са установени 16 случая на заразяване с новия щам на коронавируса, появил се първоначално във Великобритания, съобщиха днес местни медии, като се позовават на норвежкия институт за здравеопазване. По данни на института новият щам не предизвиква по-сериозно заболяване в сравнение с останалите шамове. В средата на декември британски учени съобщиха, че са открили мутирал вариант на коронавируса, с който може би е свързано бързото разпространение на КОВИД-19 в югоизточната част на Англия. По предварителни данни, новият щам може да е със 70 процента по-заразен.