Милиони хора наблюдаваха пълното слънчево затъмнение, което можеше да се види от Мексико, САЩ и Канада във вчерашния ден. Затъмнението мина от мексиканския град Масатлан на брега на Тихия океан, през 15 щата на Америка до канадската атлантическа провинция Нюфаундленд. В максималната фаза на затъмнението Луната скри изцяло Слънцето за 4 минути и 29 секунди - щедро дълго време, през което астрономи от цял свят изследваха слънчевата корона. Сред тях бяха и български учени.
32 млн. души живеят в райони, откъдето можеше да се наблюдава слънчевото затъмнение, но още поне 4-5 млн. пътуваха специално за да го видят. Няколко авиокомпании предлагаха шанса небесният феномен да се наблюдава от въздуха.
Следващото пълно слънчево затъмнение ще бъде на 12 август 2026 г. в северното полукълбо. То ще премине през Гренландия, Исландия, Испания, Русия и малка част от Португалия. В някои райони като Великобритания ще може да се види фаза с до 90% покритие на Слънцето.
Част от хората, които се събраха в парка Национален мол, Вашингтон
Една от най-красивите особености на пълните слънчеви затъмнения е т.нар. броеница на Бейли - проблясъци слънчева светлина като мъниста, които се дължат на неравната повърхност на Луната.
Мексиканка наблюдава затъмнението с домашния си папагал.
Наблюдението в Мексико сити
Облаци едва не провалиха спектакъла за хората, които избраха емблематичния Ниагарски водопад за място на наблюдение.
Следващите кадри показват промяната на светлината с пълното скриване на Слънцето.
Лос Анджелис, Калифорния
Властите в Хондурас обявиха зелен код на предупреждение за два часа по време на затъмнението. На кадъра - публиката в столицата Тегусигалпа.