Медия без
политическа реклама

Мобилно COVID приложение за гражданите няма да има

След отлагане на срокове държавата е решила, че на пазара има достатъчно много готови продукти

31 Авг. 2021ТАНЯ ПЕТРОВА
Илияна Кирилова

Противно на всякакви уверения, че се работи по мобилно приложение тип портфейл за COVID сертификатите за ваксинация, преболедуване и отрицателен тест, такава апликация няма да има. Министерството на здравеопазването и "Информационно обслужване" тихомълком са се отказали от намерението си да разработват такава услуга, защото считат, че на пазара има достатъчно приложения, които може да се ползват за съхранение на сертификатите. Така, ако искат да не разнасят хартиени сертификати, ваксинираните следва да ползват вече съществуващо приложение тип портфейл и да си свалят сертификата във формат pkpass.

Това стана ясно от поискани от "Сега" разяснения по повод представеното в неделя  приложение за валидиране на сертификатите COVID CHECK BG. Приложението бе представено с няколко изречения от МЗ в неделя и огромна част от потребителите не разбраха, че то е предназначено основно за институции и служители, натоварени със спазване на мерките около коронавируса.

Приложението дава възможност за сканиране на QR кода на сертификатите от хартия или мобилно устройство и прави проверка на валидността им. Така обикновените потребители недоумяват за какво им е приложение, което проверява валидността на сертификатите, но не дава възможност за съхранение на самите сертификати в мобилното устройство. Отделни потребители се възмутиха и че приложението не е разработено за устройства, използващи операционна система iOS.

По-подробна информация за приложението се появи на сайта на "Информационно обслужване". От нея става ясно, че ако искат да съхранят самите сертификати в електронен вид, потребителите трябва предварително да разпполагат с друго приложение тип портфейл и да си свалят съответния сертификат във формат pkpass.

В отговор на въпроси на "Сега" от МЗ уточниха, че има стотици приложения тип портфейл за Android и потребителите няма да бъдат затруднени, а iOS устройствата ползват приложението си Wallet. Не се посочват конкретни продукти за Android , за да не се прави реклама, но според потребители чeсто се ползват приложения като Green pass wallet, Cardbox и др.

Отказът от разработване на паралелно официално приложение противоречи на всички давани дотук обяснения около намеренията на МЗ. Последно от МЗ и "Информационно обслужване" обещаваха услугата за съхранение на сертификатите на мобилни устройства да е готова до края на юли, като изрично се изтъкваше, че тя ще направи ненужно разнасянето на хартиените варианти на документите. Никой в МЗ не е обяснявал, че ще се работи по съвсем друга идея - приложение за проверка на валидността на сертификатите.

В мрежата има забележки и за самото функциониране на приложението и трудности и бъгове при сканирането, но според "Информационно обслужване" тези проблеми се дължат на различния клас мобилни устройства, ползвани от гражданите.

 

НАДГРАЖДАНЕ

Приложението COVID CHECK BG е разработено и за операционна система iOS, като е подадено за одобрение, но процедурата отнема повече време спрямо операционната система Android, обясниха от "Информационно обслужване". Апликацията ще се доработва в посока надграждане на бизнес правила, свързани с валидността на сертификатите, в т. ч заповеди, издадени от Министерството на здравеопазването или Европейската комисия.

Очаква се скоро да бъдат добавени правилата на всички страни, които участват в програмата Digital COVID Certificate, което позволява на всеки гражданин да провери дали сертификатът му е валиден за дестинацията, към която пътува.