Медицинският университет-Пловдив изисква от студентите си да имат сертификат за ваксинация, отрицателен тест или документ за преболедуван коронавирус, за да присъстват на практическите упражнения по медицина. Това става ясно от заповед от 20-ти август на ректора на университета проф. Мариана Мурджева.
Според нея само студенти, отговарящи на горните три условия, ще могат да посещават присъствено упражнения в Медицинския университет в Пловдив - присъствието е позволено за ваксинирани, преболедували или студенти с отрицателен тест - PCR или антигенен, направен поне 72 часа преди влизане на упражненията. Относно лекциите в заповедта пише, че те ще се провеждат в електронна среда.
"Ние започваме учебната година с присъствени упражнения, голяма част от които се правят в клинични условия в болниците. Там лежат болни, в много клинични отделения се изисква, когато постъпват пациентите, да представят отрицателни антигенни тестове или PCR тестове и ние рискуваме, ако пуснем студенти, които не са защитени, да заразят същите тези болни", коментира пред БНР проф. Мурджева. По думите й заповедта на Ректорския съвет е съобразена с епидемичната обстановка в страната и присъствието на студентите в болнични заведения.
"Дайте тогава да спрем карантинните и противоепидемичните мерки, ако се счита, че ограничават човешките ни права. Не мисля, че тази заповед е противозаконна. Вече се появиха съобщения в други университети за подобен достъп до болничната среда. В Солун също искат антигенни тестове на студентите. В Турция и Германия също изискват ваксинация", коментира тя и пред Би Ти Ви.
"Подобни заповеди са в разрез с Конституцията на Република България и противоречат на Закона за висшето образование за студенти и на Закона за средно образование за ученици. Независимо, че университетите имат някаква независимост, те нямат право да налагат подобни изисквания и да ограничават правото на учебен процес на своите студенти. Предвид факта, че същите си плащат редовно таксите за обучение и имат право на достъп до учебните зали", коментира в писмо до медиите възпитаник на университета Ангел Калоянов. Някои родители дори се заканват да атакуват заповедта, която според тях налага принудително ваксиниране, в съда.
Според други, дискриминация няма, щом се дава право за присъствие на упражненията и с отрицателен тест. От МУ-Пловдив обясняват, че алтернатива за студентите има - да учат в електронна среда. "Тази заповед може да бъде ревизирана, можем да я преразгледаме, до 15 септември има още три седмици и половина, така че поляризацията в обществото, която очевидно рефлектира и в нашия университет, не означава, че трябва да се вълнуват толкова и едните, и другите. Има решения, които са взети, вие знаете и на национално ниво, в епидемична вълна сме, така че никой не може да отрече нито четвъртата вълна, нито че случаите нарастват, че сме в епидемична обстановка и за да запазим здравето на пациентите, както и на самите студенти, все пак се налага да се вземат някои противоепидемични мерки. Част от тези мерки са и това, което предлагаме", каза пред БНР ректорът на Медицинския университет в Пловдив проф. Мариана Мурджева. На 7-ми септември във вуза ще има нов Ректорски съвет, на който заповедта може да се преразгледа.
ЗАЩИТА
"Нивото на колективната имунна защита е много ниско и не е в състояние да ни предпази от нови пикове на заразени с Covid-19". Това мнение изрази зам.-председателят на Комисията по здравеопазваане към НС д-р Александър Симидчиев пред Нова тв. "Ние продължаваме да не прилагаме ефективно мерките срещу разпространението на вируса. Нямаме реална и действаща ваксинационна кампания”, категоричен е той.
Той е предложил на депутатите да бъдат отделени специални средства за провеждането на разяснителна кампания относно ваксините. „Имаме нужда от конкретни, информативни и въздействащи послания спрямо възраженията на хората”, обясни той.
„Не говорим за хипотези, а за реални данни. Вече две от областите са в червената зона, а други две са много близо до нея. За съжаление, новата вълна ще дойде точно преди началото на учебната година. Ще повторим нещо, което вече знаем, защото действаме по еднакъв начин. Мерките са само на хартия, но не се реализират на практика”, добави д-р Симидчиев.
На същото мнение е и общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова, която е и член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз. Тази вълна е на пациентите, които не са ваксинирани", каза тя пред БНТ. "Все повече са положителните резултати, за мен това е много притеснително. Мерките не се спазват. Слагането на маски е пожелателно. Имаме шега, че българинът ще посрещне четвъртата ковид вълна с маска, която е купил за първата", категорична е д-р Николова.
ЧИСЛА
Новите случаи на коронавирус през последното денонощие у нас са 384, показват данните в Единния информационен портал. Направени са 6 502 теста, което означава, чe процентът положителни проби е 5,9.
По области, най-много нови случаи на коронавирус са отчетени в София-град - 95, следвана от Варна (49) и Пловдив (34). Хоспитализираните с COVID-19 са 2 452, като 202-ма от тях в интензивно отделение. 8 души с инфекцията са починали за изминалите 24 часа, а 46 души са отчетени като излекувани.
От началото на кампанията у нас са били поставени 2 218 947 дози ваксини, включително 2 390 за последните 24 часа.