Лошите новини и мрачните рекорди не свършват - вече 8082 българи са приети в болница с коронвирусна инфекция, като 670 от тях са в тежко състояние и се лекуват в интензивни отделения.
За първи път от началото на пандемията броят на хоспитализираните надхвърля 8000, като само за 24 часа пациентите са се увеличили с над 600. Процентът на положителните проби за последното денонощие също е висок - те са 4008 при направени през последното денонощие 17973 теста, което прави над 22%.
102 души са загубили битката с коронавируса през последното денонощие. Излекуваните са 1584.
София остава най-голямото огнище на заразата - всеки четвърти нов установен случай на коронавирус е в столицата. Бургас, Пловдив и Варна също пламтят - за последните денонощие са потвърдени с тестове съответно 329, 315 и 299 случая.
В следващите дни вероятно ще има нови мрачни рекорди, тъй като новите ограничителни мерки, обявени в четвъртък, ще влязат в сила от понеделник, а ще трябва да мине време, за да се усети ефектът от тях. Единствената добра новина засега е, че от днес ваксинациите с "АстраЗенека" се подновяват, след като Европейската агенция по лекарствата даде положителна оценка на препарата.
Електронният ваксинационен регистър вече работи.
ЖЕРТВИ И ВИНОВНИ
На фона на критичната ситуация с новото развихряне на епидемията и всички стари пороци на здравната система у нас управляващите продължават да изненадват с арогантни изказвания и коментари. Шефът на Столичната РЗИ Данчо Пенчев днес обясни, че високата смъртност от КОВИД-19 в България се дължи на "комплексни фактори", но една от причините е, че населението не се грижи достатъчно за здравето си и не ходи редовно на прегледи:
"Доста е притеснителен процентът и ръстът на смъртността в България на 100 000 души население. Личното ми мнение е, че в годините назад се пропусна превенцията и контролът на хроничните незаразни заболявания – диабет, артериална хипертония", заяви д-р Данчо Пенчев в ефира на Нова тв. "Лечебната система лекува хора, които са заболели. Здравето е отговорност на всеки. Ако не водите един здравословен начин на живот, търсите лечение вече при постигнато заболяване. В периодите, когато трябваше да се правят тези прегледи, много хора ги неглижираха. За съжаление именно тези съпътстващи заболявания водят до високата смъртност", изтъкна той.
Упреци за нехайството към собственото здраве често се чуват по брифинги и пресконференции. Всъщност проблемът е в дефектите на здравната ни система и е абсурдно да се вменява вина на пациентите, че държавата няма програми за профилактика, че все не достигат направления за консултации със специалисти и за изследвания и че за почти всичко трябва да се "доплаща" - въпреки редовно внасяните здравни осигуровки.