Медия без
политическа реклама

Нови ограничения ще се въвеждат само по отделни области

Премиерът се чуди кой внушава, че пандемията е преминала

04 Март 2021Обновена
Брифинг на Националния оперативен щаб

Брифинг на министърът на здравеопазването и Националния оперативен щаб за ситуацията с коронавируса у нас

Posted by bTV Новините on Wednesday, March 3, 2021

Заетостта в болничните легла не се увеличава дифузно в цялата страна, а само в определени области, затова обсъждаме на ниво национален оперативен щаб и МЗ прилагането на локален подход за противоепидемични мерки, обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов в началото на редовния брифинг за ситуацията с COVID-19.

И министърът, и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев няколко пъти се измъкнаха от въпроси за повишената заболеваемост в страната, като предпочетоха да наблягат на регионалните особености, въпреки че почти цялата страна е в червено. Сред по-нелепите обяснения за необходимостта от въвеждане на мерки на регионално ниво бе, че в Шумен например отварянето на казината не пречи, защото там нямало казина. Нито веднъж двамата не коментираха директно защо не се спазва очертаното от тях правило при повишение на заболеваемостта да се затварят първо последно отворените бизнеси.

Кунчев на два пъти се оправда с късното пристигане на статистиката от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, който от тази година актуализира данните си веднъж седмично - в четвъртък следобед, въпреки че именно нашите власти подават тези данни на Европейския център и би следвало да ги знаят отлично и съвсем навреме. Това жонглиране с даннните днес изигра лоша шега на Кунчев. Миналия четвъртък той цитира стари данни с ниска заболеваемост от средата на февруари, които паснаха идеално на плана да се отворят ресторантите от 1 март. Днес обаче обяви актуални данни, в които се набиваше на очи сериозно повишение на случаите на 100 000 души население в сравнение с последните обявявани данни - от 186 на 285 на 100 000. Тези нови данни все още не са обявени от европейския център, т.е. Кунчев разполага с тях навреме.

"Наблюдаваме една добра тенденция, която ни прави много добро впечатление и ще анализираме дали ще продължи и следващата седмица - броят на излекуваните спрямо новите случаи. Миналата седмица новите случаи спрямо излекуваните бяха три към едно, а сега са две към едно", заяви Ангелов. На национална база заетостта е 48% за неусложнени пациенти, а на интензивните легла е 57%. В областите с най-висок брой на новите случаи Кунчев препоръча да се последва примерът на Бургас и да се спрат плановите операции, за да може болниците да съсредоточат усилия в посрещането на COVID случаи.

Главният здравен инспектор изтъкна, че в момента има големи разлики между областите, като посочи, че в Кюстендил заболяемостта е 487 на 100 000, а в Търговище е 26 на 100 000. Търговище обаче е единствената област в жълтата група, и само още три области са с под 100 нови случая на 100 000 - Видин, Кърджали и Разград, като не е ясно дали това не се дължи на липса на достъп до тестване. В същото време нови области прескачат в групата на тези с над 400 нови случая на 100 000.

Очевидно ситуацията у нас се дължи на циркулирането на новия вариант, но след него идва бразилски, говори се и за нигерийски, предупреди главният здравен инспектор. "Защо въпреки мерките навсякъде по света нарастват случаите? Хората се връщат към нормалния си живот независимо от ограниченията - това е истината", заяви Ангелов.

Епидемията е под контрол, докладва министърът и на заседанието на правителството. "Въпреки че толкова много обясняват и медиите, виждате какви тежки забрани за излизане от вкъщи има, вчера пак беше препълнено с хора. Не мога да разбера дали не обясняваме правилно, че пандемията е в третата си вълна, в пълен ход. Виждате, че в Германия министър-председателите до среднощ заседават какви мерки още да направят. А ние сякаш сме свършили с пандемията, тя си е заминала. Такова е отношението на хората и не знам кой им внушава, че всичко е преминало. Разрешихме на практика всичко да работи, под контрол е пандемията, ваксинират се колкото ваксини дойдат", коментира премиерът Бойко Борисов, въпреки че той лично нареди ресторантите да отворят от 1 март независимо какви са данните.

ВАКСИНИ

41 000 българи са ваксинирани с две дози, докладва шефът на ваксинационния щаб проф. Красимир Гигов. Той обяви данни, според които личните лекари вече активно участват в имунизационната кампания и са ваксинирали 45 000 души. В една практика средно се оказва, че е предоставен по един флакон с десетина дози, включи се обаче зам.-шефът на лекарския съюз Николай Брънзалов. Той подчерта, че при личните лекари чакат имунизация хората в рисковите групи, които една година чакат момента на ваксинацията и призова доставките към тях да бъдат увеличени.

Отворихме зелените коридори, защото оставаха отворени флакони и неусвоени дози, а ваксинацията изоставаше, обясни здравният министър хаоса, който предизвикаха с масовата ваксинация. Той продължава да изтъква, че са преобърнали тенденцията и са повишили интереса към имунизацията, а българският модел на зелените коридори вече се припознава и другаде, например в Германия. Знаем какво правим и как да постигаме резултат, увери Ангелов.

Към момента България не е получила отговор от Франция и Германия на запитването си за предоставяне на ваксини назаем, каза шефът на агенцията по лекарствата Богдан Кирилов. 105 300 ваксини на "Пфайзер" очакваме през този месец, като от това количество е пристигнала първата доставка. За март очакваме 85 200 дози на "Модерна", а от "АстраЗенека" имаме потвърждение за две доставки - 76 800 на 9-10 март, 28 800 на 11 март, т.е. до 12 март трябва да дойдат 105 600 ваксини.

Възможно е ваксиниран човек да се разболее, коментира министърът. Ефикасността на всички ваксини е измерена около десет дни след втора доза, посочи той. Тогава, когато се постави ваксина, човек не е защитен веднага. Най-ранният ден на защита е 28-ият ден след първата доза, обясни Ангелов.

Последвайте ни и в google news бутон