Въвеждането на нови ограничения заради стръмното покачване на заболяемост, хоспитализации и смъртни случаи се отлага с десет дни. Здравният министър Стойчо Кацаров удължи действащите противоепидемични мерки до 10 септември, без в тях да прави някакви промени.
Вчера главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев предложи сериозно затягане на ограниченията, включително затваряне на нощните заведения, игралните зали, музеите, галериите и преминаване на ресторантите в работен режим само на открито. Отлагането на тези мерки обаче се очакваше, тъй като служебният премиер твърдо държи животът да продължава нормално въпреки четвъртата вълна. Освен това обещаното предварително съгласуване със засегнатите страни започва едва днес, а отпорът от всички страни е много силен.
Така промени от утре, когато навлизаме в поредни три месеца извънредна епидемична обстановка, ще има само в зонирането на държавите по разпространение на COVID-19. В страната всичко ще работи, както досега - на хартия обществените обекти трябва да работят на 50% от капацитета си, на практика за всички е очевидно, че това не се спазва. Заповедта, по силата на която маските са задължителни в затворени обществени места, е удължена до края на ноември, но и това правило масово се пренебрегва под носа на усилените екипи, които уж съблюдават за спазването му.
КАКВО ПРЕДЛАГА КУНЧЕВ
Вчера главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев предложи нови ограничения у нас, които напомниха на много българи периодите на локдаун от предишните вълни. Кунчев предлага затваряне на нощните заведения, игралните зали, казината, галериите, музеите. Настоява ресторантите да работят само в откритите си части. Иска забрана на масовите мероприятия като фестивали, панаири, а също и конференции, тимбилдинг и пр. В новите предложения отново е включено и облекчение за обществени обекти, които са готови да се обявят за чиста от COVID зона. За целта те трябва да имат персонал със зелен COVID сертификат - с пълен курс на ваксинация, с доказано преболедуване или с отрицателен PCR тест от последните 72 ч. Ако и клиентелата отговаря на същите условия, съответният обект може да работи при запълване на 50% от капацитета.
Час след Кунчев обаче служебният премиер внуши подчертано различен тон, като заяви, че животът трябва да продължи да тече нормално. "Нашата философия е всички мерки да бъдат безкрайно щадящи по отношение на бизнеса. Бизнесът трябва да работи, животът трябва да тече нормално, независимо от ситуацията. Не можем да разчитаме, че със стихийни действия, със затваряне и отваряне, с даване на празни обещания ще постигнем нещо. Гражданската инициатива, бизнесът трябва да работят, ако искаме да имаме икономика, ако искаме да имаме всички други сфери добре финансирани и работещи", обяви Янев.
Всички предложения на Кунчев:
--------------------------------------
В ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ
Децата няма да носят защитни маски за лице в детските градини, независимо от възрастта си. Дете може да носи предпазна маска там само по препоръка на лекар или при заявено желание на родител. Това пише в насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в детските градини, публикувани днес от просветното министерство. Преди седмица такива насоки бяха публикувани за училищата.
За учителите и непедагогическите специалисти маските ще са задължителни в общите закрити части на детската градина - предверие, фоайета, стълбища, коридори, санитарни възли, учителска стая, административни помещения. Те ще трябва да имат маски и ако по изключение работят с повече от една група. В училищния автобус маските за учителите и персонала са задължителни, за децата отново преценката ще е на родителя.
След публикуването на насоките МОН специално уточни, че в нито един момент не е искало да въвежда маски за децата в детските градини, каквито твърдения имаше. Министерството не е получавало и такива препоръки от МЗ, обясниха оттам. Идеята беше широко отразена и предизвика отпор на родители и възпитатели. По темата се произнесе и Столичната община, като зам.-кметът Мирослав Боршош обяви, че няма как децата да носят маска в детската градина, тъй като редица активности не предполагат това - игри, следобеден сън, хранене. От МОН твърдят, че са научили за тази позиция след публикуването на насоките за детските градини.
При връщането на дете, което два месеца не е посещавало детската градина, вместо медицинска бележка за липса на контакт със заразно болен, родителите могат да декларират обстоятелството, че не им е известно детето да е било в контакт със заразно болни и няма признаци на заразно заболяване през последните 14 дни.
СЦЕНАРИИ
При разпространението на COVID-19 и тук има четири сценария, както е при училищата.
При тъмночервено ниво на заболяемост - когато случаите надхвърлят 500 на 100 000, могат да работят само детските заведения със 100% преболедувал или ваксиниран персонал. В този период ще се приемат само деца, чиито родители отговарят на същите условия или работят на първа линия. Заниманията с децата от затворените детски градини се осъществяват само от разстояние в електронна среда със заповед на министъра на образованието и науката. В този сценарий скоро ще се озоват Търговище, а вероятно и Бургас.
При червено ниво, каквото имаме в момента в 12 области може да се стигне до затваряне на отделни детски градини по преценка на РЗИ, областния или общинския кризисен щаб. При отсъстващи 10% от децата и педагогически/непедагогически специалисти поради заболяване или карантина, директорът отправя предложение до кмета и РЗИ за затваряне на градината.
При жълто ниво, в което са останалите области, затваряне не се предвижда, освен по индивидуална преценка за отделни детски градини.
ПРИ СЛУЧАЙ НА COVID-19
Ако дете се разболее от COVID-19, мерките ще зависят от контактните лица - може да се стигне до затваряне на една или на няколко групи, или на цялата детска градина. Като правило под 10-дневна карантина се поставят децата от същата група; персоналът от групата, както и други служители, които са имали незащитен контакт с детето; други деца, общували отблизо с него. По същия начин се процедира и при доказан COVID-19 сред учители и друг персонал на детската градина.
Половин България вече е в червено:
Какви гранични мерки влизат в сила от 1 септември: