Подкрепяното от ООН правителство на Либия е успяло да спре настъпление към столицата на сили, лоялни на командира Халифа Хафтар, който държи властта в Източна Либия, информира Анадолската агенция, която се позовава на източник. Вчера Хафтар предприе настъпление към столицата Триполи. Редици държави призоваха да се прекратят военните действия. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обяви, че ще посети Тобрук и Бенгази, за да се срещне с генерал Хафтар. Източникът добави, че правителствените сили са си върнали стратегически контролно-пропускателен пункт в западната част на столицата, където са заловили 20 войници от силите на генерала. Малко по-късно високопоставен източник от силите на Халифа Хафтар потвърди информацията. Междувременно Би Би Си съобщи, позовавайки се на командир, че либийските сили, съюзници на международно признатото правителство в Триполи, са пленили 145 войници от източните сили. Те са пленени в град западно от столицата. Също така са иззети 60 автомобила.
Министър-председателят на международно признатото либийско правителство Файез Сарадж издаде днес указ за привеждане в пълна бойна готовност на намиращите се под негов контрол войски и разреши използването на военновъздушните сили за защита на гражданското население, предаде ТАСС, като се позова на информационния портал "Ал Уасат". "Искам да предприема спешни мерки, като поръчам на щаба на военновъздушните сили да нанася въздушни удари и да използва сила, за да противодейства на всякакви заплахи за гражданското население и жизненоважни обекти", заяви Сарадж в писмо до началника на генералния щаб и ръководителя на военното разузнаване. Премиерът нареди да се "следи движението на терористични и престъпни групи, тези, които нарушават закона и легитимността, а също контрабандистите на гориво". Въоръжени групи от Мисрата в Западна Либия на свой ред са започнали да се придвижват към Триполи, за да защитят столицата от евентуална атака на източнолибийските сили, съобщaват местни жители.
Военната операция на Хафтар е предприета дни преди планираните преговорив Либия под егидата на ООН. Генералният секретар на световната организация Антонио Гутериш, който се намира в либийската столица, изрази дълбока загриженост заради риска от ескалация и нови боеве в страната. "Кризата в Либия няма военно решение", написа Гутериш в Туитър. По думите му, изходът е единствено в политическия диалог. През последните месеци силите на Хафтар се придвижиха от изток на запад до границата с Алжир, като превзе петролни находища.
Кремъл обяви, че не помага на либийските военни сили, лоялни на командира Халифа Хафтар, които започнаха настъпление в северозападна посока. Руското правителство поясни също, че подкрепя преговорите за политическо уреждане на проблемите в Либия и отхвърля ново кръвопролитие. Москва направи коментара след изявлението на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, че ще лети до Източна Либия, за да се срещне с Хафтар, чиито сили ден по-рано започнаха офанзива за превземане на столицата Триполи, където е международно признатото правителство. "Следим отблизо ситуацията в Либия. Разбира се, ние смятаме, че най-важното нещо е военните операции да не водят до кръвопролитие. Ситуацията трябва да бъде разрешена по мирен начин", коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Запитан дали Москва подкрепя действията на Хафтар, Песков отвърна, че не стоят зад действията на командира и не са замесени в настоящите събития. Гутериш написа в "Туитър", че ще лети до Тобрук и Бенгази. Генералният секретар на ООН добави, че целта е да се избегне военен сблъсък. Британската мисия в ООН обяви, че по-късно днес Съветът за сигурност на ООН ще проведе извънредно заседание относно ситуацията в Либия. Силите на генерал Хафтар контролират Източна Либия от свалянето на Муамар Кадафи през 2011 г.
САЩ, Франция, Великобритания, Италия и Обединените арабски емирства призоваха "всички страни" в конфликта в Либия към "незабавно намаляванене на напрежението". "В този деликатен момент на преход в Либия военните жестове и заплахите с едностранни действия рискуват единствено да хвърлят страната в хаос", заявиха правителствата в общо комюнике, разпространено от Държавния департамент на САЩ.
През последните години Халифа Хафтар многократно пътува до Русия и преговаря с руския военен министър Сергей Шойгу. Последното му посещение в Москва беше през ноември 2018 г. Тогава на срещата с Шойгу присъства и "готвачът на Путин" Евгений Пригожин, собственик на частната армия "Вагнер".
През октомври в. "Сън" излезе с публикация, че в Либия, в подкрепа на Хафтар, са пристигнали руски военни от ГРУ. В западната преса се появиха и информации, че в страната са прехвърлени и сили на армията "Вагнер" - официално тя е частна, но операциите й са съгласувани от руското военно министерство и дори документите на войниците се издават от службата, която издава и паспортите на служителите на ГРУ. Източници на руската медия РБК също потвърждават разполагането на руски военни в Либия. Официална Москва отрича.