Правителство е изхарчило над 2.7 млрд. лева за един месец. Това показват публикувани днес данни на Министерството на финансите (МФ). Хазната ще завърши годината с излишък от 163.5 млн. лева, което е 0,2% от БВП и е под очакваното преизпълнение. През ноември излишъкът в бюджета бе близо 2.9 млрд. лв., припомня БНР. Данните са предварителни, като окончателните ще бъдат публикувани в края на януари 2019 г.
За поредна година правителството формира значителен бюджетен излишък, който се харчи ударно в края на годината. През декември най-голяма сума - 1.35 млрд. лв., бе дадена за продължаване на строителството на магистрала "Хемус". Оделно бяха заделени пари за ремонт на пътища, за някои от общините, за силовите министерства.
"За трета поредна година се отчита излишък по консолидираната фискална програма, което осигурява гъвкавост при управлението на държавния дълг и поддържане на фискални буфери. България затвърждава позицията си сред държавите-членки на ЕС с най-ниско съотношение на дълга на сектор "Държавно управление" към БВП, като в средносрочен план се предвижда този показател да продължи да намалява през целия програмен хоризонт до 2021 г.", пише в съобщението на финансовото министерство. В него се казва още, че бюджетното салдо отчита номинално подобрение от 1.3 млрд. лева спрямо заложеното в Закона за държавния бюджет за 2018 г.
"Силното фискално представяне на България намери отражение и в годишните доклади на международните рейтингови агенции, като анализаторите посочват, че постигнатата финансова стабилност, ниският държавен дълг и присъединяването към валутния механизъм II (ERM II) ще засилят допълнително доверието към страната ни и са фактор за бъдещо повишение на рейтинга", коментират от ведомството на министър Владислав Горанов.
Предварителните данни за изпълнението на бюджета показват преизпълнение на приходите спрямо заложеното. Очаква се те да надхвърлят 39.64 млрд. лева или 103.7 % спрямо годишния разчет. Спрямо 2017 г. повишението им е с 4.327 млрд. лева. Ръстът се дължи основно на по-високите данъчни и неданъчни приходи, които нарастват с 3.75 млрд. лева (11.1%). Увеличение в размер на 578.8 млн. лв. се отчита и при постъпленията от помощи. Разходите по консолидираната фискална програма за 2018 г. са 39.48 млрд. лева, което е 100.4 % спрямо годишния разчет. Ръстът на разходите по националния бюджет се дължи основно на по-високия размер на здравноосигурителните и социалните плащания (основно заради увеличението на пенсиите), по-високите разходи за персонал основно поради увеличението на учителските заплати и др., докато по сметките за средства от ЕС нарастват основно капиталовите разходи, допълва Медиапул. За вноска в бюджета на ЕС са платени над 1 млрд. лева.