"SESAME е едно невероятно съоръжение, което показва, че когато няколко държави от региона се обединят в името на високите технологии, получат подкрепата на ЕС и на ЦЕРН, нещата са възможни".
Това заяви президентът Румен Радев, при посещението си на инсталацията за синхротронно лъчение за експериментални науки и приложения в Близкия изток - SESAME (Synchrotron-Light for Experimental Science and Applications in the Middle East), разположено близо до столицата Аман.
"Това е нещо, за което аз лично настоявам и се боря от година и половина, в пълна подкрепа и на доц. Леандър Литов, ръководител на научния ни екип в ЦЕРН, това да стане и на Балканите - каза още Радев. - Примерът, че могат държавите да се обединят, вече е достатъчно показателен, че ние можем да подходим по същия начин - да имаме и ние център, който да внедрява най-високите технологии, който да ни позволява да извършваме изследвания в различни области на науката - физика, химия, ядрена физика - до медицина и археология. Трябва да го направим".
Президентът заяви още, че когато решаваме как да инвестираме парите си, трябва да се мисли не само за магистрали.
"Да, те са жизненоважни, кръвоносната система на икономиката са, но трябва да се мисли поне за малко мозък, за инвестиция в човешкия капитал, в наука, в лаборатории за научни изследвания, защото виждаме, че държавите вече се обединяват и правят точно това. Ние сме членове на Европейския съюз и все още не можем да направим така, че да получим помощ за такива инвестиции, а получават страни, които не са членове на Европейския съюз", коментира Радев.
Той разказа, че когато в началото на 2018 г. е събрал управляващия комитет на идеята да се направи такъв център на Балканите, е предложил да се направи и сключи меморандум за разбирателство, който да подпишат всички премиери по време на срещата на върха през май в София, но това не е станало.
"Ще продължаваме, радвам се, че имаме подкрепата и на йорданската страна, можем да сътрудничим (б.р. - с Йордания), на проф. Хойер, който ще окаже методическа помощ, и на ЦЕРН - за внедряване на технология", каза Радев.
Президентът ще е на официално посещение в Йордания до 17 декември по покана на крал Абдула Втори бин ал-Хусейн. В кралския дворец в столицата Аман Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат посрещнати с официална церемония от техни величества крал Абдула II бин ал-Хусейн и кралица Рания ал-Абдула на 16 декември.
Във фокуса на визитата е задълбочаване на политическия диалог и на двустранните отношения, стимулиране на търговско-икономическото и инвестиционно сътрудничество, както и на партньорството в сферата на отбраната и сигурността. Ще бъдат обсъдени и ситуацията в Близкия Изток и миграционната криза.
В бизнес делегацията, която придружава президента, са включени редица представители на български компании в областта на отбранителната индустрия, които ще обсъдят със свои партньори от Йордания реализацията на общи проекти. В Аманската търговска камара Румен Радев ще открие Българо-йорданския бизнес форум, в който ще участват и компании от България в сферата на информационните технологии, хранително-вкусовата промишленост и др.
В Аман държавният глава ще се срещне с представители на общността ни в Йордания и с йордански граждани, завършили образованието си в България.