Процентът на положителни тестове за COVID-19 се е увеличил през последното денонощие, спрямо предишното, показват данните на Единния информационен портал.
Към 00:00 ч. са регистрирани 1438 нови случая при направени 8084 теста, което е 17.8% положителни. Вчера, при направени доста по-малко тестове - 2369, заразените бяха 337, което е 14.2%.
В момента активните случаи в страната са общо 76 684. Хоспитализираните намаляват и са 5023-ма, при около 7000 преди 10 дни. От тях в интензивни отделения са 474 човека.
Излекуваните за последното денонощие са 2919 човека, а починалите са 154, с което общият брой на починали, които са имали и заразяване с коронавирус, в България стана 7405. По-късно стана известно, че сред жертвите на коронавируса са мъж на 26 години без информация за придружаващи заболявания е изгубил битката с коронавируса, както и друг мъж, на 25 години с астма. Жена на 25 г. с хронично белодробно заболяване и астма също не е преборила заразата.
София отново е с най-много заразени за последните 24 часа - общо 246 души. Следват областите Варна (171) и Пловдив (128). Всички останали области отчитат по-малко от 100 инфектирани, като с най-малко са Смолян (8), Разград (11), Монтана (12), Видин (16) и Кърджали (17).
ИЗЧИСЛЕНИЯ
„На един регистриран случай на заразен има още трима души, които са заразени, но не са се тествали, за да влязат в системата”, заяви пред "Нова тв" математикът в Националния оперативен щаб (НОЩ) проф. Николай Витанов.
Той каза също така, че с всеки ваксиниран българин броят на заразените ще намалява, но, за да се усети ефект от ваксинацията, трябва да са инжектирани поне 2 млн. души. "И така, с увеличаване на броя на ваксинираните – при около 3,5 млн. души и нагоре, ще можем да кажем, че сме си решили проблемите с вируса”, допълни Витанов, който счита, че е нормално да се ваксинират по 10-20 хиляди човека дневно, за което ще са необходими 400 души медицински персонал, поставящи по една инжекция на 12 минути.
Според него обаче, с оглед на разчетите на доставките на ваксини, достигането на над 2 млн. ваксинирани вероятно може да стане не по-рано от юли-август догодина.
Витанов счита също така, че мерките може евентуално да бъдат разхлабени при 300-500 случая на COVID-19 дневно, като тази тенденция се задържи поне 10 дни.
"Смъртността след празниците ще падне още - до под 100 на ден. Тя и сега спада - преди беше 200, сега е 150 дневно. Има и допълнителни фактори - народът е болен, има хронични болести и те водят до леталните изходи. Но смъртността трябва да падне под 50 на ден. Днес Господ ни показа преди празниците какво ни очаква след празниците", завърши Витанов, имайки предвид днешния брой починали от 154 души.
3884 ДУШИ ВЕЧЕ СА ВАКСИНИРАНИ
25-ма медици от Спешна помощ в София бяха инжектирани с първите дози от ваксината на "Пфайзър" тази сутрин.
"Ние не винаги знаем какво ни чака на адреса. Затова и ние ще сме по-спокойни, по-спокойни ще са и самите пациенти", каза пред БНТ д-р Максим Митев.
Малко по-късно премиерът Бойко Борисов обяви, че за трите дни от началото на имунизационната кампания в страната са ваксинирани над 3884 души.
"По време на днешното правителственото заседание здравният министър Костадин Ангелов ме информира, че ваксинацията върви по план и вече са ваксинирани 3844 души в цялата страна. Създадена е добра организация за ваксинирането на медиците на първа линия, а скоро стартира и информационна кампания за имунизацията - съобщи Борисов. - Отпуснахме 125 млн. лв. за ваксини срещу COVID–19. С тях общата сума, която сме отделили за ваксини, става 305 млн. лв. Като правителство ще продължим да подкрепяме с всички сили ваксинацията, защото тя може да ни извади от пандемията. Отново искам да подчертая, че имунизирането ще е безплатно и доброволно!"