Медия без
политическа реклама

Путин след 6 часа с Ердоган: Взехме съдбоносни решения

23 Окт. 2019Обновена
БГНЕС

След края на повече от шестчасовите преговори между президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган бе обявено, че Москва и Анкара са постигнали редица споразумения относно ситуацията в Северна Сирия, предава БГНЕС. Путин ги определил като „много важни, дори съдбоносни”.

Приет е меморандум във връзка със ситуацията в Сирия, чието съдържание огласиха министрите на външните работи на двете държави Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу. Москва и Анкара се споразумяха, че в зоната, намираща се извън пределите на турската операция, от сряда на обяд да влязат руска военна полиция и сирийски военни. Те ще съдействат за извеждането на подразделенията на кюрдските освободителни сили и тяхното въоръжение на 30 километра от границата. Операцията трябва да приключи в рамките на 150 часа.

Дете държави ще предприемат всички необходими мерки да не допускат проникването на терористи и ще работят в пълна координация.

Русия и Турция ще полагат съвместни усилия дотогава, докато не бъде постигнато политическо урегулиране в Сирия.

По време на дадената от двамата президенти пресконференция, Ердоган и Путин потвърдиха позицията си за запазване единството и териториалната цялост на Сирия, както и за обезпечаване на националната сигурност на Турция.

Москва и Анкара подчертаха твърдата си подкрепа за формата от Астана и се договориха за създаването на съвместен механизъм за наблюдение изпълнението на меморандума по Сирия.

По отношение на бежанския въпрос, Путин призова международната общност да съдейства активно за връщането на сирийците в родината им.

„Призоваваме международната общност, особено специализираните агенции на ООН, по активно да оказват хуманитарно съдействие на всички връщащи се сирийци, без дискриминация, политизация и предварителни условия”, заяви руският президент.

Според него, ситуацията в страната не трябва да пречи на работата на сирийския конституционен комитет.

По-нататъшните стъпки за развитието на мирния политически процес в Сирия, трябва да бъдат предприети със съдействието на ООН в рамките на конституционния комитет. Върху създаването му са работили старателно държавите-гаранти от астанинския формат.

Очаква се началото на дейността на този комитет да бъде дадено на 29 или 30 октомври в Женева.

Трябва да започне широк диалог между правителството в Сирия и кюрдите, които живеят в Североизточна Сирия. Ясно е, че само в рамките на такъв диалог може да бъдат отчетени и осъществени всички права и интереси на кюрдския народ като неизменна част от многонационалния сирийски народ.

Сирия трябва да бъде освободена от чуждестранно военно присъствие, подчертаха двамата президенти. 

Влизащите в състава на въоръжената коалиция „Сирийски демократични сили“ (СДС) кюрдски формирования са напуснали създаваната от Анкара в Северна Сирия зона за сигурност. Това е заявил във вторник вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс, предаде агенция Фокус, като се позовава на ТАСС. „По-рано днес получихме съобщение от командира на СДС, че всичките им въоръжени сили са изведени от зоната за сигурност, намираща се под контрола на турските въоръжени сили“, е отбелязал той.

„Нашият екип ще продължи консултациите с двете страни. Надявам се, че в най-близко време прекратяването на огъня ще действа на постоянна основа. Тези консултации продължават“, добавя Пенс.

Както твърди вицепрезидентът, постигнатите миналата седмица в рамките на американско-турските преговори договорености за създаване на зона за сигурност в Северна Сирия „ще осигурят мир и ще защитят всички жители на пострадалия от война регион“. По неговите думи „в течение на изминалите пет дни временният режим на прекратяване на огъня се запази“. Вицепрезидентът за пореден път е подчертал, че разположените в Сирия американски войници ще се върнат у дома.

Последвайте ни и в google news бутон