Медия без
политическа реклама

Само два консорциума продължават битката за строителството на "Български поток"

29 Март 2019
Pixabay

 

 

Две от трите обединения, подали ценови предложения, продължават надпреварата за разширяване на газопреносната мрежа до сръбската граница. По време на отварянето на офертите за българския участък на "Турски поток" в "Булгартрансгаз" стана ясно, че консорциумът между Industries Fovallalkozo Zrt и Industries-KVV Kivitelezo не е допуснат да продължи участието си. 

В състезанието остават "ДЗЗД Консорциум - Газово развитие и разширение в България ГРРБ" и саудитско-италианският консорциум "Аркад".

Цената, която първият консорциум предлага при срок за изпълнение на проекта до 250 дни, е 2.415 млрд. евро, а при срок от 615 дни стойността е 1.6 млрд. евро.  

При максимално допустим срок от 250 дни цената на "Аркад" е 1. 289 млрд. евро, а за по-дългия период - 1.102 млрд. евро. 

 

КОЙ КОЙ Е

В "Газово развитие и разширение в България" участват "Консорциум Варна 1" (учреден от "Бонати" и "Макс Щрайхер") и "Комплишънс дивелъпмънт" - клон България. В "Консорциум Аркад" си партнират "Аркад Ей Би Би" и "Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпани".

 

ПАРАМЕТРИТЕ

Максималната цена, която е предвидена от "Булгартрансгаз" за изграждането на газопровода с дължина 485 км, е 2.8 млрд. лева. Държавното предприятие ще осигури средствата или чрез банков заем, или чрез пускането на облигации. В поръчката са предвидени две опции - кратка и дълга. В първия вариант за 255 дни трябва да бъде изградено цялото трасе или поне 308  км  от него. Другата възможност е цялото трасе да се завърши до края на 2020 г.

През тръбата се очаква да преминава 31.5 млрд. куб.м природен газ годишно. Проектът предвижда изграждането и на две компресорни станции. България ще успее да си върне инвестицията до 2039 г., обясни енергийният министър Теменужка Петкова.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата