Две от трите обединения, подали ценови предложения, продължават надпреварата за разширяване на газопреносната мрежа до сръбската граница. По време на отварянето на офертите за българския участък на "Турски поток" в "Булгартрансгаз" стана ясно, че консорциумът между Industries Fovallalkozo Zrt и Industries-KVV Kivitelezo не е допуснат да продължи участието си.
В състезанието остават "ДЗЗД Консорциум - Газово развитие и разширение в България ГРРБ" и саудитско-италианският консорциум "Аркад".
Цената, която първият консорциум предлага при срок за изпълнение на проекта до 250 дни, е 2.415 млрд. евро, а при срок от 615 дни стойността е 1.6 млрд. евро.
При максимално допустим срок от 250 дни цената на "Аркад" е 1. 289 млрд. евро, а за по-дългия период - 1.102 млрд. евро.
КОЙ КОЙ Е
В "Газово развитие и разширение в България" участват "Консорциум Варна 1" (учреден от "Бонати" и "Макс Щрайхер") и "Комплишънс дивелъпмънт" - клон България. В "Консорциум Аркад" си партнират "Аркад Ей Би Би" и "Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпани".
ПАРАМЕТРИТЕ
Максималната цена, която е предвидена от "Булгартрансгаз" за изграждането на газопровода с дължина 485 км, е 2.8 млрд. лева. Държавното предприятие ще осигури средствата или чрез банков заем, или чрез пускането на облигации. В поръчката са предвидени две опции - кратка и дълга. В първия вариант за 255 дни трябва да бъде изградено цялото трасе или поне 308 км от него. Другата възможност е цялото трасе да се завърши до края на 2020 г.
През тръбата се очаква да преминава 31.5 млрд. куб.м природен газ годишно. Проектът предвижда изграждането и на две компресорни станции. България ще успее да си върне инвестицията до 2039 г., обясни енергийният министър Теменужка Петкова.