В опит да ограничи разпространението на коронавируса правителството на Република Северна Македония реши от утре, 10 март 2021 г., да въведе полицейски час, съобщиха от МВнР. Забраната за движение на граждани ще е в часовия диапазон от 22:00 ч. до 05:00 ч. за срок от две седмици.
По информация на посолството ни в Скопие вътрешният транспорт функционира в намален режим. Обществените заведения работят до 21 ч., с изключение на тези на летищата, бензиностанциите и хотелите, които работят с редовното работно време съгласно закона.
В момента за българските граждани няма ограничителни мерки при влизане в Република Северна Македония. Няма ограничение и за транзитно преминаване на всички категории граждани. Всички гранични пунктове в страната са отворени, както и летищата.
- Българските граждани, пътуващи за Австрия, могат да влизат в страната с бърз антигенен тест, направен в рамките на 48 часа, а не както досега - в рамките на 72 часа, преди пътуването. Новото изискване влиза в сила от 11 март, съобщават още от пресцентъра на МВнР. По информация на посолството ни във Виена няма промяна за влизащите в Австрия с документ от PCR тест, като в този случай, както и досега, изследването трябва да бъде направено не по-късно от 72 часа преди пътуването. Ако гражданите, пътуващи за Австрия, не разполагат с документ за проведен тест за коронавирус, те са задължени да си направят изследване в рамките на 24 часа от влизане в страната. От МвнР припомнят, че всички граждани, идващи от рискови региони, сред които и България, трябва да се регистрират до 72 часа преди влизане в Австрия на следния линк: https://www.ris.bka.gv.at/Dokumente/BgblAuth/BGBLA_2021_II_68/COO_2026_100_2_1833846.html.
- Унгария регистрира рекорден брой пациенти с коронавирус, лекувани в болница, и рекорден брой нови смъртни случаи от вируса през последното денонощие в момент на значително увеличаване на заразяванията, предаде АП. Почти 350 човека са били приети в болници в Унгария през последните 24 часа, с което общият брой на хоспитализациите достигна 8270. Предишният рекорд беше 8045 на 8 декември. Смъртните случаи се увеличиха със 158 и станаха общо над 16 000 - най-големият брой починали за един ден след периода преди Коледа.
- Компанията "Джонсън и Джонсън" (J&J) предупреди, че е изправена пред проблем, който може да усложни изпращане на 55 млн. дози до страните членки през второто тримесечие, съобщава dnevnik.bg, позовавайки се на "Ройтерс". Засега уведомлението е само, че компанията е "под стрес" заради проблеми със снабдяването със съставки и оборудване - то все още не означава, че е невъзможно да се изпълни договореното, но е уведомление за предпазливост за сроковете до края на юни. Ваксината на Janssen, която се очаква да бъде одобрена на 11 март от ЕС, използва същата технология като "АстраЗенека" и Оксфорд, но е първата, която се поставя само с една доза. Компанията се ангажира да достави 200 милиона дози от ваксината си за блока тази година, а заявеното от българското правителство количество е 2 милиона дози, достатъчни за 2 милиона души, т.е. над половината от подлежащите на ваксиниране в страната.
- Създателите на руската ваксина „Спутник V“ поискаха публично извинение от председателя на Европейската агенция по лекарствата (EMA), представителката на Австрия Криста Виртумер Хохе, която сравни възможността за спешно одобрение на лекарства срещу коронавирус с руска рулетка. Това се съобщава в профила в Twitter на руската ваксина, цитиран от Lenta.ru.
Разработчиците на лекарството обръщат внимание на негативните коментари за държавите от Европейския съюз, които вече одобриха "Спутник V" без регистрация в Европейската агенция по лекарствата (EMA). Според тях думите на Виртумер-Хохе повдигат сериозни въпроси относно възможната политическа намеса в процеса на одобрение. „EMA не е правила такива твърдения за никоя друга ваксина. Подобни коментари са неподходящи и подкопават доверието в агенцията и самия процес на одобрение“, се казва в изявлението. На страницата на „Спутник V“ е добавено, че европейците заслужават безпристрастна оценка на лекарството, а EMA няма право да подкопава доверието към регулаторите в тези 46 държави, които са одобрили руското лекарство, с подобни изявления.
В ефира на австрийския телевизионен канал ORF Виртумер-Хохе се изказа за спешното одобрение на „Спутник V“ в Австрия, по примера на Унгария: „Това е донякъде сравнимо с руска рулетка. Не препоръчвам да се дава разрешение за използването ѝ при спешни случаи. „Спутник V“ може да навлезе на пазара в бъдеще, когато проучим всички необходими данни“, каза тя.
„Спутник V“ е регистрирана в Русия на 11 август 2020 г., а имунизационната кампания започна на 5 декември. Ваксината е разработена в столичния институт Гамалей към Министерството на здравеопазването и се изнася много активно в чужбина, докато в Русия с население от 146 милиона, ваксинираните с две дози са 2 милиона и още толкова са само с първата. Днес, 9 март, броят на новозаразените за първи път от началото месец октомври насам падна под 10 000 за денонощие. Починали са 336 души, а от началото на пандемията — 89 809.
През януари Руският фонд за директни инвестиции (RDIF) подаде заявление за регистрация на Sputnik V в Европа, но забави необходимата документация. В началото на март фондът обяви, че EMA е започнала проверка на регистрационното досие на лекарството. Регулаторът ще оцени съответствието на ваксината със стандартите за ефикасност, безопасност и качество, установени в Европейския съюз.
Междувременно Унгария, Словакия и Северна Македония разрешиха използването на руската ваксина, без да чакат регистрация в Европейския съюз. Те използваха процес на одобрение на лекарството по спешност, като поеха пълната отговорност за употребата му.
Междувременно стана ясно, че Италия може да започне производство на руската ваксина - страната сключи сделка за това с Москва, но споразумението трябва да получи и одобрението на регулаторните органи в Италия.
Норвегия разреши ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca да се поставя на хора на 65 години и повече, което би трябвало да ускори ваксинацията на възрастните, предаде Франс прес, цитирана от dariknew.bg, като отбелязва, че решението е взето в светлината на новопоявила се информация. Подобно на няколко други европейски страни, кралството беше ограничило прилагането ѝ до лица на възраст под 65 години поради липса на достатъчно документация за въздействието ѝ върху възрастните. След подобни решения обаче във Франция, Германия и Италия, Норвежкият институт за обществено здравеопазване също препоръча да се разшири достъпът до ваксината до всички хора над 18 години, като се позова на британски проучвания за нейната ефективност при възрастните. Правителството обяви, че ще последва този съвет. Норвегия иска освен това да удължи интервала между инжектирането на двете дози от ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna от три на шест седмици. Тази мярка обаче зависи от окончателната зелена светлина от Института, който беше натоварен да проучи и възможността този интервал да се разшири на повече от шест седмици, за да се увеличи броят на получилите поне една доза.
В САЩ някои американци ще могат да свалят маските си. Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) обявиха, че жителите на САЩ, получили пълна ваксинация, вече ще могат да остават на закрито без маска, съобщи Би Би Си. Това се отнася само за тези, които са получили и втората доза от коронавирусната ваксина; в страната вече има повече от 30 милиона такива хора.
Според CDC, две седмици след втората ваксинация, американците могат да се срещат с други имунизирани хора в помещения, като носенето на маски и поддържането на социална дистанция не е необходимо. Освен това напълно ваксинираните американци не трябва да се самоизолират и да се изследват, ако са били изложени на Covid-19, но нямат симптоми.
Франция е използва до края на февруари 24% от дозите си от AstraZeneca, в сравнение с 82% от ваксините, произведени от Pfizer-BioNTech, и 37% за Modernа, по данни данни, предоставени от френското министерство на здравеопазването, пише „Гардиън“. Обяснението отчасти се дължи на затруднения с доставките на оксфордската ваксина, но и защото някои французи не вярват на AstraZeneca - въпреки многобройните научни изследвания, които показват, че тя е безопасна и и ефективна.
Ваксината срещу Covid-19 на Pfizer и BioNTech успява да неутрализира новия вариант на коронавируса, разпространяващ се бързо в Бразилия, според лабораторно проучване, публикувано в New England Journal of Medicine в понеделник. От Pfizer заявиха, че е много вероятно ваксината им да предпазва от южноафриканския вариант. Производителят обаче планира да тества трета междинна доза от тяхната ваксина, както и версия, преработена специално за борба с варианта, за да разбере по-добре имунния отговор.
Индия е ваксинирала над 2 милиона души през последните 24 часа. Постижението е рекорд за 24 часа, откакто в страната на 16 януари стартира имунизационната кампания. Общият брой на приложените анти-COVID инжекции в момента е над 23 милиона. Индия съобщава за 15 388 нови случаи за последните 24 часа, спрямо 18 599 от предходния ден.
Израел предприе още една стъпка към постпандемичната нормалност в неделя, отваряйки ресторанти, барове и кафенета — но само за притежателите на ваксинационни „зелени карти”, които са около 40% от населението. Израел, който стартира кампанията си за ваксинация през декември, е дал препоръчителните две дози от ваксината Pfizer / BioNTech на повече от 3,7 милиона от населението си от около 9 милиона души. Близо 5 млн. са получили по една доза.
Страната стартира програмата си за зелена карта миналия месец, като позволи на хората с доказателство за пълна ваксинация - както и на онези, които са се възстановили от Covid-19 - да влизат в спортни зали, басейни и други съоръжения. Но повторно отваряне на заведенията за хранене беше много очаквано, тъй като това бележи възстановяването на услуги, свързани с ежедневието на много израелци.Понастоящем на ресторантите е разрешено да възобновят вечерята на закрито с капацитет до 75 процента, с капацитет от 100 души и с маси на два метра една от друга. Баровете също отварят, но при по-строги ограничения.
Много ученици, които не влизали в класните си стаи от месеци, също ще започнат да се връщат в училищата, а хотелските конферентни зали, спортните салони и местата за поклонение се отварят отново за притежателите на зелени пропуски, при известни ограничения.
Сирийският президент Башар Асад и съпругата му са дали положителни резултати за Covid-19, се казва в изявление на сирийското президентство в понеделник. Те са били тествани, след като почувствали „леки симптоми“, съобщава NBCNews "И двамата са в добро здравословно състояние и ще продължат да работят по време на домашния си карантинен период, който ще продължи две или три седмици", се добавя в изявлението, публикувано в социалните медии.
Асад се присъедини към нарастващия списък на световни лидери, които са дали положителни тестове за коронавирус, включително френския президент Еманюел Макрон, британския премиер Борис Джонсън и бившия американски президент Доналд Тръмп.
Сирия е регистрирала близо 16 000 случая на COVID-19, както и 1063 починали, сочат данните на Университета Джонс Хопкинс. Тези случаи обаче са само регистрираните в районите, контролирани от държавата. Смята се, че действителният им брой е много по-голям, тъй като се правят ограничени количества тестове.