Медия без
политическа реклама

Шефът на НОЩ: Имаме три седмици до нов пик

Това, че нещо е разрешено, не значи, че е безопасно - фитнесите са много опасни, предупреди ген. Мутафчийски

04 Февр. 2021Обновена
Брифинг на НОЩ

Брифинг на Националния оперативен щаб за ситуацията с коронавируса у нас

Posted by bTV Новините on Wednesday, February 3, 2021

"Постигнатото до този момент ни дава повод за оптимизъм, но не може да бъде повод за лекомислие. Не искам да бъдем лекомислени, искам да бъдем готови за тази трета вълна, ако тя дойде у нас със силата, с която е в Европа". С тези думи започна днешния си брифинг здравният министър проф. Костадин Ангелов. "Призовавам българските граждани към разум и спокойствие. Бъдете спокойни, че ние всички осъзнаваме отговорността, която сме поели", коментира той.

38% е заетостта на интензивните легла в страната, областите Силистра, София-област и Шумен са с най-висока заетост на интензивните легла. За неусложнени пациенти заетостта е 32%.

“14-дневната заболяемост е 90 на 100 000, което ни отрежда 26-о място в ЕС,” докладва главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Смъртността е 9.9 на 100 000, като по смъртни случаи сме на 13-о място в ЕС. Тези данни обаче не са нови, тъй като напоследък Европейският център за превенция и контрол на заболяванията публикува статистиката с известно закъснение.

“Ситуацията все още е много добра, но тенденцията се обърна”, каза Кунчев. България остава една от пет страни в добро положение в Европа заедно с Гърция, Финландия, Норвегия и Исландия. През целия февруари обаче Кунчев очаква да имаме покачване на заболяемостта. "Имаме две перспективи - или бавно да я повишаваме, или с напълване на болниците и изживяване пак на кризата от ноември. По кой път ще минем зависи от това как ще се държим и доколко ще спазваме мерките", предупреди главният здравен инспектор.

“Още в края на миналата седмица усетихме, че нещо се случва в болниците,” потвърди и шефът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски. “Числата показват, че в София има събуждане. В Кюстендил това е абсолютно категорично. Има го и в някои други области”, допълни той. В неговата болница в понеделник са приети 13 души - колкото преди са приемани за една седмици. “Медицинските директори трябва да затегнат редиците и да се подготвят за това, което ни очаква”, призова Мутафчийски.

Към гражданите шефът на НОЩ каза: "Това, че нещо е разрешено, не значи, че то е безопасно. Това, че фитнесите са отворени, не значи, че са безопасни. Фитнесите са най-опасното място". Мутафчийски твърди, че получава обаждания от "стъписани" граждани за ситуацията в зимните курорти и моловете.

”От 35 на 100 000 заболяемост през есента ни отне седем седмици да достигнем пика на втората вълна. В момента тръгваме от доста по-високи нива, т.е. едва ли имаме седем седмици, най-вероятно имаме три седмици,”прогнозира шефът на НОЩ. Смъртността не достигна до никакво плато, просто спадна до 7.9 на 100 000 и оттам нататък започна да се качва пак. “Колкото и да ми е неприятно да бъда в ролята на лош вестител, това е действителното положение,” предупреди генералът.

Попитан на какво се дължи покачването в осемте области, които се върнаха в червената зона, Ангел Кунчев каза, че трудно може да се даде някаква обща тенденция. Той допълни, че една от причините за третата вълна в Европа е разпространението на английския вариант. “Английският вариант е тук, почва да циркулира и вероятно ще се увеличава, но не сравнявайте нашата ситуация с тази в Европа. 33-те положителни проби от 48 направени са висок дял, но това бяха специфично насочени изследвания към хора, пътували в Англия и др. рискови фактори,” обясни главният здравен инспектор. “Капацитетът за секвениране ще достигне 250-300 проби седмично, ако въведем наш протокол,” обясни шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

“В тези дни границата между справедливо и несправедливо се размива,” коментира здравният министър на въпрос защо едни ресторанти са отворени, а други - затворени, особено като се има предвид, че ресторантите в хотелите масово работят за външни клиенти. "Освен че са едно от най-опасните места, фитнесите са и място за спортуване. Отворихме ги с ясното съзнание, че 10-20 хил. ще влязат в тях и ще бъдат изложени на риск. Ако обаче отворим ресторантите, там ще влязат много повече хора и цената за обществото ще бъде много по-голяма", обясни Ангелов на въпрос защо работят, след като са толкова опасни.

“Репродуктивното число на вируса ще се покачва с разпространението на английския вариант”, коментира проф. Тодор Кантарджиев. “В момента 10 души заразяват 12. Лошото е, че може да стигнем момент, в който 10 души ще заразяват 16. А ако решим да бъдем симпатични и разхлабим мерките, 10 души ще почнат да заразяват 29,” описа той.

 

ВАКСИНИ

 

До момента у нас са доставени 94 920 ваксини от "Пфзайзер/Бионтех" и "Модерна", посочи доц. Ангел Кунчев. По думите му ваксинираните лица са 50 124 души, като на 16 433 от тях е поставена и втора доза. Налични у нас в момента има 33 хиляди дози ваксини, като с тях все още не е започнало имунизиране, тъй като 21 хиляди от тях са доставени в понеделник и има нужда от време, докато пристигнат до сътоветните РЗИ-та.

По втората фаза от ваксинационния план, която започна този месец и през която се ваксинират учители и хора от социалните домове, бе съобщено, че са ваксинирани 1400 учители. С този темп през февруари може да започнем и с третата фаза на ваксинирането у нас, изрази надежда Кунчев.

Относно третата очаквана ваксина у нас - тази на "Астра Зенека" - здравният министър проф. Костадин Ангелов посочи, че тя не е забранена за лица над 55 г., просто няма достатъчно данни за направени изследвания при тази група хора. "В момента приключват няколко проучвания в САЩ, от които очакваме информацията да се обогати и да се промени кратката характеристика на продукта. Към настоящия момент не смятаме за необходимо да забраняваме или да не прилагаме ваксината за лица над 55 г. Преди да почне ваксинацията с тази ваксина, ще излезем с конкретни указания за нея, сега продължават експертните обсъждания, нужно е време да се натрупат данни в науката, за да вземем информирано решение", коментира здравният министър. По същия начин той заяви, че МЗ подготвя указания към личните лекари относно ваксинацията на уязвими лица - с хронични заболявания, с онкологични заболявания и т.н. "Ще дадем тези отговори, които имаме. Самите фирми не дават отговори на всички въпроси, науката още не е дала тези отговори", посочи той.

 

УЧИЛИЩА

"Проучват се нагласите сред родителите за евентуално тестване на учениците за COVID-19. Целта е да се постигне по-голяма сигурност с оглед продължаване на присъственото обучение, което днес започна за учениците от 7, 8 и 12 клас", обяви здравният министър. По думите му МОН трябва да каже дали има разбиране от страна на родителите за изследване на децата им, тъй като тестването с антигенни тестове все пак е инвазивно. "И тук имаме разделение, това е типична българска черта - в трудните моменти да се разделяме, нещо, което не е много печеливша стратегия. Вярвам, че разумът ще надделее и ще се намали това разделяне, защото в крайна сметка ние сме от едната страна на фронтовата линия, нямаме причина да се разделяме, ако всички вярваме в най-висшата ценност - здравето", коментира той. По думите му здравното ведомство очаква отговор от МОН, като след това може да създаде нужната органзиация за осигуряване тестване за всички пожелали ученици.

По повод апела на директори да се позволи на малките училища, особено в селските райони с по две-три паралелки да могат сами да решават кога и кои класове да връщат за присъствено обучение, проф. Ангелов коментира, че темата е обсъждана с различни експерти и общото мнение е мерките към момента да останат същите. "Няма да позволим лъкатушене и разхлабване на мерките на по-малко от 14-дневен период", заяви той.

Последвайте ни и в google news бутон