Медия без
политическа реклама

Техеран: САЩ някога бяха заплаха, а сега са просто възможност за нас

Ирански генерал заплаши с удари US базите в Близкия изток. Тръмп наредил военен удар срещу Иран, но после неочаквано се отказал. Пентагонът публикува маршрута на сваления си разузнавателен дрон (ВИДЕО)

22 Юни 2019Обновена
ЕПА/БГНЕС

Ирански генерал заплаши Съединените щати с ракетни удари по военните им бази в Близкия изток и изпратения в региона самолетоносач „Ейбрахам Линкълн“, съобщи БНР. „Американските сили в региона някога бяха заплаха. Сега те са възможност за нас. Американците не говорят за война с Иран, защото знаят колко са уязвими“, заяви генерал Амирали Хаджизаде от Корпуса на революционните гвардейци, цитиран от агенция Ройтерс и Националното радио.

Американският президент Доналд Тръмп заяви по-рано вчера, че е отменил в последния момент въздушни атаки по ирански мишени, замислени в отговор на свалянето на американски дрон над Ормузкия проток.

При конфликт между САЩ и Иран ще последва "заличаване" с непознати пропорции. Това каза в интервю за Ен Би Си американският президент Доналд Тръмп, предаде днес БНР. Той обясни решението си да спре планирани въздушни удари срещу 3 ирански цели заради прогнозата, че те ще доведат до 150 човешки жертви. Според Тръмп наличието на евентуални жертви е направило американските действия неправомерни.

Иран твърди, че американският дрон е бил над въздушното пространство на Ислямската република и отговори на твърденията на Тръмп със заплахи към американските военни, разположени в района на Персийския залив. Нарастващото напрежение между Вашингтон и Техеран доведе до поскъпване с 10 процента на петрола. 

Междувременно Вашингтон поиска Съветът за сигурност на ООН да обсъди иранската криза идния понеделник.

Вчера Тръмп е разговарял по телефона със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. „Двамата лидери обсъдиха важната роля на Саудитска Арабия за стабилността в Близкия изток и глобалния пазар на петрол“, съобщиха от Белия дом.

Руският зам.-министър на външните работи Сергей Рябков заяви в петък, че САЩ и Иран изглежда са на ръба на война, визирайки неотдавнашния инцидент в Ормузкия проток, когато Техеран свали американски военен дрон, съобщава агенция ТАСС, цитирана от БНР. "Според наличната информация ситуацията е очевидно много опасна. Бих казал, че е като на ръба на война", посочи Рябков.

Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че американска военна интервенция срещу Иран ще доведе до катастрофални последици за региона на персийския залив.

Американският президент Доналд Тръмп е одобрил военни удари срещу Иран в отговор на свалянето на дрон за наблюдение на стойност 130 милиона долара, но след това се е отказал от атаките, съобщи по-рано вестник Ню Йорк Таймс като се позова на служители на администрацията, предава БНР.

Първоначално Тръмп е одобрил удари срещу цели като радари и ракетни батареи, които е трябвало да бъдат извършени малко преди зазоряване, за да се намали риска за иранските военни или цивилните граждани. Самолетите са били във въздуха, а корабите в позиция. Това щеше да е третото военно действие на Тръмп срещу цели в Близкия изток, казва още вестникът. Президентът вече е удрял цели в Сирия през 2017 и 2018 година. Все още обаче не е ясно дали атаките срещу Иран предстоят, тъй като не се знае дали отменянето на ударите е дошло заради промяна на намеренията на президента или заради загрижеността на администрацията по отношение логистика или стратегия, добавя Националното радио.

Тръмп е изпратил послание до Иран чрез Оман, в което е информирал Техеран, че Вашингтон се подготвя да атакува страната, заявиха по-рано в петък неназовани ирански представители, допълва БНР. Твърди се, че отказът за нападение е бил направен въпреки съветите за подобни мерки на държавния секретар Майк Помпейо, на директора на ЦРУ Джина Хаспел и на съветника по националната сигурност Джон Болтън.

В същото посланието на Тръмп към Иран обаче той е отбелязал, че САЩ "не желае война, а разговори", като американският президент е добавил, че дава на Техеран краен срок за започване на преговорите.

"В посланието си Тръмп заяви, че е против всякаква война с Иран и иска да разговаря с Техеран за различни въпроси. Той даде кратък период от време, за да получи нашия отговор, но незабавният отговор на Иран беше, че зависи от върховния лидер Аятолах Али Хаменей да вземе решение по този въпрос", посочва висш ирански служите, поискал да запази анонимност. Според втори ирански служител: "Ние дадохме ясно да се разбере, че нашият лидер е против всякакви преговори, но съобщението ще бъде предадено на него, за да вземе решение... Въпреки това казахме на оманския официален представител, който ни предаде посланието на Тръмп, че всяка една атака срещу Иран ще има регионални и международни последици".

Вашингтон ограничи полетите на граждански самолети от САЩ над въздушното пространство на Иран, включително над Персийския и Оманския заливи „до второ нареждане“, след като Ислямската република в четвъртък свали американски разузнавателен дрон, предава в същото време Франс прес, цитирана от Фокус.

Ограниченията се дължат на "повишените военни действия и засиленото политическо напрежение в региона, което представлява нежелателен риск за операциите на американското гражданско въздухоплаване и потенциал за грешни изчисления или погрешно идентифициране“, заяви Федералната авиационна администрация на САЩ.
„Рискът за американската гражданска авиация се демонстрира от сваления от Иран с ракета земя-въздух американски безпилотен летателен апарат“, гласи съобщението.
Министерството на отбраната на САЩ публикува карта на полета на сваления от ВС на Иран разузнавателен дрон на ВМС на САЩ RQ-4 в Ормузкия пролив, предаде по-късно ТАСС.
Според  Пентагона, тази карта потвърждава, че апаратът е свален в международни води, извън пределите на териториалните води на Иран. „Прилага се маршрут на полета на разузнавателния БПЛА и схема на координатите на RQ-4A, свален от Иран в Ормузкия пролив“, се казва в документа.
Според информация на американските медии, стойността на дрона е 130 милиона долара.
Междувременно командването на Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР) уверява, че БПЛА е поразен в небето над провинция Хормозган в южната част на страната, след като е влязъл във въздушното пространство на Иран. Както подчерта командващият КСИР бригаден генерал Хюсейн Салами унищожаването на дрона е ясен сигнал за Вашингтон, че Техеран е готов да защитава границите си. Президентът на САЩ характеризира действията на Иран като „много голяма грешка“, но отказа да уточни може ли Вашингтон да използва сила срещу Ислямската република във връзка с този инцидент.

 

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата