--
Фирмата "Телетол" съобщи, че е сезирала Европейската Комисия за нарушаване на европейското право и че е подала сигнал до българската прокуратурата "с конкретни детайли за злоупотреба с власт, престъпление по служба, съмнения за кражба и корупция от страна на АПИ и МРРБ". Компанията бе регистрирана като национален доставчик и партньор на Националното тол управление в събирането на пътни такси, но се оплака, че не й дават достъп до самата тол система с обяснението, че няма оперативна съвместимост.
Сега "Телетол" информира, че настоява прокуратурата да започне разследване срещу председателя на УС на АПИ Георги Терзийски и директора на Националното тол управление Олег Асенов за "действия и бездействия, които умишлено облагодетелстват трети страни и нарушават правата и законните интереси и свободите на гражданите и потребители на електронни винетки". В сигнала се изтъква, че до момента има само един реално действащ национален доставчик - Интелигентни Трафик Системи ЕАД, т.е. има монопол. Така се създават предпоставки за безконтролно изтичане на стотици милиони левове от винетките и в бъдеще от тол таксите към една частна фирма”, обяснява Мартин Димитров от "Телетол".
От компанията твърдят, че изобщо не са допуснати да тестват своята система за продажба на е-винетки за съвместимост и че не им е бил предоставен “ключ” за достъп до тол системата. Според "Телетол" дори самата АПИ, която е възложител на изработването на тол системата и би трябвало да е неин собственик, няма достъп.
“Сезираме прокуратурата, след като ни бе оказан административен натиск в продължение на 6 месеца, целящ да се откажем да бъдем доставчик на електронни винетки и да не ги разпространяваме чрез изработеното от нас мобилно приложение. Дързостта на държавни служители да препятстват дейност, която подлежи единствено на регистрационен режим, е в пълен разрез с принципите на свободния пазар и е груба демонстрация на административен произвол. Това е липса на елементарен морал в институциите и използване на методи като сплашване и принуда, за да се подчинят бизнеси и реално да се ограничат правата на гражданите”, твърди Мартин Димитров от "Телетол".
Фирмата приканва МРРБ да уважи искането на транспортния сектор и да предостави карта на изградените пътни рамки/портали, която би трябвало да е публично достъпна като задължение за изпълнителя на обществената поръчка за проектиране и създаване на националната тол система.