Атаката срещу НАП е много тежък инцидент, по-тежко би било само ако някой би заличил или променил данните. Не вярвам, че един такъв пробив е просто игра или има за цел да покаже, че някой е велик. Това коментира днес пред Би Ти Ви вицепремиерът Томислав Дончев, който отговаряше за електронното управление, преди ресорът да се прехвърли към вицепремиера на "Обединени Патриоти" Марияна Николова.
С този коментар Дончев се размина с премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов. Вчера Борисов сравни хакерската атака със стремежа на младите да се "покажат". "Това е като едно време, когато бяхме младежи - много искахме да се сбием, да се покажем на тази възраст. Тези, понеже са гении в своята дейност, искат да се покажат пред другите колко са по-добри, когато хакнат някоя от важните системи", коментира Борисов. Горанов също се стреми да омаловажи случилото се и неколкократно заявява, че няма нищо опасно в пробива. Той го сравни с това да си оставиш колата отключена - "това, че някой ви я открадне не ви прави виновен".
За разлика от Борисов и Горанов Дончев очаква наказанията за виновните, след като се види "геометрията на вината". Той поиска и да се увеличи бюджетът на правителството за киберсигурност, тъй като сегашните 5 млн. лв. не били достатъчни. "При по-широк анализ, ако е организирано вътре в страната има за цел да клати правителството, ако е организирано отвън - целта е да се клати държавата", коментира още вицепремиерът. Борисов категорично заяви, че наказания в НАП няма да има, а шефката на НАП все още не се е появявала публично да коментира случилото се, защото "е в платен годишен отпуск".
"Правени са одити на всички критични системи, но едно е данните да се съхраняват само за вътрешно ползване, друго е електронни услуги с външен достъп. Това ги прави много уязвими. Киберсигурността е едно безкрайно състезание", каза още Томислав Дончев. Той добави, че опити за пробив на държавните системи има редовно, като през миналата седмица са засечени атаки срещу 4-5 институции.