Медия без
политическа реклама

Турският вицепрезидент отказа да се извини на България

Пет часа премиерът Борисов го убеждавал да каже, че няма натиск за опрощаването на дълговете на мюфтийството

30 Март 2019Обновена
Бойко Борисов
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Бойко Борисов

Премиерът Бойко Борисов не получи извинение за изявлението на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който на предизборен митинг заяви, че Анкара се е намесила при поправките на Закона за вероизповеданията в България. Над пет часа той е убеждавал турския вицепрезидент Фуат Октай да каже, че натиск не е имало, но разговорите са завършили с неуспех.

"Те считат, че с нищо не са ни засегнали, че е извадено от контекста изказването. Извадихме сайтовете, пуснахме го и сега продължават да говорят по телефона. Не считам, че е нужно едно и също нещо да говорим. Ако преценят, че Чавушоглу трябва да си поднесе извиненията, да го направят. Аз бях неотстъпчив за всякакви други варианти на съвместни изявления, комюникета и т.н. Честта и достойнството на една държава не могат да се съизмерват с никакви други ползи. Ние не сме ги засегнали по никакъв начин. Абсолютно никой не ни е оказал каквото и да е въздействие за Закона за вероизповеданията. Това сме го направили, защото считаме, че като държава сме длъжни да плащаме за всяко едно вероизповедание и това направихме", разказа Борисов преди той и делегацията му, която включва 11 министри, да тръгне от резиденцията Снагов в Букурещ към летището, което беше след 1 час в полунощ. "Когато всички водят антитурска кампания, ние никога не сме си го позволили. А в България антитурската кампания носи плюс. Именно заради добросъседските отношения ние никога не го правим. Разбирам ги, че в неделя имат избори, но не за сметка на България. Абсолютно никой не ни е оказвал каквото и да било въздействие за закона за вероизповеданията. Това сме си го направили, защото сме считали, че като държава сме длъжни ние да плащаме за всяко едно от вероизповеданията. И това направихме", заяви Борисов.

"Намесата във вътрешните работи на която и да е държава е много лош сигнал, лошо възпитание, и винаги поражда изключително големи конфликти, така че се надявам те да поднесат своите извинения за това, което са казали", e заявил Бойко Борисов по време на четиристранна балканска среща в румънската столица. 

Междувременно министърът на външните работи  Екатерина Захариева извика вчера посланика на Турция у нас и направи демарш заради изказването на Мевлют Чавушоглу. Посланик Хасан Улусой е обяснил, че думите на министър Чавушоглу са извадени от контекста и представени погрешно и изобщо не ставало дума за някаква намеса. 

Както "Сега" писа, миналата седмица на митинг турският външен министър Мевлют Чавушоглу се е похвалил, че е оказал въздействие върху София, за да спаси от разпродажба имотите на затъналото в дългове мюсюлманско вероизповедание. Поправките в закона за вероизповеданията минаха на второ четене в четвъртък. Първоначално ГЕРБ и ДПС искаха да осигурят на мюфтийството еднократна данъчна амнистия, но острата политическа и обществена реакция, с която се сблъскаха, ги принуди да се откажат от тази идея. Те обаче успяха да наложат алтернативното си предложение - дълговете да бъдат разсрочени за 10 години. Никой не обявява официално колко и какви са дълговете на мюфтийството, но се смята, че те са около 8 млн. лв. Без отсрочката милионната държавна субсидия, която ще получава мюфтийството, няма да бъде похарчена за заплати на свещенослужителите, а за покриване на задължения, мотивираха се ГЕРБ и ДПС. В същото време обаче те се противопоставиха на предложението на „Обединени патриоти“ да се забранят даренията от чужбина за вероизповеданията. А идеята на субсидията е именно да осигурява средства на религиозните организации, в частност мюфтийството, за да не им се налага да взимат пари от чужди държави.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата