Фармацевтичната компания ''Астра Зенека'' заяви, че би могло да отнеме между шест и девет месеца, за да бъде разработена ваксина, която е ефективна срещу новите варианти на Covid-19, след което да започне и използването ѝ .
Ваксината на компанията, разработена съвместно с учени от Оксфордския университет, остава ефективна срещу оригиналния вирус и английския вариант. Редица ваксини обаче са показали по-ниска ефективност в опити, при които преобладава вариантът в Южна Африка. По-рано тази седмица предварителните проучвания разкриха, че ваксината на Оксфорд и ''Астра Зенека'' осигурява малка защита срещу лека до умерена инфекция от този вариант, въпреки че се очаква да предпази от тежко заболяване и смърт.
''Разработването на ваксина за новите варианти не е започнало днес, а веднага след като тези нови варианти бяха идентифицирани'', каза за в. ''Гардиън'' Мене Пангалос, изпълнителен вицепрезидент на ''Астра Зенека'', отговарящ за биофармацевтичните изследвания. Пангалос добави, че ваксините могат да бъдат достъпни за обществеността до есента, ако се приеме, че регулаторните органи са доволни от изследванията за имунния отговор на организма към ваксината.
Значим спад в регистрираните случаи на COVID-19 в световен мащаб забелязва СЗО. Броят на новите случаи на COVID-19, регистрирани в световен мащаб, намалява за четвърта поредна седмица, сочат данни на Световната здравна организация, които дават искрица надежда, че светът поставя повратна точка в усилията си за ограничаване на пандемията, съобщава Си Ен Ен, цитирани от БГНЕС.
Повече от 3.1 милиона нови случая на коронавируса са съобщени по целия свят миналата седмица, което е 17% намаление спрямо предходната седмица и най-малък брой случаи в световен мащаб от седмицата на 26 октомври 2020 г. Броят на смъртните случаи от COVID-19, регистрирани в световен мащаб, също намалява за втора поредна седмица, като през миналата седмица са отчетени 88 000 смъртни случая, което е 10% спад в сравнение с предходната седмица, според СЗО. "Въпреки че все още има много страни с нарастващ брой случаи, в световен мащаб това е обнадеждаващо", се казва в седмичната актуализация на СЗО.
САЩ са регистрирали най-голям брой нови случаи с 871 365. Те обаче са 19% по-малко в сравнение с предходната седмица, според данните на СЗО. Бразилия, Франция, Русия и Великобритания също са сред страните, които отчитат най-голям брой нови инфекции в световен мащаб, въпреки че всички отчитат спад в сравнение с данните от предишната седмица. От всички региони, в сравнение с предишната седмична актуализация на СЗО, Африка отчита най-голям спад в случаите, с 22%, докато Източното Средиземноморие има най-малко, с 2%. Като цяло, новите случаи в Латинска Америка и Карибите представляват повече от половината от всички нови случаи в световен мащаб, с повече от 1.5 милиона нови инфекции и повече от 45 000 смъртни случая.
- От Европейската агенция по лекарствата обявиха, че са поискали от всички фармацевтични компании, разработващи ваксини срещу COVID-19, да направят оценка дали продуктът им е ефикасен срещу новите варианти на заразата, съобщи БНР. "Има страхове, че някои от тези мутации могат да въздействат в различна степен на капацитета на ваксините да защитават срещу инфекцията, т.е. на имунитета, който създават", посочват от агенцията. Но и изтъкват, че "намаляване на защитата срещу леките форми на болестта не означава задължително намаляване на защитата срещу тежките форми".
До момента Европейската агенция по лекарствата е одобрила три ваксини за Европейския съюз. Това са германско-американската на "Пфайзер" и "Байонтех", американската "Модерна" и шведско-британската "АстраЗенека", разработена в партньорство с Оксфордския университет. В края на януари производителите на първите два препарата обявиха, че те са ефикасни срещу британския и южноафриканския щам, смятани за по-заразни, припомня Франс прес.
- Израел планира да издава сертификати на хората, които са се ваксинирали срещу COVID-19 или са преминали инфекцията, за да могат да посещават развлекателни обекти, предаде ДПА. "Сертификатите ще започнат да се издават от 23 февруари и ще позволят на лицата, които ги притежават, да посещават някои хотели, фитнес зали и други обекти", съобщи здравният министър Джули Еделщайн. Правителството планира да създаде и мобилно приложение, което да документира имунизациите и преболедуването на коронавируса. Резултати от тестове ще бъдат съхранявани в продължение на 72 часа в приложението, за да може за хората с отрицателни тестове да не важат временно някои ограничения.
Израел започна постепенно да разхлабва третия локдаун от началото на пандемията. От утре отварят детските градини и училищата за учениците от 1 до 4-ти клас в градовете, маркирани в "зелено" и "жълто". Властите решиха вчера да въведат по-строги ограничения за хората, които влизат на територията на Израел. Дори от ваксинираните и от тези, които вече са преболедували, ще се изисква да представят отрицателен тест за вируса, направен не по-рано от 72 часа преди излитане, или да си направят тест непосредствено след кацането в Израел.
- Германия съгласува с регионите удължаване на задържането до 7 март, въпреки че позволява отварянето на детски градини и фризьорски салони. Само при индекс от 35 на 100 000 останалата част от икономиката постепенно ще се отвори отново, съобщава „Дойче Веле“. Регионалните правителства на 16 федерални провинции ще вземат решение в рамките на своя културен суверенитет, за постепенното връщане към присъствено преподаване и разширяване на предлагането на услуги за деца. Няколко федерални провинции обявиха намерението си да отворят отново началните училища през следващите дни. Фризьорските салони в Германия ще могат да отворят отново бизнеса си от 1 март.
- От утре Гърция въвежда пълна карантина за столицата Атина и областта Атика. На жителите на Атика е забранено да напускат районите си. Строгите ограничения ще са в сила до края на месеца. Близо 5 млн. души ще бъдат засегнати от мерките. Учениците минават на онлайн обучение. Търговските обекти затварят, ще работят магазините за хранителни стоки, но при строги мерки за безопасност.
- Губернаторът на щата Ню Йорк обяви, че големите зали за спектакли и стадионите ще могат отворят врати от 23 февруари за първи път след близо едногодишно затваряне, предаде Франс прес, цитирана от БГНЕС. Залите, които могат да съберат над 10 000 души, ще работят обаче на 10% от капацитета си, каза Андрю Куомо. За да гледат спектакъл или спортна среща, зрителите ще трябва да представят на входа резултат от отрицателен PCR тест, направен преди не повече от 72 часа. На входа ще им бъде премерена температурата. В залата ще трябва да носят маска и да спазват правилата за физическа дистанция. Заради пандемията от коронавирус Куомо забрани на 12 март всички събития, на които се събират над 500 души, а забраната бързо обхвана всички спектакли и спортни прояви. Няколко други американски щата разрешиха вече публика в големите зали, в това число Флорида, където в неделя се изигра "Супербоул" - финалът на първенството на Националната футболна лига на САЩ.