Медия без
политическа реклама

Ваксинацията в България съвсем зацикли

Професор по вирусология: Сред починалите има хора, които са ваксинирани само на документи

29 Септ. 2021Обновена
Илияна Кирилова

За изтеклото денонощие в България са поставени само 7968 нови дози ваксини, което е крайно недостатъчно за постигане на целта - колективен имунитет. 

Вчера имунизираните бяха едва 5215, а в понеделник - 1513. 

2573 са новите регистрирани случаи на коронавирус у нас за последното денонощие при направени 22 333 теста т.е. над 11% от пробите са положителни. 1 382 от новозаболелите са установени с PCR, а 1 191 - с бързи антигенни тестове. 

Според данните на Единния информационен портал това е втори пореден ден от началото на април, в който броят на заболелите надхвърля 2500 души. Вчера статистиката отчете 2536 нови случая.

През изминалите 24 часа са починали 87 болни /само 3 от тях са ваксинирани/, а излекуваните са 2159.

677 души са новопостъпилите в болница, а 55 /8%/ от тях са ваксинирани.

Общият брой на хоспитализираните в момента е 5152 души. В интензивни отделения се лекуват 449.

Общо потвърдените случаи на коронавирус до момента са 434 474 , а 42 771 са активни. Броят на починалите от началото на пандемията досега е 20 725. 2 521 738 са общо поставените дози ваксини у нас.

Разпределението по области по настоящ адрес на новите с коронавирус: Благоевград - 118; Бургас - 173 ; Варна - 184 ; Велико Търново - 88 ; Видин - 28 ; Враца - 43; Габрово - 73 ; Добрич - 56 ; Кърджали - 18 ; Кюстендил - 38; Ловеч - 21 ; Монтана - 41 ; Пазарджик - 93 ; Перник - 96 ; Плевен - 33 ; Пловдив - 236 ; Разград - 33; Русе - 69; Силистра - 33 ; Сливен - 86 ; Смолян - 24 ; София област - 134; София град - 542; Стара Загора - 114 ; Търговище - 42 ; Хасково - 80; Шумен - 23; Ямбол - 54.

 

МНИМИ ВАКСИНИРАНИ

Мойте наблюдения са, че част от починалите ваксинирани от COVID-19 всъщност не са се ваксинирали и по някакъв начин са успели да си извадят такъв документ. Затова смятам, че с данните от България изкривяваме световната  статистика. Това заяви по БНТ проф. Радка Аргирова. Тя каза още, че кривата на нарастване и спадане на антителата е съвсем нормална. Антителата спадат, но това не значи, че няма имунитет, заяви Аргирова. Тя допълни, че има и клетъчен имунитет - клетки, които запазват паметта за антигена, с който сме имунизирани - в случая част от вируса, и когато отново настъпи среща с този вирус, те се размножават страшно бързо - само за ден-два започват да синтезират въпросните антитела. Ако не сме се срещали с вируса и не сме имунизирани, са необходими 7 дни за това.

Не се ваксинираме - това е причината да сме първи по смъртност и последни по ваксинация, каза още професорът. По думите ѝ досега трябваше поне 50% от населението да е получило и двете дози ваксини. "Ваксините помагат, абсолютно помагат, засега помагат и при всичките тези нови мутанти и варианти тези ваксини са ефективни. Това е истината", категорична беше проф. Аргирова.

Тя обясни, че третата доза е препоръчителна на първо място за възрастните хора над 65 години, но не за всички, защото при тези възрастни се наблюдава избледняване на имунитета - много по-бавно се образуват антитела след ваксинация и е по-дълъг периодът, докато те се формират.

Втората група, които е добре да си поставят трета доза според нея, са хора, които страдат от някакво заболяване, при които има намалена функция на имунната система - трансплантирани, хора на лечение по повод онкологично заболяване, хора с автоимунни тежки заболявания и др.

Вирусологът обясни, че има по-кратък инкубационен период - преди е имало 7-10 дни до развиване на симптоматиката, сега това става по-бързо. "Не се срещат така често нарушенията в обонянието и вкуса, които демонстрираха първите болни, или да кажем първата вълна. Дори по тези признаци много често идваха да се изследват. Най-често сега симптоматиката е суха кашлица, недостиг на въздух или затруднено дишане, има и ринит. Задухът обаче тръгва много бързо, когато започне и ако не са взети никакви мерки, и има небрежно отношение, буквално след ден-два започва тежък задух и кислородна недостатъчност", обясни проф. Аргирова.

 

 

НОВ ЛОКДАУН

Най-вероятно нов локдаун у нас ще има около 15 октомври заради ръста на новозаразените, прогнозира по Би Ти Ви математикът от БАН проф. Огнян Кунчев. По думите му основната причина е високият брой хоспитализирани и хора в интензивните отделения с COVID-19. От тази дата той очаква и новозаразените на ден да минат 10 хил. В сметките му обаче влиза и скритата заболяваемост. Според него по-строгите мерки и ограничаването на събирането на хора на закрито е нужно и при предишните пикове е довело до намаляване на новите случаи. Ако ги нямаше тези локдауни, щяхме да имаме не 18 000 починали от началото на пандемията, а 36 000, смята математикът. 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

коронавирус

Още по темата