Медия без
политическа реклама

Вирусолог очаква пик на четвъртата вълна на COVID-19 около 10.Х

Големият проблем е как ще се справим с неваксинираните възрастни хора, заяви проф. Радка Аргирова

30 Авг. 2021Обновена
Проф. Радка Аргирова
БГНЕС
Проф. Радка Аргирова

Пикът на четвъртата вълна на COVID-19 в България може да се очаква около 10 октомври. Това прогнозира пред БНР проф. Радка Аргирова - председател на Българското дружество по медицинска вирусология и член на Експертния съвет по вирусология към министъра на здравеопазването.

"Според мен пикът на тази вълна ще достигне около 10 октомври - с голям брой заразени, след това ще има известен спад. Как обаче ще справим с неваксинираните възрастни хора, това ще е много голям проблем", коментира проф. Аргирова. Тя посочи и друг голям проблем - спазването на мерките. "Как ще се справим с четвъртата вълна - доцент Ангел Кунчев го каза много ясно и точно – това е набелязано в Националната програма, проблемът е в контрола по изпълнението на мерките. На контрола трябва да се наблегне. Няма какво да се пишат нови мерки – те не се изпълняват изобщо у нас", коментира вирусологът. Тя препоръча преболедувалите от коронавирус да се ваксинират. "Искам да подчертая за кой ли път - ваксината не предпазва от заразяване, но пази от тежко протичане болестта, от постъпване в болница и летален изход, тя пази от тежките форми на болестта. Така е и при грипа. При преболедувалите - те също трябва да се ваксинират, защото ваксината е един втори бустер след заболяването и това укрепва още имунната система", посочи професорът.

Според нея децата трябва да бъдат държани възможно повече в училищата. "С децата трябва да се работи колкото се може повече на живо, а не онлайн. Децата страдат от тази изолация. Но разбира се, както е разписано в плана на МОН, съвместно с МЗ, ако броят нарасне на заразените деца, ще се мине изцяло онлайн. Но и тук е ролята на учители и родители, как ще се спазват мерките", обясни тя.

Проф. Радка Аргирова коментира и новият "Делта" вариант на вируса: "Разглеждайки симптомите, причинени от индийския вариант на коронавируса – т.нар. Делта вариант, се наблюдава сериозна липса на симптомите от предишния като загуба на обоняние и вкус, острото протичане. При този вариант сега хората се заразяват по-бързо, а заболяването започва по-често като грипоподобно – малко главоболие, малко кашлица, лека температура, дори кашлицата не винаги я има. Заради това хората не се изследват и не отиват на лекар, а това води до още по-голямо разпространение."

 

Предложенията на главния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев за нови ограничения:

Главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев предлага нови ограничения с цел прекъсване на механизма на предаване на инфекциите от COVID-19.

 

ПРОГНОЗА

По-рано пред Би Ти Ви главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев прогнозира, че в следващите дни заболелите от коронавирус ще достигнат между 1500-2500 нови случая на ден. Към момента настанените в болница са 3500, като според Кунчев те ще надхвърлят 4000-4500 души. Той допълни, че във Велико Търново и Търговище "развъдник" на заразата са станали сватби и семейни събирания с по 700-800 души гости. "На някои места в страната се наблюдава плато. Не е сигурно, че сме достигнали върха, но ако то продължи и последва спад – чудесно. Ако това е връхната точка, системата ще се справи", допълни Кунчев. Здравният инспектор каза, че започването на училище със сигурност ще ускори процеса по заразяване, но са създадени условия за намаляване на риска.

 

РЕМДЕСИВИР - САМО ЗА НЯКОИ ПАЦИЕНТИ

Лечението с "Ремдесивир" се препоръчва основно при пациенти в началото на заболяването – в първите 5-7 дни от началото, когато е налице вирусна репликация. При разпространения сега Делта вариант този период е 3-6 дни. Пациентите обикновено биват хоспитализирани около 7-10 ден от началото на заболяването, когато включването към терапията на противовирусен медикамент, какъвто е "Ремдесивир", не е оправдано. При немалко от пациентите има и конкретни противопоказания за прилагането на този лекарствен продукт. Това пише проф. Татяна Червенякова, координатор на Експертния съвет по специалност „Инфекциозни болести“, в становище, изпратено до министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Проф. Червенякова отбелязва, че лекарството трябва да бъде прилагано в посочения период при лица с диабет, автоимунни, онкологични и придружаващи заболявания, при които пациенти се очаква коронавирусната инфекция да протече по-тежко. "Ремдесивир" се ползва у нас само в болнични условия.

 

ПОВТОРНО ЗАБОЛЯВАНЕ

"Доказано е, че 0.7% от боледувалите, тоест 7 на 1000 души, могат да се разболеят отново. При ваксинираните с пълен курс на имунизация – около 40-50 души на 1000, но го преминават леко. Те обаче могат да разпространяват вируса няколко дни, докато той е в голямо количество в носоглътката и организмът не го е унищожил. Около 5% от ваксинираните могат да се заразят отново. Целта на ваксините е да се намали до минимум вероятността за тежко изкарване на заболяването." Това съобщи проф. Тодор Кантарджиев - консултант към Столична община и бивш директор на НЦЗПБ, пред "Нова телевизия".

Относно третата игла, според него от СЗО са против от морална гледна точка, тъй като голяма част от Африка не е ваксинирана. Той е на мнение, че лекото преболедуване и две дози от ваксината дават достатъчен имунитет. "Някои учени казват, че този имунитет ще е до живот. Според мен ще издържи поне няколко години. Известен факт е, че антителата падат, но остава клетъчният имунитет. При среща с вируса той започва за кратко време да произвежда клетки, които правят антителата. Клетките, които убиват заразените такива, ще ни спасят", обясни проф. Кантарджиев.

Той посочи, че страната ни отново е начело на класацията по смъртност от COVID-19 в Европа. „За три дни достигаме броя на починалите, колкото при поредица от атентати в Кабул. А това не е малко", добави той.

 

ДАННИТЕ ЗА ИЗМИНАЛОТО ДЕНОНОЩИЕ

451 са новите случаи на коронавирус, установени за последното денонощие, при направени 7695 теста. Това показват данните на Единния информационен портал към полунощ. Положителните проби са 5.9 процента от изследваните. В столицата откритите случаи на инфекция са 66, следват Варна с 64 и Бургас с 36 новозаразени.

Още 82 пациенти с COVID-19 са приети в болница. Така общият брой на хоспитализираните достигна 3451, от които 298 са в интензивни отделения.

Починали са 26 души, като излекувани са посочени 158. 

2540 дози ваксина са поставени в неделя, като общият им брой достига 2 288 715. Завършен ваксинационен цикъл имат 1 156 729 души. В седем области през почивния ден не е поставена нито една доза. Това са Ямбол, Търговище, Стара Загора, Смолян, Монтана, Габрово, Видин

Последвайте ни и в google news бутон