Стратегически енергийни проекти и ситуацията в Сирия бяха основните теми, които българският министър на външните работи Екатерина Захариева обсъди с руския си колега Сергей Лавров в Москва, където е на официална визита, съобщиха агенциите. Двамата разговаряха за стратегическите енергийни проекти; подадената от "Росатом" оферта за изграждане на АЕЦ в Белене, както и модернизацията на ядрената централа в Козлодуй. По-късно през деня външният ни министър ще се срещне и с българската общност в Москва. Дипломатите номер 1 на двете държави дискутираха и международни теми, като ситуацията в Сирия беше акцент.
На съвместна пресконференция след разговорите Лавров съобщи, че Русия предава за безсрочно ползване на българската страна земята, на която е разположено българското посолство в Москва, и добави, че Русия очаква аналогично действие от София.
Руският външен министър съобщи, че е приел и поканата на Захариева да гостува в България. Посещението на Екатерина Захариева, което е по покана на Лавров, е първото на външен министър на България в Москва от 2011 г. насам. Тази година България и Русия отбелязват 140 г. от установяване на двустранни дипломатически отношения.
Русия е един от основните външнотърговски партньори на България и една от основните държави за входящ туризъм у нас. 511 000 руски туристи са посетили страната ни през 2018 г. , което нарежда Русия на 6-о място по брой туристи в България. По данни на руската страна около 300 000 руски граждани притежават недвижими имоти у нас. Консулската ни служба в Москва годишно издава около 200 000 визи, което е около половината от броя на визите, издавани от всички български задгранични представителства.
За 2018 г. двустранният стокообмен с Русия възлиза на 4,144 млрд. долара като е отбелязан спад от 4,1 на сто в сравнение с предходната година. На Русия се падат 5,8 на сто от общия външнотърговски обмен на България. Русия е и основен доставчик на страната ни на нефт, природен газ и ядрено гориво, както и основен партньор в модернизацията на АЕЦ „Козлодуй“, съобщават още от Външно министерство.
Само преди дни, в интервю за ТАСС Захариева обяви, че България е поканила руския президент Владимир Путин на посещение през 2020 г., "Искам да подчертая, че нашата реакция по повод изложбата на руското посолство в София, открита на 9 септември, няма нищо общо с операцията на нашите спецслужби. Още преди 20 години парламентът даде своята оценка за тези събития и последствията от тях за българската държава и общество, прие закон, обявяващ комунистическия режим в България за престъпен. Бъдете сигурни, че не бихме критикували, ако изложбата под лозунга "75 години от освобождаването на Източна Европа от нацизма" беше организирана на 9 май, а не на 9 септември", обявява Захариева.
"Що се отнася до операцията на нашите спецслужби спрямо движението "Русофили" - която не ми е известна в подробности, понеже я ръководи прокуратурата, а тя е част от съдебната власт, независима от изпълнителната - то мога да кажа, изхождайки от публично известната към този момент информация, че тази операция няма отношение към лица, непосредствено свързани с официалните власти. Разследването засяга конкретни лица, по отношение на които има подозрения за извършени престъпления.", твърди още тя в интервюто.
"Нито дискусията около датата 9 септември 1994 г., нито разследването против Национално движение "Русофили" не са тема на двустранните отношения с Русия. В дневния ред на българско-руските отношения има сериозни теми и очаквам именно те да бъдат обсъждани по време на моята визита в Москва", посочва още Захариева пред ТАСС.
Тя напомня в интервюто, че българското православие е изиграло голяма роля за утвърждаване на християнството по руските земи, както и че първият московски и руски митрополит Киприан е българин и мощите му се съхраняват в Успенския събор в Кремъл.