Американската Администрация по храните и лекарствата одобри първия бърз домашен тест в страната за COVID-19, който се предлага без предписание и дава резултат за около 20 минути, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Тестът, разработен от базираната в Калифорния „Ellume“, ще се продава за около 30 долара, а компанията планира да пусне 3 милиона бройки през януари 2021 г.
Европейската комисия (ЕК) възнамерява да получи допълнителни 180 милиона дози ваксини за ЕС от американската компания „Moderna“ и консорциума „BioNTech“ и „Pfizer“. За това съобщи „Шпигел“, позовавайки се на дипломатически източници. Според изданието Еврокомисията иска да закупи още 80 милиона дози ваксина на „Moderna“ и 100 милиона от „BioNTech/Pfizer“.
По-рано Европейската комисия поръча 80 милиона дози ваксина „Moderna“ за страните от ЕС на цена от 21 евро за доза и 200 милиона дози от лекарството (при 15,50 евро за доза), разработено от „BioNTech/Pfizer“. „Шпигел“ посочва, че общата цена на пакета ще бъде около 3.2 милиарда евро.
Франция въвежда вечерен час, при който се забранява излизането навън между 20.00 ч. и 6.00 ч., считано от днес, 15 декември 2020 г., съобщи българското външно министерство. Мярката е във връзка със започналата постепенна отмяна на социалната изолация, а за нарушението й ще бъдат налагани глоби.
Изключения от вечерния час ще се правят само при определени обстоятелства, които се удостоверяват с атестация, публикувана на интернет страницата на Министерството на вътрешните работи на Франция: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestations-de-deplacement-couvre-feu , както и с подкрепящи съответното изключение документи.
Допустими са изключения в случаите на излизане между дома и мястото на работа или на обучение, коeто не може да бъде отложено; излизане за консултация или за получаване на медицински грижи, когато не могат да бъдат осигурени от дистанция, не могат да бъдат отложени или за покупка на лекарства или медицински продукти; излизане по семейни причини, за придружаване на граждани в неравностойно положение или за полагане на грижи за деца; излизане на хора с увреждания или на техните придружители; излизане в отговор на призоваване от съд или от административна юрисдикция; излизане с цел участие в мисия от обществен интерес по молба на административните органи; излизане, свързано с железопътен или въздушен транзит при пътувания на дълги разстояния; кратко излизане, в район максимум от 1 км около дома, за разходка на домашни любимци.
Изключение от задължението за спазване на вечерен час се допуска само за Бъдни вечер – 24 декември 2020 г., като се препоръчва в случай на събиране това да бъдат до 6 души, без децата.
Вечерният час следва да бъде спазван включително и на 31 декември 2020 г. Глобата при неспазването му е в размер на 135 евро при първо нарушение, увеличена на 375 евро (в случай на неплащане или при неоспорване в срока, посочен в известието за нарушение). В случай на повторно нарушение в рамките на 15 дни: глоба от 200 евро, увеличена на 450 евро (в случай на неплащане или неоспорване в срока, посочен в известието за нарушение). След 3 нарушения в рамките на 30 дни: глоба от 3750 евро и лишаване от свобода в размер на 6 месеца.
Чехия отово ще затегне мерките срещу разпространение на COVID-19. От петък ще затворят ресторантите, хотелите и спортните съоръжения на закрито. Това се случва само две седмици, след като те бяха отворени като стъпка към облекчаване на забраните. Междувременно обаче нивото на заразени в страната отново се вдигна и бе регистриран нов сериозен ръст на положителните тестове.
Новите мерки на правителството на Андрей Бабиш включват също така забрана за събиране на повече от 6 човека на едно място - на закрито и открито. От утре пък всички чешки граждани ще могат да си направят безплатно бърз антигенен тест. Така властите искат да редуцират броя на нерегистрираните случаи на коронавирус в страната. До момента в Чехия са установени 581 079 случая на COVID-19, а 9609 души са починали.
Европейската инвестиционна банка (EIB) и Европейският фонд за устойчиво развитие (EFSD) предоставиха във вторник допълнително 500 милиона евро на механизма за разпределение на ваксини COVAX, за да се гарантира, че 92 държави с ниски и средни доходи ще получат достъп до ваксини срещу COVID-19. "Общата подкрепа на Европейската комисия и EIB в размер на 500 милиона евро ще позволи на COVAX да предостави един милиард дози ваксини възможно най-бързо на хората в страните с ниски и средни доходи“, отбеляза председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
Кипър обяви днес подробния план за имунизиране срещу коронавируса. Първите ваксини се очакват в началото на януари. Ще бъдат създадени 38 ваксинационни центъра, както и мобилни звена. Първи в програмата ще бъдат живеещи и работещи в домове за възрастни хора и за хора с хронични заболявания. Следва медицинският персонал в болници и интензивни отделения с пациенти с коронавирус, а също и в „Спешна помощ”. След тях ваксинирането ще обхване хората над 75-годишна възраст, пациенти с различни хронични заболявания, както и работещите в здравни заведения. Последни в плана за имунизация ще бъдат включени хората над 16-годишна възраст. Ваксинациите ще се извършват само с предварително уговорен час чрез онлайн портал. Целият процес ще се управлява от специален софтуер.
Както е известно, Нидерландия също обяви втора карантина - от днес до 19 януари. През това време се затварят всички училища и магазини и не се позволяват събирания с повече от двама души от друго семейство. И в Германия мерките стават по-строги от днес. До 10 януари затварят всички училища, магазините за стоки, които не са от първа необходимост. Въвеждат се и ограничения на събиранията на хора.
В Италия също ще се въведат нови ограничения за празниците. Това обяви премиерът Джузепе Конте в интервю за в. "Ла Стампа". Той бе категоричен, че са нужни строги мерки, за да бъде избегната трета вълна на заразата в страната, защото тя би била унищожителна. До момента в Италия са регистрирани 1 855 737 случая на коронавируса и 65 011 починали, което е и най-високата смъртност за цяла Европа. Конте обяви, също, че трябва поне 10 млн. италианци да се ваксинират, за да има резултат от кампанията, като това можело да бъде постигнато до края на пролетта.
В Бразилия пък един от бившите селекционери на местния национален отбор по футбол даде за втори път положителна проба за коронавируса. 68-годишният Вандерлей Люксембурго, водил преди "Реал" (Мадрид), "Коринтианс", "Крузейро" и др., е настанен в болница в Сао Пауло. Треньорът, който е печелил пет пъти титлата на Бразилия, обяви през юли, че е заразен с COVID-19, като болестта тогава протичала без симптоми и усложнения. Бразилия е на трето място в света по брой регистрирани случаи на заразата - 6 929 409, и на второ място по смъртни случаи - 181 945.
В световен план установените заболели от COVID-19 вече надминаха 73 милиона, според данните на Worldometers, и са 73 211 511. Починалите са 1 628 442 души.