Не се налага в страната да има локдаун, обяви здравният министър Стойчо Кацаров на брифинг. Мерките дадоха своя резултат, обясни той и благодари на хората, които са ги спазвали. Министърът, изпълнителният директор на агенцията по лекарствата Богдан Кирилов, съветникът на здравния министър проф. Мира Кожухарова и директорът на дирекция „Лекарствена политика“ в МЗ д-р Десислава Велковска дават пресконференция за ситуацията и за нови лекарства за лечение на COVID-19.
Проф. Кожухарова отчете данните от последните дни, които показват намаляване на новите случаи, макар и не навсякъде, както и намаляване на хоспитализираните пациенти. За качването до върха ни трябваха 13 седмици, надяваме се слизането да е по-бързо, обясни тя. Независимо от спада, усилията за ваксинация трябва да продължат, смята специалистът. При възрастните хора обхватът на пълна ваксинация вече е добър, допълни тя.
Здравната система се справя добре, намаляващият натиск е добър знак за нея, има достатъчно легла, каза Кацаров. Той подчерта, че ковид зоните са свършили добра работа. През тях за 2 месеца са преминали близо 100 000 души, отчете министърът. Тази активност на извънболничната помощ помогна да няма толкова много хоспитализации сега, смята той. Сега имаме с 16% повече регистрирани случаи, а хоспитализациите са с 35% по-малко. Това не означава, че заболяването протича по-леко, напротив - делта вълната е по-тежка, просто част от случаите бяха изнесени към извънболничната помощ, обясни Кацаров. За поисканата помощ от ЕС той посочи, че механизмът е превантивно активиран по предложение на ЕК, но засега не се налага да се възползваме от него.
До момента сме използвали над 180 000 флакона ремдесивир, обясни д-р Велковска. Това доскоро беше единственото разрешено лекарство за тежка форма на COVID-19 и то се прилагаше само в болниците. То продължава да се доставя всяка седмица.
В България са доставени и препарати с моноклонални антитела, които вече се прилагат на пациенти. Вчера е взето решение да се внесе лекарство от същия тип и от втория производител. Моноклоналните антитела се прилагат интравенозно и се прилагат амбулаторно - пациентът престоява час-два, след което се прибира у дома.
Ще осигурим и противовирусни лекарства под формата на таблетка, които са третият вид лекарство, предназначено за пациенти в леко състояние, обясни д-р Велковска. На последващ въпрос д-р Велковска обясни, че то ще се изписва до петия ден след позитивен тест и ще се използва при пациенти с лека степен на заболяването, но имат съпътстващи фактори за потенциално усложнение - диабет, хипертония, затлъстяване. Няма да има населено място, което да няма достъп до този продукт, но пътят на пациента ще се уточни допълнително, увери специалистът.
В рамките на 2-3 седмици всички пациенти ще бъдат осигурени с тези лекарства и така ще покрием всички форми на болестта - от лека, през средна до тежка, увери д-р Велковска.
Влизането на лекарствата не означава да спрем да се ваксинираме - тяхната ефективност е 50-60% и не може да се сравнява с ефективността на ваксините, които предпазват над 90% от тежко протичане на заболяването, предупреди Кацаров. Той посочи, че не трябва да се приема превратно възможността, която ни дава фармацевтичната индустрия да увеличим инструментите си срещу пандемията.
Министърът обясни, че всички налични лекарствени препарати в момента действат в активната фаза на инфекцията, но не могат да помогнат, когато настъпят измененията в имунната система, водещи до фатален изход. Не на последно място, тези медикаменти са и 50-60 пъти по-скъпи от ваксините, затова Кацаров заключи, че ваксинацията няма алтернатива.