Медия без
политическа реклама

Зелените коридори отново отвориха стихийно

"Пирогов" обяви, че ще ваксинира само членове на секционни комисии и хора за втора доза

01 Март 2021Обновена
УМБАЛ
Кадри от профила на "Александровска" във "Фейсбук"

Бъркотията с масовата ваксинация продължава. Въпреки че болнични директори призоваха през уикенда зелените коридори да изчакат пристигането на повече ваксини, днес част от големите болници в София отново ги отвориха, някои от тях само за броени часове. В момента в различните болници действат различни правила - част от тях ваксинират с предимство хората от първа до четвърта фаза на плана за ваксинация, в други достъпът е свободен за всички. Този хаос принуждава хора да чакат втори ден на опашки, без да получат ваксина. Някои от тях са в рискови групи, но личните им лекари нямат достатъчно дози и те търсят имунизация по общия ред, показаха телевизионни репортажи.

ВМА обяви, че в 10 часа започва да ваксинира всеки желаещ с "АстраЗенека" до изчерпване на наличните количества. Преди 3 часа последва съобщение, че коридорът се затваря поради изчерпване на ваксините. Излиза, че той е съществувал само 2 часа.

"Пирогов" обяви, че днес от 13 часа възстановява зеления коридор за имунизации с "АстраЗенека", като в съобщението във "Фейсбук" тя е посочена като "векторната ваксина", което вероятно ще се окаже непознато понятие за повечето граждани. За разлика от ВМА, където според съобщението се ваксинират всички желаещи, в "Пирогов" специално е посочено, че се извършва имунизация и реимунизация на хора от четирите фази на националния ваксинационен план, включително хората на и над 65 г. и хронично болните. "Когато във ваксинационните пунктове няма достатъчно желаещи от приоритетните фази I-IV от Националния план за ваксинация срещу COVID-19, ще се имунизират и лица, непопадащи в целевите групи", съобщават от "Пирогов".

След края на работния ден, от спешния институт обявиха, че оттук нататък ще имунизират само членове на Секционните избирателни комисии и всички, на които трябва да се постави втора доза ваксина. Поради изчерпване на количествата, свободният достъп до имунизационните пунктове на болницата се прекратява и ще бъде възобновен при доставка на нови количества. Днес 550 души са ваксинирани с "АстраЗенека" в "Пирогов".

УМБАЛ "Александровска" също отвори отново кабинета за свободен достъп до ваксиниране с "АстраЗенека", който е пред бариерата на болницата. Работното време е от 8.30 до 17.30 ч., всеки ден до изчерпване на количествата ваксини, посочват от болницата.

Преди час от УМБАЛ "Св. Анна" съобщиха, че засега нямат доставки и не правят ваксинации. "Засега няма нова доставка. Екипите са в готовност, но няма ваксини", пишат от болницата във "Фейсбук". Снощи стотици граждани са чакали пред лечебното заведение за ваксинация, след като в централните емисии новини вечерта е съобщено, че болницата има наличности и прави имунизации. "Уви. Свършиха 30 минути след централните новини. И го обявихме, че са свършили без забавяне, но новините бяха минали. Злощастно стечение на обстоятелствата", коментира в отговор на недоволни граждани представител на Окръжна.

Кабинетът за ваксинации на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" възобновява работа от утре, съобщиха междувременно от болницата. И там правилата са различни - с приоритет ще се ваксинират хората от фаза 3 и 4, т.е. ключова инфраструктура, възрастни и хронично болни. Кабинетът е отворен и за хора извън приоритетните групи. Той ще работи от 8:00 часа до изчерпване на наличните количества.

Тези болници поне обновяват сравнително редовно информацията за кампанията в социалните мрежи. Двете най-големи болници извън София - варненската УМБАЛ "Св. Марина" и пловдивската УМБАЛ "Св. Георги" въобще не публикуват такава информация.

Сутринта здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви, че предпочита да гледа опашки за ваксини вместо опашки за линейки. Това обаче не може да оправдае хаоса, който принуждава стотици граждани да обикалят болниците, да чакат ненужно с часове и в неизвестност дали ще стигнат до имунизация. Тези опашки изправят пред риск и хиляди хронично болни, които не могат да получат ваксина нито при личния си лекар, нито в болниците. Вече никой не отваря дума и за електронния регистър, чрез който ужким от началото на месеца трябваше да се въведе ред в записването за ваксинация.

Здравният министър проф. Костадин Ангелов влезе в предизборен стил на изяви и днес пред Би Ти Ви представи мерките и ваксинационната кампания в България като образцови, като обяви, че вече се говори за български модел на управление на пандемията.

 

Ключови думи:

ваксинация, COVID-19