Напрежението, породено от масовото избиване на кози и овце в Странджанско заради заразата от чума по дребния добитък, бе временно потушено, след като вчера премиерът Бойко Борисов уволни зам.-министъра на земеделието Цветан Димитров. Заедно с него си тръгват няколко чиновници. Уволнени са шефът на дирекция "Животновъдство" Златка Възелова, директорът на дирекция "Директни плащания и идентификация на земеделските парцели" Георги Праматаров, както и съветникът на министъра на земеделието Бойко Синапов. Поста си обаче запазва шефът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев.
Това засега се оказа достатъчно за събралите се пред Министерския съвет животновъди, които решиха да прекратят протеста си. Всичко, което искахме, всички наши искания бяха удовлетворени. Получихме оставките, които искахме, каза Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. По-рано през деня гневни фермери направиха опит да нахлуят в сградата на Министерския съвет, след като премиерът Бойко Борисов не се яви пред тях, за да отговори на въпросите им. Те едва бяха удържани от жандармерията.
На фона на протестите пред сградата на Министерския съвет премиерът Бойко Борисов заговори за дезинфекция с напалм, а вицепремиерът Валери Симеонов обясни, че "всякаква паплач и гмеж се въртят" в засегнатите от заразата села. Борисов разпореди да се предприемат всички мерки за ограничаване на болестта, за да не се превърне в "катастрофа", и нареди на земеделския министър Румен Порожанов да проучи как са се решавали тези въпроси при Тодор Живков. Помолете хората да не крият животни, призова Борисов.
"Порожанов, разпореждам ти да видиш как до 90-а година, в комунистическия режим, как се е действало в такива случаи. Армията затваря и загражда и по същия начин. Аз гледам животни, това ти е като дете, и разбирам хората, които страдат. Упрекът ми към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е, че трябва да проявите максимална човечност, да обяснявате! Ако трябва, ден и нощ", разпореди Борисов. Той обясни на министрите, че ако се допусне заразата да мине "отвъд планината" (в Северна България - бел. ред.), ветеринарите ще трябва да умъртвят всички овце и кози в България. "Има държави, в които горят всичко с напалм около границата на 10 км, за да прекратят заразата", изтъкна премиерът.
Земеделският министър Румен Порожанов опита да обясни, че на място се работи, а компенсациите вече се изплащат. Борисов обаче го скастри, че са започнали работа, след като са създали проблема. "Вземете всички мерки за дезинфекция", каза още той.
И ако Борисов бе рязък с коментара си за напалма, то вицепремиерът Валери Симеонов бе съвсем краен. "Защо журналисти, Динковци и всякаква паплач и гмеж се въртят там (в рисковите райони - бел. авт.), а полицията ги гледа? Така не се опазва останалата част от животните в България", изтъкна той пред БНТ. Според него властите показват плахост и нерешителност, вместо да вземат твърди мерки. "Какво означава това прегръщане на кози - не само на баба Тодорка, а и от ваши колеги от други телевизии. Какво е това трупане на дивиденти от представители на опозиционни партии и от омбудсмана? Всички институции се изредиха там да прегръщат козите на баба Тодорка", възмути се Симеонов и обясни, че заразата се пренася чрез допир или замърсени дрехи или обувки, ако те не бъдат дезинфекцирани. Затова и ветеринарните екипи ходят с предпазни облекла, разясни той. Симеонов разкритикува неефективните мерки за справяне с проблема и подчерта, че районът е трябвало да бъде отцепен от въоръжени полицаи, които да спират всеки за проверка - "включително и да го напръскат, да го дезинфекцират. Вариантът заразата да е дошла от Турция чрез животно, минало през мрежата срещу имигранти, бил невъзможен. Оттам дори заек не можел да мине, каза вицепремиерът.
Президентът Румен Радев пък се срещна със стопани, чиито животни вече са били умъртвени. "Начинът на унищожаването на животните тук унищожава крехкото доверие на тези хора в българските институции", каза той след среща с фермери в село Болярово и добави, че проблемът не се решава само с пари, важен е и диалогът. Умъртвяването на овце и кози бе временно спряно, но днес се очаква ветеринари отново да влязат в оборите.
В същото време Административният съд София-град отказа дa cпpe зaпoвeдтa зa избивaнeтo нa живoтни в Cтpaнджaнcĸo. Магистратите бяха сезирани от депутата от "БСП за България" Кристиан Вигенин. Жалбата му е обявена за недопустима - Вигенин не е предоставил доказателства зa нaличиeтo нa пpяĸ и нeпocpeдcтвeн интepec oт cпиpaнeтo нa евтаназията на животните заради съмнения, че са заразени с чума. Определението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
РАЗКОЛ
Част от фермерите бойкотираха протеста на колегите си. Зам.-председателят на асоциация "Обединени български животновъди" Дарина Шишкова заяви, че под прозорците на властта ще излязат представители на четири организации, три от които получават държавни субсидии. А организациите в областта на овцевъдството у нас били общо 20. Членовете на "Обединени български животновъди" също обявиха, че няма да се присъединят към демонстрацията, предаде Нова тв.
ЦИТАТИ НА ДЕНЯ
Бойко Борисов:
"Ако допуснем заразата да мине отвъд планината, след това ще трябва да си избием всички овце и кози в държавата, които са милион и триста хиляди. Има държави, в които горят всичко с напалм около границата на 10 км, за да прекратят заразата".
Валери Симеонов:
"Защо журналисти, Динковци и всякаква паплач и гмеж се въртят там (в заразените райони), а полицията ги гледа? Така не се опазва останалата част от животните в България".