Медия без
политическа реклама

300 души бяха евакуирани заради теч на газ на гарата в Борово

Към момента ситуацията е спокойна и движението на влаковете е възстановено 

17 Дек. 2020Обновена
Би Ти Ви

Пожарникари успяха да предотвратят голям инцидент на гарата в община Борово, Русе, предаде Би Ти Ви.

Вечерта на гарата е спрял товарен влак с 16 цистерни с газ пропан-бутан, пътуващ от Русе за София. Машинистът усетил изтичане на газ и веднага извикал пожарната. Открит е теч в една от цистерните, но пожарникарите успели да го ограничат навреме. Районът около гарата, която се намира близо до центъра на града, е бил отцепен за няколко часа. Близо 300 души са били евакуирани максимално далече. Служители на вътрешното министерство са останали на мястото цяла нощ, съобщи БНТ.

Валентин Панайотов – кмет на община Борово, обясни, че машинистът е усетил мирис на газ и по-късно е установено, че от деветата машина има теч.

„Той явно е подал сигнал на 112 и от там ми се обадиха и на мен. Изключително добра организация и адекватни действия от страна на пожарната служба и полицията. Може би на 16-17 минута на центъра са пристигнали автомобили на пожарната и полицията. През това време свикахме Кризисния щаб на община Борово, много бързо преценихме ситуацията и много бързо сформирахме няколко екипа, след това започна евакуация на населението“, разказа кметът.

Към момента ситуацията на гарата е спокойна и движението на влаковете е възстановено. Жителите на Борово са се върнали по домовете си.

Бързата реакция на машиниста и пожарникарите са спасили Борово от трагични последици, до които се стигна при идентична ситуация в Хитрино.

На 10 декември 2016 г. влакова композиция на "Булмаркет", превозваща цистерни с газ пропан-бутан дерайлира на гара Хитрино. Последва взрив, след който 7 души загинаха, 29 бяха ранени, а множество сгради бяха разрушени или повредени. В Хитрино беше обявено бедствено положение, а 12 декември бе ден на траур в цялата страна.

На 25 октомври 2017 г. окръжната прокуратура в Шумен внесе в съда обвинителен акт срещу двамата машинисти. Димитър Михнев и Радослав Петков бяха обвинени, че са управлявали влака в нарушение на правилата. Според прокуратурата причината за дерайлирането е несъобразена скорост, тъй като машинистите са прекарали влака през Хитрино със скорост от 78 км/ч, вместо с допустимите 40 км/час. 

Делото срещу тях започна на 15 януари 2018 г. по съкратената процедура. Двамата не се признаха за виновни.

През януари 2020 г. главният машинист на влака Димитър Михнев бе осъден на 15 години затвор, а помощник-машинистът Радослав Петков – на 10 г. Шуменският окръжен съд ги призна за виновни за смъртта на 7 души и нанасянето на телесни повреди на още 14. Двамата ще излежават наказанията си при първоначален общ режим. Присъдата не е влязла в сила и подлежи на обжалване

Последвайте ни и в google news бутон