Въпреки системните предупреждения, че висшите училища са твърде много, Русе ще си открие медицински факултет за обучение на лекари. Подготовката за новото звено вече е факт, а амбицията е на местната болница "Медика", която ще обучава медици под шапката на Русенския университет. Базата ще е в бившия Педагогически институт в града, съобщи днес областният управител Драгомир Драганов, цитиран от БТА.
На последното си заседание вчера служебното правителство промени статута на имота на улица "Рига" 38 в квартал "Здравец Изток" от публична държавна на частна държавна собственост. Драганов каза днес, че от 2017 г. от Русенския университет "Ангел Кънчев" е изразено становище, че поради изграждането на новите корпуси на висшето учебно заведение, този имот е с отпаднала необходимост. С решението на Министерския съвет управлението му се отнема от висшето учебно заведение и той преминава в управление на областния управител на Русе на основание Закона за държавната собственост.
Драганов уточни, че процедурата е започнала от 2021 г., като става въпрос за осем сгради на площ от 7600 квадратни метра.
Той добави, че е налице инвестиционно намерение от намиращата се в съседство Университетска болница „Медика“ да закупи имота и на това място да се създаде факултет към Русенския университет за обучение на лекари по хуманна медицина. От лечебното заведение са уведомили областния управител, че разполагат със сертификат клас „А“ за инвеститор и затова той увери, че е в неговите правомощия да сключи съответния договор с тях.
„Ако нямаше такова инвестиционно намерение, можеше да се мине на публична продан от Агенцията за следприватизационен контрол и там да се построят различни жилищни сгради. Вместо това, имотът се запазва, ще бъде оборудван със съответната техника за откриване на факултет по медицина, в който да се обучават студенти за лекари. Това ще даде един друг облик на Русе и региона“, каза още Драгомир Драганов.
Той дори изрази надежда, че обучението на лекари в новия факултет в Русе може да започне от учебната 2025/2026 г.
Административният директор на лечебни заведения „Медика“ Алис Муртезова потвърди за БТА, че се работи активно в тази посока, но процесът е сложен и изисква време. Тя припомни, че през 2024 г. вече е завършил и първият випуск лекарски асистенти в Русенския университет. „Всички са назначени в системата на болничната и доболничната помощ. Всички те работят по специалността си“, каза още тя.