Медия без
политическа реклама

Накъде с влак - БДЖ пусна туристическа рубрика

29 Окт. 2024
Старият мост в Свиленград е архитектурен паметник.
БДЖ
Старият мост в Свиленград е архитектурен паметник.

Къде да се разходим с влак из България през почивните дни - БДЖ започва специална рубрика за туристически пътувания със съвети и интересни дестинации.

Обектите могат да бъдат разположени както в градове, до които може да се стигне с влак, така и до по-малки населени места или спирки по маршрута на влака, в близост до които се намира определена природна забележителност, туристическа пътека, исторически обекти и паметници на културата.

Първата "спирка" на новата рубрика е старият мост в Свиленград, от входната врата на България. Свиленград е единственият град у нас, който е в непосредствена близост до границите на още две държави. За еднодневна разходка най-удобно е пътуването с влак от Пловдив. Железопътната линия Пловдив - Свиленград е една от първите, построени на територията на българските земи, като барон Хирш завършва линията Истанбул - Одрин - Белово през 1873 г.

Поради извършваните мащабни ремонти в района на гара Пловдив, разходката с влак до Свиленград може да започне от жп гара Пловдив Изток. Удобен час за тръгване от Пловдив Изток е с влака в 10:15 ч. Тъй като пътуването отнема около 2 часа и 30 минути с този влак можете да бъдете в Свиленград в 12:30 ч. по обяд и да разполагате с достатъчно време за разходка в града до влакът за обратно в 17:30 ч.

За да достигнете до стария мост в града от гарата в Свиленград има градски автобуси, които отиват до центъра и разписанието им е съобразено с това на влаковете.

Старият мост над река Марица е архитектурен феномен, построен изцяло от зидана каменна конструкция в периода 1512 г. - 1529 г. Мостът е наименуван на султанския везир Мустафа Паша, който финансира изграждането на уникалното съоръжение и до днес в средата му е поставена мраморна барелефна плоча с османски надпис. Той е построен като част от вакъфски комплекс, състоящ се още от кервансарай, джамия, чаршия и хамам, около които впоследствие се изгражда града.

Мостът е дълъг 300 метра и има 20 красиви каменни свода. В днешни дни съоръжението е паметник на културата и преминаването през него е позволено само за пешеходци. Наоколо районът е заобиколен от заведения, в които се предлага прясна речна риба.

При посещението си в Свиленград можете да опитате и прословутото свиленградско малеби. Това е десерт, който се приготвя от оризово брашно и мляко, заляти с захарен сироп с аромат на рози. Рецептата за малебито произлиза от арабския свят и е внесена в България в началото на миналия век. В момента се произвежда единствено в Свиленград от местния сладкарски цех.

Легенда за моста може да се прочете на сайта на БДЖ.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

БДЖ, влак, влакове, железници

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?