Медия без
политическа реклама

4 месеца преди финала "Пловдив 2019" дочака нова галерия

Новото арт пространство също се тресе от скандали

Визията на новата изложбена зала не се различава особено от съборения миналата година Дом на пловдивските художници.
Снимка: Архив
Визията на новата изложбена зала не се различава особено от съборения миналата година Дом на пловдивските художници.

След като "проспа" по-голяма част от домакинството на инициативата Пловдив европейска културна столица, новата изложбена зала на улица "Гладстон" 32 ще наваксва с претоварена програма. Като един от важните инфраструктурни проекти за грандиозната инициатива арт пространството трябваше да отвори врати през април. Новопостроената зала, която местните оприличиха на мавзолей, обаче ще отвори тържествено врати на 2 септември, когато ще може да се види и първата подредена в нея експозиция. Броени дни преди официалното си откриване изложбената зала се сдоби и с име - "2019".

Пловдивчани обаче се ядосват на визията на новата постройка, появила се на мястото на съборената миналата година стара сграда. Нейното премахване беше съпроводено с бурни обществени дебати и протести на пловдивските художници. След събарянето й строителството на новата сграда обаче се забави фатално. Основите й стърчаха месеци наред и провокираха общественото недоволство. За да навакса изгубеното време, местната управа вдигна набързо новия строеж по бързата писта, наречена инженеринг - без конкурс за архитектурна идея, без изисквания в обществената поръчка за архитектурен облик, без обществено обсъждане на обемно пространствено решение и планово задание за проектиране. А компромисите в изпълнението и естетиката на обекта днес бодат очите на местните.

Гилдията има сериозни поводи за още недоволства. Графикът на новата изложбена зала вече е запълнен до края на годината с прояви на общинската фондация и общината. В същото време самите художници няма къде да провеждат събитията си, въпреки че са част от афиша на Европейска културна столица. Тъй като се чувстват изгонени на улицата от собствения си дом, в началото на юли те обявиха, че са завели дело срещу общината. Опасенията им, че новата сграда ще им бъде взета и ще влезе под опеката на Градската художествена галерия, стъпват на неколкократните публични изявления на кмета Иван Тотев, че галерията ще се управлява от екипа на директора на ГХГ Красимир Линков, както и от арт салона „Капана”.

Този път художниците от града под тепетата са се зарекли да отстояват докрай правата си, тъй като между тях и градската управа има подписан меморандум за сътрудничество, утвърден от Общинския съвет през 2017 г. Кметът Тотев обаче се опита да заобиколи споразумението, а художниците информираха за това премиера Бойко Борисов, министъра на културата Боил Банов, председателя на Комисията по култура в Народното събрание Вежди Рашидов и омбудсмана Мая Манолова. За да потуши поредния скандал покрай арт пространството, Тотев обеща съдбата му да бъде разгледана в специална точка от дневния ред на заседание на общинския съвет на 17 септември.  

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата