Седем са вече жертвите на COVID-19 в България.
Починала е 73-годишната жена, която, заедно с дъщеря си, бе на лечение в Благоевград, съобщи пред bTV главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Двете жени – майка и дъщеря (на 73 и 53 г.), са били настанени в Инфекциозното отделение, след което прехвърлени в реанимацията и интубирани. По-възрастната жена късно снощи е починала, а първоначалните резултати от тестовете и на двете са положителни за COVID-19.
Така смъртните случаи само за събота в страната бяха общо четири.
По последни данни общият брой на заразените с COVID-19 у нас е 331, като новите случаи са 18 - в Благоевград - 5-ма, във Варна - двама, в Смолян - 1, в София - 8 и в Шумен - 2.
В болница са общо 122-ма заразени, 8 от които са интубирани. В София в болница са 59 човека, 6 от които интубирани.
"Не сме започнали още. Никакво плато, никакъв пик", коментира той накъде се движим по отношение на заболелите. По думите му в момента се удържа положението, карантината дава резултати, тъй като нямаме такъв бум, но това не значи, че отиваме към плато или пък към преодоляване на кризата. Единственото успокояващо според него в момента е, че нямаме висока смъртност.
От Втора градска болница в София пък информираха, че един от първите пациенти със съмнение за Covid -19, който беше настанен там, вече е изписан и е под домашна карантина, както изискват здравните власти.
На въпрос на репортер, че "хиляди студенти се канят да пътуват в САЩ на бригада в края на май", Мутафчийски отговори: Хиляди студенти не се канят да пътуват никъде. Репликата му даде нов тласък на шегите в социалните мрежи по негов адрес. По-късно от консултантска къща "Интеграл" излязоха с коментар, че студентската програма Work and travel, по известна у нас като програма за студентски бригади в Америка, не е спряна, а е отложена за срок след 13-и май, 2020 г.
Няма деца, които са в болница. "Тревожно е състоянието на пациентите, които са в по-горната възрастова група, включително и на най-възрастната жена, която във Военномедицинска академия - на 86 години, която е пред интубация, с изключително тежка клинична картина, която се развива много бързо - от около четири дни, от видимо никакви оплаквания или с минимални оплаквания до изключително тежка картина", заяви проф. Мутафчийски.
Цели 4 седмици (28 дни) карантина за всеки болен от коронавирус, без значение дали има симптоми, или не - това предвижда нова заповед на здравния министър Кирил Ананиев. Досега карантината бе 14 дни.
На задължителна домашна изолация подлежат потвърдените с COVID-19 лица без симптоми, т.е. такива, които са контактни или установени в хода на епидемичното проучване, както и лица с леки клинични оплаквания (телесна температура 38℃, кашлица, неразположение, хрема, възпалено гърло, стомашно-чревни симптоми като гадене, повръщане и/или диария, без промени в психичния статус, т.е. объркване или летаргия, и без придружаващи хронични заболявания или имунокомпрометиращи състояния и др.).
На карантина за срок от 28 дни, считано от датата на изписването от лечебно заведение, подлежат и всички, при които е бил потвърден случай на COVID-19 и заради това са били настанени в болница.
Масов скрининг на населението за COVID-19 e невъзможен, обяви пред бТВ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Според него няма как да се набавят 7 млн. теста, защото нито една страна в Европа не разполага с подобен брой. „Представете си каква логистика и организация трябва да се направи за това, при положение, че основната ни задача в момента е да осигурим лечение на хората, които се нуждаят от него“, каза той.
Кунчев смята, че подобен масов скрининг би бил много полезен, но в момента е ненужно. „Това ще бъде една снимка на моментното състояние, което само 2-3 дни по-късно ще бъде коренно различна. Вирусът циркулира, това е въздушно-капкова инфекция. Не трябва да хвърляме такъв огромен ресурс“, посочи още д-р Кунчев .
И припомни, че предстои да се тестват 1000 души, които са на първа линия със заразата. „Това са хора от МВР, които са ангажирани на границата и с издирване на контактни лица. Можем да увеличаваме тази бройка. Важно е ресурсът да не се хвърля в проучвания и научна информация, а в практиката“, допълни той.
Коментарът на главния здравен инспектор е по повод на предложение на двама харвардски възпитаници за масов скрининг на населението с цел да се предотврати колапс на икономиката. Те изчисляват, че тестването на 7 млн. души за COVID-19 ще струва на държавата около 375 млн. лв. "Теставането на населението за COVID-19 може да стане на основа на изборната организация, предложи бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев.
"В момента има хора, които може да са заразени, но ние не знаем кои са. Те ходят до магазина, пипат копчетата на асансьора – така те потенциално заразяват другите, посочи той. Според него тези хора трябва да се открият и да бъдат принудени да си стоят вкъщи, а ако не спазват мерките – да бъдат поставени под карантина в полеви болници от рода на тази, изградена вече в "Арена Армеец", обясни Василев пред бТВ.
"Изчислихме с наши модели, че със стройна организация и последващо тестване от работодателите, тази пандемия може да стигне толкова ниски нива, че всички да сме обратно на работа“, посочи още Кирил Петков.
Междувременно, от Националния оперативен щаб съобщиха, че от днес започват да провеждат брифингите си в сградата на Министерския съвет. Вместо на досегашните два брифинга дневно, Щабът ще информира медиите за най-актуална информация за ситуацията с коронавируса веднъж на ден, в 17 часа в МС. Промяната се налага с оглед на перспективите за навлизане на страната ни в същинската фаза на епидемията. Целта е максимално да се ограничи струпването на хора на едно място и да се осигури социална дистанция на публични места, като същевременно се гарантира предоставянето на всички медии на своевременна информация.