Медия без
политическа реклама

Антикорупционната комисия проверила Пеевски не по същество, а по документи

Премиерът Борисов давал обяснения за конфликт на интереси за участието си във футболен мач

27 Септ. 2018
Пламен Георгиев
СНИМКА : ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Пламен Георгиев

Имуществото на депутата от ДПС и медиен магнат Делян Пеевски ще бъде проверено задълбочено от антикорупционната комисия (КПКОНПИ) само ако срещу него бъде повдигнато обвинение. Това се разбра от обясненията на председателя на комисията Пламен Георгиев пред Нова тв. Той обясни, че Пеевски не е проверен по същество, а комисията само е прегледала проверките, направени по негов адрес от прокуратурата и данъчните органи. "И казахме това, което виждаме по документи", обобщи Георгиев. На 14 юни 2018 г., в деня на петата годишнина от антиправителствените протести #ДАНСwithme, провокирани от избора на Пеевски за председател на ДАНС през 2013 г., КПКОНПИ обяви, че двете проверки срещу Пеевски - за корупция и за конфликт на интереси, са прекратени, защото не са намерени нарушения. "Като дръпнем чертата, Пеевски или е най-проверяван и чист, или има много добри адвокати и счетоводители", каза Георгиев тогава. В годишната си декларация пред комисията тази пролет Пеевски обяви банкови влогове, акции и фирмени дялове за почти 78 млн. лв. Само преди няколко години той официално притежаваше един стар автомобил.

Не така стоят нещата с някогашния бизнес приятел на Пеевски - Цветан Василев, шеф на фалиралата КТБ. Тъй като има повдигнато обвинение, той е проверен по същество и срещу него в момента виси иск за конфискация за 2.3 млрд. лв. Това дело обаче е блокирано, тъй като Софийският градски съд поиска мнението на Съда на ЕС в Люксембург, което разгневи Георгиев.

Ако има сигнал срещу Ахмед Доган, той също ще бъде проверен само по документи, отговори Пламен Георгиев на въпрос за новия собственик на ТЕЦ "Варна".

По същество е проверен и бившият енергиен министър Трайчо Трайков. Наложени са запори и възбрани на негово имущество за 2.37 млн. лв., съобщиха от комисията във вторник. Трайков има обвинение в престъпление по служба заради продажбата на миноритарния дял на държавата в ЕВН от 2011 г.  Делото още не е тръгнало в съда заради процесуални пропуски и не веднъж беше връщано на прокуратурата заради неясноти по обвинението. То обаче е достатъчно за задълбочената проверка на КПКОНПИ. Георгиев обясни, че за 10 години е установено несъответствие в доходите и разходите на Трайков за 2.45 млн. лв. "Това са за нас необясними пари", допълни Георгиев. В момента тече срокът, в който Трайков може да декларира откъде има тези пари и да прави възражения по констатираното от комисията.

 

ПРЕМИЕРСКИ

Премиерът Бойко Борисов също е бил проверен от КПКОНПИ за конфликт на интереси. Сигналът бил на депутати от БСП - че прави реклама на фирма, като участва във футболна среща. По думите на Георгиев сигналът бил юридически несериозен. За да има конфликт на интереси, трябва длъжностно лице да извърши нещо по служба в частен интерес. В случая - имало длъжностно лице, но мачът не бил по служба, нито в частен интерес. "Снехме обяснение от премиера и от президента на БФС, видяхме, че е участвал във футболната среща, без да получава пари за това", увери Георгиев.

Той каза още, че комисията проверява сигнали за корупция срещу депутати от всички политически сили.

На имуществена проверка ще бъдат подложени 148 души на висши длъжности, които не са подали имуществена декларация. Сред тях има 23-ма кметове, председатели на общински съвети, главни архитекти, 66 управители на болници.

 

ЗАОБИКОЛНО

Георгиев обясни, че ръководената от него комисия и прокуратурата са намерили начин да "заобиколят закона". От КПКОНПИ помагали на прокуратурата да установи имуществото на бизнес семейството Ветко и Маринела Арабаджиеви, за може държавното обвинение да им поиска запори и възбрани по реда на Наказателно-процесуалния кодекс. С тези обезпечения прокуратурата си гарантира само глобата и конфискацията, която ще бъде постановена с евентуална осъдителна присъда. За гражданска конфискация присъда не трябва. Освен това комисията може да иска отнемане не само от физически лица, но и от свързаните с тях фирми.

Отделно и комисията проверявала Арабаджиеви, но това щяло да й отнеме поне 7-8 месеца. Същата е ситуацията и с друг крупен бизнесмен, обвинен наскоро - Миню Стайков.

Последвайте ни и в google news бутон