Медия без
политическа реклама

13 месеца КОНПИ отказва да плати над 42 хил. лв. по изпълнителен лист

Комисията губи поредно дело за конфискация

Антон Славчев е начело на КОНПИ и Комисията за противодействие на корупцията вече година и половина след разделянето на КПКОНПИ, без да бъде избиран за поста. Адвокат Лалов наскоро му е пратил напомняне, че КОНПИ не се е издължила на клиента му.
БГНЕС
Антон Славчев е начело на КОНПИ и Комисията за противодействие на корупцията вече година и половина след разделянето на КПКОНПИ, без да бъде избиран за поста. Адвокат Лалов наскоро му е пратил напомняне, че КОНПИ не се е издължила на клиента му.

13 месеца КОНПИ игнорира изпълнителен лист, по силата на който дължи близо 43 хил. лв. на човек, срещу когото е водила дело за конфискация.

Наскоро комисията, която преди беше част от КПКОНПИ, загуби на първа инстанция иска, който поддържаше срещу К.Т. Почти сигурно е, че това решение на Софийския градски съд ще бъде обжалвано от комисията. Още през 2023 г. обаче тя се отказва от част от иска си срещу К.Т. И точно върху тази част от иска е осъдена да плати 42 826 лв. разноски на човека. Нещо, което не е сторила и досега, алармира преди дни адвокатът му Методи Лалов.

Отказът от част от иска по това дело е един от многото, заявени от комисията през 2023 г., след Тълкувателно решение на Върховния касационен съд. С него беше постановено, че се конфискува само налично имущество с неустановен законен произход, т.е. няма как да бъде отнето нещо, което в края на проучвания от комисията 10-годишен период не е във владението на човек и не е преобразувано в друго имущество.

К.Т. става "клиент" на антикорупционната комисия, тъй като в даден момент е обвиняем за укриване на данъци. Впоследствие, след 5 години разследване, наказателното производство срещу него е прекратено, но проверката за конфискация на имущество продължава. И накрая КПКОНПИ завежда дело срещу човека с претенция за 3,4 млн. лв., която намалява след отказа от част от иска. Съдът обаче постановява, че комисията не е доказала да има значително несъответствие (над 150 хил. лв.) между доходите и разходите на К.Т. А това е предпоставка за отхвърляне на иска срещу него. Магистратите припомнят и стандартът, наложен от Съда в Страсбург, че макар и българският закон да не го изисква, трябва да бъде установена някаква връзка между придобитото имущество и престъпна дейност.

Наказателното дело срещу К.Т. е прекратено, защото "деянието не е извършено или не съставлява престъпление". "Очевидно е, че няма как да бъде обоснован извод за каквато и да било връзка между придобитото от ответника имущество и дейността, за която прокуратурата е приела, че или изобщо не е извършена от лицето, или ако е извършена - то не съставлява престъпление", пише съдия Валерия Банкова защо искът на КОНПИ е неоснователен. "КОНПИ напълно спекулативно и противоправно искаше да бъде отнето имущество, включващо апартамент, парични суми по банкови сметки и стойността на отчуждени автомобили", коментира адвокат Лалов.

Той разказа пред "Сега", че КОНПИ абсурдно приема за доходи дори суми, които К.Т. е теглил от собствените си сметки.

С това решение КОНПИ е осъдена да плати още 3173 лв. разноски на К.Т., както и 137 119 лв. държавна такса по сметката на градския съд.

ДАННИ

В годишния доклад на комисията за 2023 г. има данни, че във връзка с Тълкувателното решение от началото на годината до 5 октомври, когато влиза в сила новият антикорупционен закон и КПКОНПИ беше разделена на две комисии, има влезли в сила съдебни решения за конфискация в размер на 1 879 628 лв. Отхвърлените искове са за 21 664 048 лв. А оттеглените - за 1 329 804 799 лв. Освен това комисията е осъдена да плати и близо 1 млн. лв. разноски, както и още толкова държавни такси. Тази тенденция се запазва и след 5 октомври до края на годината, когато във връзка с Тълкувателното решение са оттеглени искове за над 308 млн. лв. Не става ясно колко от дължимите такси и разноски са платени.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата